Naparovanie v tehotenstve?
Tehotné ženy sú omnoho náchylnejšie na vznik sezónnych ochorení postihujúcich dýchacie cesty pre oslabenú imunitu ich organizmu, ktorý sa v období tehotenstva primárne zameriava na ochranu rastúceho plodu. A keďže boľavé hrdlo a upchaté dýchacie cesty patria medzi základné príznaky zápalu v respiračnom systéme, je dôležité mať prehľad o vhodnej a bezpečnej forme liečby. Okamžité zavedenie domáceho liečenia je prospešné z hľadiska prevencie vzniku chronického stavu.
Okrem potreby dodržiavania pokojového režimu, pravidelného vetrania miestností v domácnosti a príjmu dostatočného množstva tekutín vo forme vody, prípadne čaju, je nevyhnutné venovať sa jednotlivým príznakom, ktoré majú tendenciu znepríjemňovať i činnosti každodenného života. Narážame na upchaté nosné dutiny, ktoré mnohokrát vplývajú na schopnosť človeka dožičiť si oddych a spánok. U tehotných žien sú však možnosti liečby respiračných problémov limitované. Niektoré lieky totiž môžu pre vývoj plodu a samotné tehotenstvo predstavovať istú mieru rizika.
Účinným, bezpečným a osvedčeným spôsobom, ako zmierniť opuch slizníc, je naparovanie. Ide o zaužívanú metódu, ktorú pozná snáď každý. Síce sa dnes k tejto forme liečby len málokto uchýli, pomoc, ktorú organizmus týmto spôsobom získava, je na nezaplatenie. Odhliadnuc od rýchlejšieho spriechodnenia upchatého nosu má naparovanie prínos pre zmiernenie kašľa. Naparovanie je možné vykonávať nad čistou horúcou vodou, no vhodné je tiež primiešanie štipky soli či niekoľkých kvapiek eukalyptového oleja. Na naparovanie sa tiež odporúča zhotovenie bylinného roztoku pozostávajúceho z horúcej vody a prímesi harmančeka, mäty či tymianu. Tieto byliny môžu byť čerstvé z domácej záhradky alebo v podobe esenciálneho oleja.
Naparovanie nad hrncom sa odporúča vykonávať dva- či trikrát denne v päť- až desaťminútových intervaloch. Najvhodnejšie je túto kúru absolvovať pred spánkom, aby upchaté nosné dutiny neznepríjemňovali proces zaspávania. Existuje i modernejšia forma naparovania, a to tzv. tvárová sauna. Ide o zariadenie s nádobkou, ktorú je potrebné naplniť bylinným či soľným roztokom. Naparovanie za pomoci tohto prístroja by malo prebiehať v rámci časového intervalu 10 až 15 minút. Spriechodnenie dýchacích ciest je len jednou z výhod tvárovej sauny. Pomáha totiž aj pri čistení pleti. Bez ohľadu na spôsob, akým táto liečebná metóda prebieha, je potrebné prihliadať na dennú frekvenciu naparovacích sedení. Príliš časté vysedávanie nad horúcim roztokom môže totiž zapálené sliznice vysušiť.
Na diskusných fórach sa objavujú mnohé pozitívne ohlasy súvisiace s naparovaním. Kým niektorí diskutujúci vyzdvihujú výhody naparovania nad vodou s eukalyptovým olejom, iní si nosné dutiny uvoľňujú primiešaním alpy. Slanú vodu je vraj vhodné nechať odparovať do celej miestnosti, aby sa vzduch v domácnosti zvlhčoval, čo pomôže k rýchlejšej liečbe respiračného ochorenia. Niektorí však naparovanie považujú za utrpenie a zbytočné predlžovanie trápenia, ktoré je možné ukončiť použitím detských sprejov do nosa alebo návštevou lekára.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár