Mykóza v tehotenstve. Opakujúca sa a neliečená spôsobuje pálenie v pošve
Vedeli ste, že 3 zo 4 žien sa počas života stretnú s určitou formou kvasinkovej vaginálnej infekcie? V tehotenstve sa šanca na výskyt pošvovej mykózy zvyšuje až niekoľkonásobne. Mnohé ženy práve v období gravidity trápi svrbenie, pálenie alebo nezvyčajný hrudkovitý výtok z pošvy. Práve to sú často symptómy charakterizujúce prítomnosť vaginálnej infekcie, resp. vaginálnej mykózy. Vaginálna kvasinková infekcia je síce považovaná za bežné ženské ochorenie spôsobené konkrétnymi kvasinkami, no napriek jeho bežnosti nie je vhodné ho ignorovať. Zvlášť mykózu v tehotenstve treba efektívne a včasne liečiť. Ak vás trápi mykóza v tehotenstve, v našom článku nájdete všetko, čo potrebujete o tomto ochorení vedieť.
Vaginálna mykóza, ktorá sa inak nazýva kandidóza (pozn. pretože je spôsobovaná kvasinkou s názvom Candida albicans), je v tehotenstve častou formou kvasinkového ochorenia. U tehotných žien sa dokonca vyskytuje aj niekoľkokrát za obdobie gravidity. Ak je infekcia liečená, nepredstavuje pre ženu či dieťa žiadne výrazné riziko. Opakujúca sa mykóza v tehotenstve u ženy vyvoláva výrazný pocit nepohodlia. Väčšie nebezpečenstvo predstavuje neliečená mykóza. Čo značí svrbenie v pošve v tehotenstve? Aké má mykóza príznaky? Ako prebieha liečba kvasinkovej infekcie?
Vaginálna mykóza – kvasinky v tehotenstve
Vaginálne infekcie v intímnych partiách počas tehotenstva trápia obrovské množstvo žien. Svojimi príznakmi dajú o sebe okamžite vedieť a u žien vyvolávajú výrazný pocit nepohodlia. Vaginálna mykóza, resp. kvasinkové infekčné ochorenia sú u tehotných žien veľmi časté. Mykózy môžu byť vyvolané rôznorodými parazitickými patogénmi, plesňami (kvasinkami), baktériami, no v 90 % prípadov je pôvodcom vzniku kvasinka menom Candida albicans. Táto kvasinka je v pošve prítomná aj bežne a je úplne neškodná. Problém predstavuje až jej premnoženie, pri ktorom vzniká ochorenie známe ako vaginálna mykóza.
V tehotenstve sa mykóza môže objaviť v ktoromkoľvek štádiu. Pravdepodobnosť, že žena dostane kvasinkovú infekciu v tehotenstve je približne 10-krát vyššia oproti obdobiu mimo gravidity. Jedným z hlavných dôvodov sú hormonálne zmeny a zmena pH v prostredí pošvy (pozn. zmena mikroflóry v pošve). Zvyšuje sa hladina estrogénu, telo ukladá viac glykogénu (polysacharid) v sliznici pošvy a práve sacharid je ten, ktorý podporuje tvorbu kvasiniek. Rovnako tak sa mení pH v pošve, ktoré je kyslejšie a pre kvasinky hostinnejšie.
Vaginálna mykóza je lokalizovaná v oblasti ženských pohlavných orgánov. Kvasinky sa usádzajú na vonkajšie alebo vnútorné pohlavné orgány, teda v oblasti pošvy či vulvy. Následne vzniká zápal a objavujú sa známe príznaky. Najčastejšie sú postihnuté práve vonkajšie rodidlá, pošva a krčok maternice.
Vo všeobecnosti nie je kvasinková infekcia – mykóza považovaná za nebezpečné alebo závažné ochorenie. V prípade, ak sa však stav nelieči a pretrváva dlhodobo, môže prejsť do svojej chronickej formy. Neliečená mykóza sa môže podieľať na predčasnom odtoku plodovej vody a predčasnom pôrode (pozn. skracovanie krčka maternice a jeho otváranie). Takisto častejšie mykózy môžu mať za následok väčšiu pravdepodobnosť vzniku pôrodných poranení.
Rizikový stav predstavuje taktiež situácia, ak u ženy prebieha silná kvasinková infekcia v období pôrodu. Pri vaginálnom pôrode sa novorodenec pri prechode pôrodnými cestami môže nakaziť. Vzhľadom na jeho slabú imunitu sa uňho môžu vyvinúť kvasinkové ochorenia, napr. orálna kandidóza. Ochorenie netreba podceňovať, pretože opakujúca sa mykóza hlavne pre pohodlie ženy predstavuje veľmi nepríjemný stav.
Pálenie a svrbenie v pošve – mykóza a príznaky
Vaginálna kvasinková infekcia či vaginálna mykóza sa prejavuje charakteristickými symptómami, ktoré mnohé ženy dôverne poznajú a dokážu tento stav identifikovať. Viac ako 75 % žien sa s vaginálnou mykózou alebo inou formou kvasinkovej infekcie, minimálne raz za život stretne. V niektorých prípadoch sa dokonca objavuje opakujúca sa mykóza. Tieto príznaky netreba podceňovať, zvlášť v tehotenstve, keď každá infekcia či zápal v tele predstavujú riziko pre zdravotný stav matky i kondíciu plodu. Mykóza v pošve sa vyznačuje zvyčajne kombináciou viacerých príznakov. Ako spoznať vaginálnu mykózu?
- Pálenie sa svrbenie v intímnej oblasti,
- zmeny vo vaginálnom výtoku – biely, hustý, hrudkovitý (pozn. hrudkovitý tvaroh) a kyslo páchnuci výtok,
- bolesť pri močení – rezanie a pálenie,
- opuchnuté pysky a výraznejšie sčervenanie pohlavných orgánov,
- výskyt bieleho povlaku v oblasti pyskov a ohanbia,
- bolesť pri pohlavnom styku (pozn. kvasinková infekcia ani pošvová mykóza nie sú pohlavne prenosné ochorenia).
Kvasinkové infekcie môžu postihovať celý organizmus bez ohľadu na výskyt v tehotenstve či mimo neho. Hlavne opakujúce sa výskyty kvasinkových infekcií či vaginálnej mykózy môžu mať na svedomí tráviace problémy, častejšie prebiehajúce respiračné či kožné ochorenia (napr. ekzémy), výskyt akné, bolesti kĺbov, urologické zápaly, narušenie mikroflóry v pošve či veľmi často poruchy menštruačného cyklu.
Kvasinkové infekcie nie sú všeobecne považované za veľmi rizikové stavy v tehotenstve. Neliečená mykóza v tehotenstve môže mať negatívny vplyv aj na nenarodené bábätko. V praxi nie sú známe prípady, v ktorých by kvasinková infekcia priamo ohrozila nenarodené dieťa. Okrem toho, že opakujúce sa infekcie môžu viesť k predčasnému odtoku plodovej vody, a teda k predčasnému pôrodu, čo je zapríčinené skracovaním a otváraním krčka maternice. Vyššiu mieru nebezpečenstva predstavuje stav, keď žena trpí vaginálnou infekciou a pôrod prebieha vaginálne. Pri prechode novorodenca pôrodnými cestami sa môže infikovať a prejaviť sa rôznymi formami infekcie.
Príčiny vzniku vaginálnej infekcie
Diagnostika vaginálnej mykózy prebieha vyšetrením u gynekológa, ktorý vykoná výter z pošvy, ktorý je následne zaslaný na laboratórne mikrobiologické vyšetrenie. Na základe výsledku je možné potvrdiť alebo vyvrátiť prítomnosť kvasiniek v intímnej oblasti. Príčin vzniku takéhoto stavu je veľké množstvo, pričom vždy súvisia s pôsobením kvasiniek vo vaginálnej mikroflóre a ich prípadným premnožením (napr. Candida albicans). Práve tehotné ženy patria medzi rizikové skupiny, ktoré vaginálne infekcie postihujú najčastejšie. Ako sme spomínali vyššie – zvýšená hladina estrogénu, zmeny pH a zvýšenie hladiny glykogénu môžu mať na svedomí nárast množstva kvasiniek. Vo všeobecnosti k príčinám vzniku vaginálnej mykózy môžu prispieť aj nasledovné faktory:
- nedostatočná intímna hygiena alebo používanie nevhodných intímnych antibakteriálnych mydiel (narušenie vaginálnej mikroflóry),
- užívanie širokospektrálnych antibiotík,
- poruchy imunitného systému (nadobudnuté alebo dedičné),
- nevhodná spodná bielizeň, napr. prehnane parfumovaná, tesná,
- hormonálne výkyvy – antikoncepcia, užívanie steroidov, hormonálna liečba či tehotenstvo,
- nevhodná životospráva, nadmerný príjem alkoholu, cukrov, liekov, drog alebo nekvalitných potravín,
- v súvislosti s tehotenstvom častejší výskyt kvasinkových infekcií pred otehotnením.
Liečba kvasinkovej infekcie – krém, čapíky či vaginálne tablety
Diagnostika a liečba vaginálnej mykózy je v každom prípade nevyhnutná. Ak žena pociťuje vyššie spomenuté príznaky, je čo najskôr vhodné navštíviť gynekológa, aby bolo možné zvoliť a nastaviť včasnú liečbu. Na liečbu kvasinkových, resp. mykotických ochorení sú používané antimykotiká, ktoré obsahujú účinné látky. Vaginálna mykóza je dobre liečiteľné ochorenie, kým neprejde do chronickej fázy. V takom prípade je liečba dlhodobejšia a pocit diskomfortu žena zažíva veľmi dlho.
