Nízky tlak v tehotenstve. Prvá pomoc, ak je tlak hraničný – ako zvýšiť nízky tlak?
Problémy s tlakom počas tehotenstva nie sú žiadnou raritou. Hoci sa zvyčajne v spojitosti s týmto javom hovorí hlavne o vysokom krvnom tlaku (hypertenzii), nízky tlak v tehotenstve takisto predstavuje istý druh komplikácie. Kolísajúci tlak je charakteristický hlavne pre obdobie prvého a druhého trimestra. Ide o dôsledky hormonálnych, fyzických aj psychických zmien v organizme ženy. Hodnoty krvného tlaku zároveň ovplyvňuje množstvo faktorov. Hraničný tlak v tehotenstve predstavuje dolnú alebo hornú hranicu. Takisto môže tlak kolísať na rôznych úrovniach. Problémom môže byť nízky spodný (diastolický) tlak alebo nízky horný (systolický) tlak. Mnoho budúcich mamičiek ostáva zaskočených, že sa u nich objaví nízky tlak v tehotenstve, hypertenzia alebo výkyvy tlaku. Čo pomáha na nízky tlak?
Točenie hlavy, nevoľnosť, potenie, rozmazané videnie či dokonca mdloby? Aj tieto symptómy môžu byť prejavom nízkeho krvného tlaku. Často však ženy pripisujú tieto symptómy rannej nevoľnosti alebo ich pripíšu k bežným príznakom počas tehotenstva. Zdravotné sestry preto pri každej návšteve tehotnej ženy u lekára merajú hodnoty krvného tlaku. Je všeobecne známe, že za optimálny krvný tlak sa považuje hodnota 120/80 mmHg. Za nízky tlak sa považujú hodnoty pod hranicou 100/60 mmHg, a to pri opakovaných meraniach. Vedzte, že problémy s vysokým alebo nízkym krvným tlakom sa môžu objaviť počas tehotenstva aj u žien, ktoré dovtedy žiadne problémy s tlakom neindikovali.
Nízky tlak v tehotenstve – hraničné hodnoty
Kedy má žena nízky tlak v tehotenstve? Optimálny tlak 120/80 mmHg udáva ideálnu hodnotu horného – systolického tlaku (120) a dolného – diastolického tlaku (80). Ide o všeobecnú hodnotu, ktorá je normou taktiež pre tehotné ženy. Tlak sa meria pomocou tlakomeru. Nízky tlak v tehotenstve pod hodnotou 100/60 mmHg znamená, že ide o miernu hypotenziu. Hodnota musí byť potvrdená opakovaným meraním, pretože kolísanie tlaku v tehotenstve je veľmi časté. Za veľmi nízky tlak v tehotenstve je považovaný nameraný výsledok pod 90/50 mmHg a je potrebné kontaktovať lekára.
Nízky tlak sa odborne nazýva hypotenzia. Platí, že hodnota nízkeho tlaku v tehotenstve má na ženu a plod skôr nepriamy vplyv. Doteraz realizované výskumy a skúsenosti z praxe poukazujú na to, že nízke hodnoty krvného tlaku v tehotenstve nemajú priamy vplyv na plod a jeho zdravie. Hraničné hodnoty však spôsobujú diskomfort a nepríjemné pocity u matky, čo môže následne negatívne pôsobiť na priebeh gravidity.
Čo spôsobuje nízky tlak v tehotenstve?
Dôvodov, prečo sa nízky tlak v tehotenstve objavuje, môže byť naozaj mnoho. Tým prvým je primárna hypotenzia – žena trpí problémami s nízkym tlakom už pred tehotenstvom. Typicky sa nízky krvný tlak objavuje hlavne u žien s nízkou telesnou hmotnosťou, anémiou alebo pri nedostatočnom pitnom režime (dehydratácia). K poklesu tlaku dochádza často z dôvodu, že počas tehotenstva už telo matky krvou zásobuje cez placentu aj samotný plod, čo môže spôsobovať výkyvy v hodnotách tlaku v cievach.
Nízky tlak sa taktiež môže objaviť v dôsledku nedostatočného spánku a oddychu. V súvislosti so spánkom a nízkym krvným tlakom je známy tiež tzv. hypotenzný syndróm. Ten sa prejavuje, keď žena spí dlho na chrbte a maternica s plodom tlačia na spodnú dutú žilu. Vtedy je ovplyvnená cirkulácia krvi, čo môže mať za následok zníženie krvného tlaku. Tento jav sa objavuje skôr v pokročilom štádiu tehotenstva (3. trimester). Hypotenziu v organizme ženy počas gravidity ľahko spôsobí aj nedostatok horčíka. Veľmi často žena pociťuje nepohodlie pri rýchlom postavení sa alebo vzpriamení zo spodnej polohy, vtedy je mozog nedostatočne prekrvený a reaguje oneskorene. To môže vyvolať závrat alebo typické zatmenie pred očami.
