Myóm na maternici

Myóm na maternici – ako liečiť, ako zmenšiť. Prasknutý má takéto príznaky

Potreba pravidelných gynekologických prehliadok je mnohými ženami dodnes prehliadaná, čím sa zvyšuje riziko neskorého zachytenia existujúceho problému. Keď príde na intímne partie, niektoré ženy sa doslova hanbia vyhľadať gynekológa, pretože zdravotné ťažkosti týkajúce sa reprodukčných orgánov považujú za spoločenské tabu. To, že sa o týchto dôležitých veciach nebude hovoriť, neznamená, že zázračne prestanú existovať. Ak sa u ženy vyskytnú zvláštne príznaky narúšajúce menštruačný cyklus a jej každodenný život, je potrebné ihneď navštíviť lekára. Takýmito prejavmi sa totiž vyznačujú výrastky, ako sú napr. myómy na maternici.

Publikované: 20.01.2025
Aktualizované: 20.01.2025
Obsah článku:

vlastnostiach myómov, ich delení, príznakoch a príčinách vzniku sme si pripravili článok zahŕňajúci tiež spôsoby diagnostiky problému a liečebné metódy, prostredníctvom ktorých sa dá myómov účinne zbaviť. Ak vás tiež zaujímajú preventívne opatrenia, ktoré sa postarajú o zamedzenie vzniku výrastkov na maternici, čítajte ďalej.

Čo je myóm na maternici?

Myóm na maternici je benígny, čiže nezhubný nádor, ktorý vzniká vo svalovine maternice. Práve táto stredná vrstva ženského reprodukčného orgánu totiž nesie cudzí názov myometrium, na základe ktorého cudzí výrastok dostal svoje pomenovanie. Myóm na maternici je najčastejším ženským ochorením, ktoré postihuje približne 40 až 80 % žien po celom svete, a to hlavne vo vekovom rozmedzí 30 až 50 rokov. V prevažnej väčšine prípadov sa myómy na maternici nešíria do ďalších častí tela a nespôsobujú život ohrozujúce stavy, ktoré sa so slovom „nádor“ bežne spájajú.

Druhy myómu na maternici

V závislosti od toho, v ktorej časti maternicovej svaloviny myóm vyrastie, delíme cudzie útvary na maternici na niekoľko druhov. Subserózny myóm vzniká na povrchu maternicovej steny, čo mu umožňuje zásah do panvovej dutiny. V tejto oblasti ženského tela môže vyvolávať tlak na okolité orgány, ako je močový mechúr, pričom nárastom narúša prirodzenú formu maternice. Myóm s najčastejším výskytom sa nazýva intramurálny a nachádza sa priamo v stene maternice. V tomto prípade nedochádza k presahu do okolitých vrstiev.

Jedným zo zriedkavejších druhov myómov je submukózny, ktorý vyrastá pod sliznicou maternice. Vďaka svojej polohe zasahuje do maternicovej dutiny, čo sa prejavuje intenzívnym krvácaním. Nodulárny myóm je charakteristický svojou stopkou, ktorou sú novotvary pripevnené k stene maternice. Tieto stopky sa môžu ľahko pokrútiť v dôsledku postupného nárastu myómu, čím spôsobujú žene silné bolesti v brušnej dutine.

Druhy myómu na maternici

Ako rýchlo rastie myóm?

Zväčšovanie myómu na maternici podmieňujú hormonálne zmeny v ženskom tele. Na rýchlosť rastu vo veľkej miere vplýva fluktuujúca hladina hormónov estrogénu a progesterónu. Myóm tak môže mesačne narásť o dva až tri centimetre. Na druhej strane však existujú aj prípady, keď myóm každoročne nadobúda len niekoľko milimetrov. Priebežné veľkostné zmeny myómu totiž nie sú pravidlom. Kým u niektorých žien myómy rastú rýchlo, u iných ostávajú nemenné.

Z hľadiska veľkosti rozlišujeme tri typy myómu. Do kategórie malých výrastkov patria tie, ktoré neprekračujú hranicu troch centimetrov. Toto ohraničenie predstavuje prípustnú veľkosť myómu nevyžadujúcu okamžité odstránenie. Stredným myómom sa pripisuje veľkostné rozpätie troch až piatich centimetrov, pričom viac ako osemcentimetrový výrastok sa považuje za veľký myóm na maternici. Tieto benígne nádory môžu dosahovať veľkosť až 15 centimetrov, pričom maternica disponuje dĺžkou sedem centimetrov. Myóm tak môže zdeformovaním tvaru či neprirodzeným zväčšením maternice značne pôsobiť na základné funkcie ženského tela.

Príčiny vzniku myómu na maternici

Nárast myómu na maternici podmieňuje zvýšená hladina pohlavných hormónov, konkrétne estrogénu a progesterónu. Príčinou vzniku myómu teda môžu byť akékoľvek telesné zmeny, liečebné metódy či lieky, ktoré vplývajú na produkciu a rovnováhu týchto hormónov. Myóm na maternici sa mnohokrát vyskytuje v dôsledku dlhodobého užívania hormonálnej antikoncepcie či hormonálnej liečby. Vznik cudzieho výrastku na maternici tiež spôsobuje porucha estrogénových receptorov alebo nadmerné stimulovanie rastových hormónov. Vyvolaný však môže byť aj tehotenstvom a pôrodmi, či dokonca skorým nástupom menštruácie alebo oneskorenou menopauzou.

Okrem hormonálnych vplyvov má na vznik maternicových myómov dopad i nezdravá životospráva. Nadváha a škodlivé návyky, ako príjem veľkého množstva kofeínu, alkoholu či tabaku, otvárajú takýmto gynekologickým problémom akúsi pomyselnú bránu. Prispieť môže tiež nedostatok vitamínu Dzvýšený krvný tlak. Myómy tiež vznikajú v dôsledku častých zápalov v oblasti panvy. Hoci väčšinu menovaných príčin je možné nejakým spôsobom zvrátiť, aby sa vzniku cudzích útvarov v reprodukčnom systéme predišlo, vplyvu genetickej predispozície sa zabrániť nedá.

Myóm na maternici

Najčastejšie príznaky myómu

Maternicové myómy sa vyznačujú typickými prejavmi narúšajúcimi bežný priebeh menštruačného cyklu. Žena môže badať zmeny v intenzite a dobe krvácania. Menštruácia sa často stáva bolestivejšou a neznesiteľnejšou ako kedykoľvek predtým. K slabšiemu vaginálnemu krvácaniu môže dokonca dochádzať mimo menzesu. Takáto dlhodobá strata krvi spôsobuje príznaky typické pre anémiu, ako sú závraty, bolesti hlavy či úplná fyzická vyčerpanosť.

Pridružiť sa môžu bolesti a tlak v podbruší, viditeľný opuch brucha a žalúdočné ťažkosti. Citlivosť a nepohodlie pociťuje žena aj počas pohlavného styku. Veľkosť a umiestnenie myómu na maternici môže dokonca zasahovať do funkcie močového mechúra a konečníka, pričom v oboch prípadoch ide o problémy s vyprázdňovaním, ako zápcha či bolesti pri močení. Ženy sa tiež stretávajú s úbytkom na váhe, bolesťami nôh či krížovej oblasti. Plodnosť ženy a schopnosť dieťatko donosiť je tiež jednou z oblastí, na ktorú má myóm na maternici značný dopad. Takýmito príznakmi, resp. následkami sa vyznačuje najmä submukózny myóm, ktorý vplýva na sliznicu maternice.

Priebeh diagnostiky myómu

Bezpríznakové myómy sa väčšinou odhalia počas bežných gynekologických vyšetrení, zatiaľ čo na prítomnosť niektorých problémovejších myómov upozorňujú vyššie menované symptómy. Diagnostika prebieha palpačným vyšetrením, pričom gynekológovia často pristupujú k odberu krvnej vzorky na stanovenie hladiny hemoglobínu v krvi. Jeho nedostatok patrí medzi základné príznaky vysokej krvnej straty a anémie. Po zistení prítomnosti cudzieho výrastku v reprodukčnom systéme je potrebné stanoviť veľkosť, umiestnenie a prípadný vplyv na iné okolité orgány. Štrukturálne skúmanie maternice sa vykonáva kombináciou vonkajšieho a vnútorného ultrazvuku.