V období tehotenstva, ale aj mimo neho lekári uprednostňujú lokálnu liečbu v podobe krémov – mastí, vaginálnych tabliet, roztokov alebo čapíkov. Len zriedkavo sa využívajú antimykotiká, ktoré by zasahovali celý organizmus. Viaceré antimykotiká sú v lekárňach dostupné aj bez lekárskeho predpisu. Najúčinnejšie liečivé preparáty sú však viazané na lekársky predpis. Ak je žena tehotná a trápia ju príznaky vaginálnej mykózy, je najlepšie vhodné liečivo konzultovať s lekárom. K vhodným a overeným liečivám mykózy v tehotenstve patrí Canesten krém s obsahom klotrimazolu, čo je účinné antimykotikum. Na liečbu kvasinkovej infekcie sú dostupné i Canesten tablety alebo Clotrimazol. V niektorých prípadoch je vhodné preliečiť taktiež muža. Dĺžka liečby u ženy je individuálna a závisí od viacerých faktorov i spôsobu liečby. Príznaky mykózy by mali ustúpiť v priebehu 3 až 7 dní.
Veľmi často sú súčasťou liečby či následnej prevencie aj probiotiká, ktoré napomáhajú k vytváraniu vhodnej mikroflóry v celom organizme. Mykózu v tehotenstve netreba podceniť ani z hľadiska režimových opatrení, ako šetrené a precízne umývanie intímnych partií či pitný režim. V tehotenstve by žena mala nosiť voľnú bavlnenú bielizeň a dbať na vyváženú a zdravú stravu. Odporúča sa v tehotenstve znížiť príjem nezdravých cukrov – sladkosti.
Prevencia proti kvasinkovej infekcii
Prevencia voči vzniku kvasinkových infekcií do značnej miery súvisí s tým, aké rizikové faktory sú v prípade danej ženy. Znížiť konkrétne riziká možno všeobecnými zásadami, ktoré sa v rámci prevencie oplatí dodržiavať. Tu je niekoľko odporúčaní, ktoré vám môžu pomôcť.
- Dostatočná intímna hygiena – používajte len čistú vodu a overenú intímnu kozmetiku bez parfumov,
- po veľkej potrebe sa vždy utierajte spredu dozadu,
- noste voľnejšiu spodnú bielizeň, ideálne z bavlny,
- v prípade mokrej spodnej bielizne či plaviek sa prezlečte do čistej a suchej bielizne – vlhké a teplé podmienky sú prajné pre rast kvasiniek,
- obmedzte príjem cukru v podobe sladkostí a cukroviniek,
- užívajte vhodné probiotiká pre tehotné,
- vyvarujte sa nadmernému stresu a strachu,
- snažte sa vyhýbať potenciálne nebezpečným dráždivým látkam, ktoré sa môžu nachádzať na rôznych miestach – bazény s teplou vodou, aviváž, parfumované hygienické vložky, sprchový gél, pena do kúpeľa, soľ do kúpeľa a iné...
Mykóza v tehotenstve – skúsenosti
V súvislosti s mykózou v tehotenstve ženy vo fórach riešia hlavne to, ako ostatné ženy problém riešili. Zaujímajú sa o to, aké liečivé preparáty užívali, čo najviac zaberalo, ako riešili taktiež opakujúce sa stavy kvasinkovej infekcie. Viaceré ženy avizujú, že im zabrali lekárom predpísané čapíky alebo krémy. Mnohé ženy poukazujú na fakt, že v tehotenstve sa im vaginálna mykóza stále vracia aj napriek liečbe. Väčšina diskutujúcich odporúča ostatným tehotným ženám navštíviť gynekológa, pretože najúčinnejšie antimykotiká sú viazané na lekársky predpis. Veľmi často ženám pomohol Canesten krém. V diskusiách tiež niektoré mamičky avizujú, že ich mykóza trápila takmer celé tehotenstvo a po pôrode úplne odznela.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Trápia aj vás v tehotenstve časté vaginálne infekcie? Stretli ste sa už s vaginálnou mykózou v tehotenstve? Ako ste liečili vaginálnu infekciu? V ktorom trimestri tehotenstva sa u vás kvasinková infekcia objavila? Ako dlho trvala liečba? Trápila vás opakujúca sa mykóza? Ak vás toto časté, no nepríjemné ochorenie v tehotenstve trápilo alebo trápi, podeľte sa o svoje skúsenosti, rady, tipy či pocity s ostatnými ženami. Budeme radi za vše príbehy, názory i odporúčania. Možno práve vy môžete pomôcť ostatným diskutujúcim a poradiť im. Ak máte otázky, neváhajte sa pýtať. Ostatné ženy v diskusii vám ochotne poradia.
Ako sa zbaviť kvasiniek v tehotenstve?
Čo je to chronická mykóza?
Čo ak sa objaví mykóza po antibiotikách?
Pomáhajú bylinky na svrbenie v pošve?
Pridať komentár