Nízky krvný tlak môže byť takisto dôsledkom iného ochorenia. Prípadne môže tlak poklesnúť po užívaní niektorých povolených liečiv v tehotenstve. Nehovoriac o tom, že tlak kolíše aj po požití alkoholu, ktorý je v tehotenstve prísne zakázané konzumovať. Takisto môže ísť o dôsledok infekcie, ochorenia srdca, alergickej reakcie, anémie, anorexie, ochorenia štítnej žľazy alebo kardiovaskulárneho systému. Pri týchto dôvodoch je reč o sekundárnej hypotenzii.
Nízky tlak v tehotenstve – príznaky
Nízky krvný tlak nemusí predstavovať pre tehotnú ženu závažnejší problém, kým ho nesprevádzajú iné príznaky. Vychádzajúc z dostupných dát, nízky tlak v tehotenstve svojimi príznakmi spôsobuje hlavne výraznejšie nepohodlie. Ženy môžu pociťovať niektoré z nasledovných príznakov:
- točenie a bolesť hlavy,
- nevoľnosť,
- závrate a zatmenie pred očami,
- rozmazané videnie,
- mdloby až strata vedomia (omdlievanie),
- potenie,
- studená pokožka – hlavne na rukách a nohách,
- únava, ospanlivosť a svalová slabosť,
- problémy so sústredením sa,
- búšenie srdca a zrýchlený tep,
- šumenie v ušiach,
- úzkostlivé a panické stavy.
V niektorých prípadoch lekári nízky krvný tlak spájali s mimomaternicovým tehotenstvom, avšak vyskytovali sa aj ďalšie príznaky. Ak máte pochybnosti a súčasne sa u vás objavuje viacero symptómov naraz, navštívte vášho ošetrujúceho lekára. Lekára vyhľadajte taktiež vtedy, ak dôjde k náhlemu omdleniu, strate vedomia a následnej dezorientácii.
Riziká nízkeho krvného tlaku
Mnohé ženy počas tehotenstva zažívajú nízky krvný tlak, pričom si ich stav nevyžaduje žiadnu špeciálnu liečbu. Oproti hypertenzii je hypotenzia menším zlom v kategórii problémov s krvným tlakom a nepredstavuje tak vysoké riziko.
Výskumy a štúdie poukazujú aktuálne na to, že nízky krvný tlak v tehotenstve nemá priamy vplyv na zdravie plodu a jeho vývin. Napriek tomu, že niektoré štúdie popisovali súvislosť s narodením mŕtveho plodu alebo potratom, toto riziko nie je vyššie než pri bežnom tehotenstve. Najvyššie riziko predstavujú práve následky príznakov spojené primárne s možným úrazom. Zatmenie pred očami, točenie hlavy, svalová slabosť, závrate či dokonca omdlievanie môžu spôsobiť, že žena môže v dôsledku úrazu ublížiť sebe alebo bábätku. Aj krátka strata koncentrácie a rovnováhy môže zapríčiniť pád, ktorého následky môžu byť v neskoršom štádiu tehotenstva fatálne.
Krvný tlak lekári pri návšteve ženy v ordinácii vždy monitorujú. V prípade výraznejších problémov môže lekár odporučiť vyšetrenie EKG (vylúči sa ochorenie kardiovaskulárneho systému) a odberom krvi sleduje hodnotu cukru v krvi a hladiny hemoglobínu v krvi pre prípadný výskyt anémie – chudokrvnosti.
Prvá pomoc pri nízkom tlaku – liečba
Medikamenty na zvýšenie krvného tlaku sa tehotným ženám neodporúča užívať a lekári ich málokedy predpisujú. Ak je nízky tlak chronickým problémom a hodnoty sú nízke pri pravidelnej kontrole, liečbu je vhodné nastaviť po dohode s lekárom. Tehotné ženy často podstúpia vyšetrenie u interného lekára. Základ vždy predstavujú predovšetkým opatrenia, ktoré súvisia s psychickou a fyzickou pohodou ženy. Robia sa teda režimové opatrenia, ktorých cieľom je úprava určitých návykov ženy.