V záujme nadobudnúť čistejší obraz o novotvaroch vzniknutých na maternicovej svalovine môžu gynekológovia pacientku poslať na magnetickú rezonanciu alebo CT vyšetrenie. V rámci diagnostiky sa niekedy pristupuje aj k tzv. hysteroskopii, ktorá slúži na prehliadnutie maternice za pomoci hysteroskopu a zobrazovacieho zrkadla. Hysteroskop je tenký gynekologický nástroj, ktorý disponuje svetlom a kamerou, vďaka čomu si vie lekár dôkladne prezrieť celé vnútro maternice. V prípade, že sa počas hysteroskopie plánuje odber vzorky cudzieho útvaru, pacientke je aplikovaná celková anestézia.

Normálna maternica vs myómy

Ako liečiť myóm na maternici?

Spôsob liečby vo veľkej miere závisí od charakteru, umiestnenia a veľkosti myómu na maternici, no tiež na základe príznakov, ktoré na prítomnosť novotvaru upozorňujú. Ak ide o malý bezpríznakový myóm, pristupuje sa k priebežnému pozorovaniu a kontrolovaniu rastu myómu. Zväčša ide o polročné či ročné intervaly, v rámci ktorých musí pacientka navštevovať gynekologickú ambulanciu. Niektoré myómy si však vyžadujú medikamentóznu liečbu alebo odstránenie niektorou z operačných metód.

Medikamentózna liečba myómu

Liečba myómu na maternici prostredníctvom liekov sa delí na hormonálnu a nehormonálnu. Ak myóm sprevádzajú bolesti a nepríjemné príznaky, no nie je natoľko závažný, že by si vyžadoval odstránenie, gynekológ môže pacientke predpísať lieky na bolesť a spazmolytiká. Na zmiernenie bolestí tiež zaberú nehormonálne protizápalové lieky. Spomedzi hormonálnych prostriedkov, ktoré sa ženám s myómom na maternici predpisujú, je účinným vnútromaternicové teliesko uvoľňujúce progestín na zmiernenie krvácania. Pacientky, u ktorých došlo k podstatným zmenám v rámci menštruačného cyklu, zvyknú užívať gynekológom predpísané blokátory produkcie estrogénu a progesterónu. Vplyvom týchto medikamentov sa na isté obdobie pozastavuje menštruácia, a tým pádom aj príznaky nadmernej straty krvi. Prejavy anémie je tiež možné minimalizovať doplnkami železa.

Embolizácia myómu na maternici

Embolizácia maternicového myómu je efektívnou formou odstránenia cudzieho výrastku. Ide o zákrok, ktorého cieľom je zastavenie prívodu krvi do myómu. Takýto úkon zastaví vyživovanie novotvarov v reprodukčnej sústave, vďaka čomu postupne odumrú. Vykonáva sa za pomoci vpichu do ciev v slabinách a následného zavedenia katétrov do ciev, ktoré majú na starosti zásobovanie myómov krvou. Aby došlo k odstávke prívodu týchto zásob, lekár cez katétre zavádza do ciev embolizačné častice.

Opísaným spôsobom je možné zbaviť sa všetkých myómov naraz, pričom zákrok neohrozuje zdravie a funkciu maternice. Obdobie hospitalizácie a rekonvalescencie je po vykonaní tejto operácie taktiež kratšie. Embolizácia myómu na maternici je vhodným riešením v prípade intenzívneho krvácania, tlaku na konečník a močový mechúr, problémov s plodnosťou či bolestí vyžarujúcich z malej panvy. Zmenšenie či úplné odumretie myómov síce trvá dlhšiu dobu, no ide o menej invazívny zákrok.