K týmto účinným zmenám v režime patrí dostatočný pitný režim. Tehotná žena by mala vypiť aspoň 2,5 až 3 litre vody za deň. Nie nárazovo, ale v postupných dávkach. Prvú pomoc pri točení hlavy, závratoch mdlobách či stave na omdlenie predstavuje pokojová poloha ležmo na chrbte s nohami vyloženými vyššie, prípadne poloha na boku. Cieľom je, aby došlo k lepšej cirkulácii krvi. Ak viete, že máte problém s nízkym tlakom, merajte si ho pravidelne. Obstarajte si praktický tlakomer pre detailný monitoring.
K vhodným preventívnym opatreniam patrí dostatočný pohyb v podobe chôdze, plávania, jogy, meditácie, strečingu, pilates alebo iného vhodného druhu cvičenia pre tehotné. Existujú dokonca cviky na nízky tlak (predklon, mostík, záklon v rámci pilates či jogy), ktoré môžu s nízkym tlakom pomôcť. Nikdy by ste však nemali cvičiť nalačno. K tomu patrí aj oddych a kvalitný spánok. Nespavosť v tehotenstve býva častým problémom u mnohých žien. Pri vstávaní či po dlhšom sedení by žena mala voliť pomalšie pohyby, aby sa tlak v jej organizme dokázal vyrovnávať. Vyhýbať by sa mala namáhavým aktivitám. Obliekať sa je potrebné pohodlne, žiadne tesné legíny, pančuchy alebo tričká.
Organizmus možno podporiť zvýšeným príjmom vitamínov a minerálov. V prípade hypotenzie sa odporúča konzultovať užívanie doplnkov stravy s lekárom. Ten môže odporučiť zvýšenie príjmu draslíka, magnézia, vápnika a sodíka. V rámci pitného režimu sú vhodné minerálky s obsahom týchto látok. Vhodné je tiež zvýšiť príjem železa (hlavne pri anémii), vitamínu D a kyseliny listovej. K doplnkom stravy možno na odporučenie lekára priradiť tiež bylinné extrakty, ktoré napomáhajú na žily, cievy a pôsobia pozitívne na krvný obeh. Netreba sa tiež báť si jedlo prisoliť. Soľ je totiž bohatá na sodík.
Nízky tlak v tehotenstve – skúsenosti
Nízky tlak v tehotenstve môže potrápiť mnohé ženy. Väčšina z nich však konštatuje, že občasné nepríjemné prejavy nebolo potrebné nijak špeciálne riešiť. Mnohé ženy pociťujú hlavne veľkú únavu a nevoľnosť. Život im znepríjemňovalo najmä točenie hlavy alebo búšenie srdca. Viaceré diskutujúce upozorňujú, že predovšetkým v teplých letných mesiacoch je kolísanie tlaku a jeho pokles veľmi častým javom. Medzi babské rady na nízky tlak môžeme zaradiť pitie zeleného čaju alebo pitie malého množstva kávy s mliekom. Najsilnejšie zmeny v súvislosti s tlakom ženy pociťujú okolo 2. až 6. mesiaca. Samotné príspevky mamičiek na fórach a v diskusiách dokazujú, že nízky tlak v tehotenstve nie je žiadnou raritou a väčšinou sa s ním ženy vyrovnávajú spánkom, oddychom, dostatočnou hydratáciou, ale aj pitím malého množstva kávy. S kofeínom v tehotenstve to však určite netreba preháňať.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Nízky tlak v tehotenstve nepredstavuje taký závažný stav ohrozenia pre bábätko, no predovšetkým vyvoláva nepríjemné stavy u tehotnej ženy. Točenie hlavy, závraty, rozmazané videnie, potenie či pocit na omdlenie. Príznaky nízkeho tlaku v tehotenstve predstavujú pre tehotnú ženu väčšie riziko z dôvodu potenciálneho vzniku úrazu. Čo pomáha na nízky tlak? Čo robiť pri nízkom tlaku a pomáha magnézium na nízky tlak? Máte alebo mali ste problémy s nízkym tlakom v tehotenstve aj vy? Namerali vám hraničný tlak v tehotenstve? Budeme radi za vaše skúsenosti. O tie sa môžete podeliť v diskusii pod článkom.
Čo je to krvný tlak?
Aké má nízky krvný tlak v tehotenstve príznaky?
Aký je nízky tlak v tehotenstve?
Ako zvýšiť nízky tlak v tehotenstve?
Čo spôsobuje nízky tlak?
Pridať komentár