Po operácii myómu

Laparoskopická rádiovlnová ablácia

Cieľom tejto operácie je zmenšenie myómov na maternici. Vykonáva sa prostredníctvom dvoch brušných vpichov, cez ktoré lekár zavádza laparoskopický prístroj na zistenie presného umiestnenia myómu. Následne sa do myómu vpichuje zopár tenkých ihiel, ktoré rádiovými vlnami zohrievajú myóm, a tak ničia jeho tkanivo. Účinok je možné pozorovať v priebehu troch mesiacov až jedného roka vo forme zmenšujúceho sa myómu.

Laparoskopická myomektómia

Myomektómia patrí medzi invazívne zákroky, pričom jej úlohou je odstránenie celého myómu na maternici. V brušnej dutine sa vykoná niekoľko vpichov, prostredníctvom ktorých sa následne do ženského tela zavádza laparoskopický prístroj a nástroje potrebné na odstránenie nálezu. Takýmto spôsobom sa myóm oddeľuje od maternice a cez vytvorené vpichy sa vyberá von z tela. Ak je myóm príliš veľký, lekár ho musí vo vnútri tela pacientky najprv rozdeliť na menšie časti a postupne ich odstraňovať cez spomínané vpichy. Pre ženy, ktoré do budúcna plánujú otehotnieť, je myomektómia oproti embolizácii omnoho lepším riešením.

Naturálna liečba a prevencia myómu

Účinnosť domácej alebo prírodnej liečby myómu na maternici nikdy nebola vedecky preukázaná, a preto sa pokusy o ne neodporúčajú. Bez odborného vyšetrenia a lekárskeho zásahu môže hroziť značné zväčšeniu myómu, zhoršenie symptómov či vznik neželaných komplikácií. Ak teda hľadáte babské rady na myóm či spôsoby, ako zmenšiť myóm, odpoveď rozhodne nenájdete v bylinkách. Naturálna „liečba“ súvisiaca s myómami na maternici je totiž viac-menej postavená na prevencii. Hoci vyliečenie už existujúceho myómu sa takto nedá dosiahnuť, isté preventívne opatrenia môžu fungovať z hľadiska zmiernenia príznakov, zabránenia rastu myómu či vzniku ďalších útvarov na maternici.

Myóm na maternici symptómy

Pravidelný pohyb a spevnenie panvových svalov

Zdravá životospráva dokáže eliminovať niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k vzniku myómov na maternici. Na mysli máme najmä nezdravý či škodlivý životný štýl, obezitu a zvýšený krvný tlak. Pravidelná fyzická aktivita a spevňovanie svalstva panvového dna je prospešné aj z hľadiska zmiernenia príznakov myómu, ktoré zasahujú do funkcie močového mechúra či črevného systému, a bolestí spojených s týmito orgánmi.

EGCG v zelenom čaji ako ochrana pred ďalším rastom myómu

EGCG je flavonoid obsiahnutý v zelenom čaji, ktorý znižuje pravdepodobnosť premeny zdravých buniek maternice na maternicový myóm. Ak myóm predsa len vznikne, EGCG funguje ako zložka brániaca myómu v získavaní energie na ďalší rast. Zelený čaj však neobsahuje dostatočnú dávku EGCG, a preto sa odporúča výťažok zeleného čaju s vyšším obsahom daného flavonoidu.

Pomôcť môže doplnenie vitamínu D

Práve nedostatok vitamínu D môže byť faktorom, ktorý zaváži pri vzniku myómu na maternici. Aj z tohto dôvodu je dopĺňanie tohto vitamínu nápomocné pri regulácii rastu myómu, ale aj pri samotnej prevencii jeho vzniku. Prospešný je i príjem stravy s látkami antioxidačného účinku a zložkami regulujúcimi hormonálne zmeny v ženskom organizme. Aby sa predišlo zdravotným problémom, odporúča sa tiež tvorba zásob vitamínu C a vitamínovej skupiny B. Ďalšiemu množeniu tumorových buniek zamedzuje prírodná zložka kurkumín.

Myóm na maternici a vitamín D

Môže myóm prasknúť?

Ruptúra myómu je síce veľmi zriedkavá, no nesie sa v znamení veľmi závažného zdravotného stavu, ktorý môže potenciálne ohroziť život pacientky. Dôvodom sú príznaky prasknutého myómu, medzi ktoré patrí najmä akútna strata krvi. Myómy na maternici sa totiž skladajú z nervov a krvných ciev. Ich ruptúrou dochádza k úniku krvi, čo telo signalizuje intenzívnou bolesťou v podbruší. Čo však takéto prasknutie myómu spôsobuje? Príčinou môže byť zvýšenie krvného tlaku či úraz v oblasti panvy, ktorý spôsobí odtrhnutie myómu od maternice. Ruptúru môže spôsobiť taktiež príliš veľký nárast myómu vzhľadom na jeho existujúce zásobovanie krvou. Ak pacientka pociťuje nezvyčajne intenzívnu bolesť podbrušia, k čomu sa pridruží silné vaginálne krvácanie, odporúčame ihneď vyhľadať lekársku pomoc.

Myóm na maternici – skúsenosti

Z diskusných fór vyplýva, že s myómami na maternici sa stretlo nespočetne veľa žien. Kým u niektorých zabrala hormonálna liečba, u iných nárast a pribúdanie väčšieho počtu myómov viedlo lekárov k rozhodnutiu odstrániť celú maternicu. V niektorých prípadoch sa zmenšenie myómu dosiahlo prostredníctvom tehotenstiev a pôrodov. Samozrejme, liečebné postupy závisia od vlastností samotného myómu a jeho potenciálneho vývoju, pričom každý lekár môže mať na konkrétny problém s myómom iný názor.

Myóm na maternici skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Myóm na maternici je problém, ktorý je potrebné patrične riešiť hneď, ako sa o jeho existencii žena dozvie. Či už lekár pacientke predpíše potrebné medikamenty, alebo jej odporučí niektorú z operačných metód, je nutné k liečbe myómu pristupovať vzorne a dôsledne. Myómy na maternici majú až príliš veľký vplyv na funkciu pohlavnej sústavy a procesov spätých s ňou, aby ste ich prítomnosť ignorovali. Okrem informácií v našom článku sa niekoľko zaujímavostí môžete dozvedieť v sekcii otázok a odpovedí, pričom v komentároch uvítame akékoľvek pripomienky, skúsenosti či otázky súvisiace s danou témou.

Hojenie maternice po operácii zabezpečujúcej úplné odstránenie myómu trvá približne šesť až osem týždňov, pričom mnohé závisí od veku a anamnézy pacientky. Rýchlejšie zotavenie je možné za predpokladu, že sa po zákroku minimalizujú fyzicky náročné aktivity a vaginálny pohlavný styk. Dôležité je na určitý čas odložiť návštevy verejných kúpalísk a kúpeľov. Dĺžku doby dodržiavania režimových opatrení stanovuje lekár.

Áno, k úplnému odstráneniu maternice v dôsledku myómu sa pristupuje v prípade, že je vzniknutý nádor príliš veľký, a teda vo viacerých ohľadoch vplýva na funkcie ženského organizmu. Či už je to formou neprestajného krvácania, alebo vyvíjaním tlaku na okolité orgány, takúto situáciu je niekedy skrátka potrebné riešiť zásadným zákrokom, akým je hysterektómia.

Efektivita bylinnej liečby v súvislosti s myómami na maternici ostáva vedecky nepotvrdená. Najlepšou voľbou je návšteva gynekológa, ktorý na základe zistení o vlastnostiach vzniknutého myómu stanoví potrebný liečebný postup. Ak sa pacientke zdá, že na ňu lekár príliš tlačí s operáciou, odporúčame vyhľadať ďalšieho gynekológa, ktorý možno poskytne iný pohľad na situáciu. Postupy jednotlivých gynekológov totiž môžu byť rozličné v závislosti od ich doterajších skúseností s liečbou konkrétnych gynekologických problémov. Navyše, ďalšie názory sú v súvislosti s ťažkosťami intímneho charakteru veľmi cenné.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(92.4%)