Môžem mať sex v tehotenstve?

Môžem mať sex v tehotenstve?

Publikované: 25.10.2024
Aktualizované: 25.10.2024

V priebehu tehotenstva sa vynára množstvo otázok, na ktoré obaja partneri hľadajú odpovede. Jedna z nich sa týka intímneho spolunažívania v čase gravidity. Hoci si stúpajúce hormonálne hladiny robia s libidom tehotnej ženy čo chcú, je pochopiteľné, že sa partneri spočiatku obávajú sexuálnych praktík z dôvodu potenciálneho ohrozenia či poškodenia plodu. Netreba sa však zbytočne strachovať. Ženské telo je tvorené tak, aby chránilo plod pred akýmikoľvek nástrahami, čo znamená, že je v úplnom bezpečí aj počas pohlavného styku. Samozrejme, rizikové tehotenstvo môže partnerov v tomto ohľade limitovať.

V prípade, že tehotenstvo prebieha bez akýchkoľvek komplikácií, sexu sa rozhodne netreba vzdávať. Tehotná žena však musí rátať s kolísavým charakterom libida. Chuť na sex je totiž ovplyvnená hormónmi, ktoré do života ženy prinášajú fyzické i emocionálne zmeny. Prvý trimester je charakteristický tehotenskými príznakmi znepríjemňujúcimi takmer všetky aspekty života ženy. Vyrovnávanie sa so zmenami v tele vyžaduje množstvo energie, čo spôsobuje, že tehotná žena v prvých troch mesiacoch tehotenstva preferuje skôr fyzickú blízkosť svojho partnera v podobe maznania či masáží.

Energia tehotnej ženy nadobúda stúpavú tendenciu po 12. až 14. týždni gravidity, pričom narastá aj chuť ženy na sex. Sexuálny vzťah medzi partnermi sa v druhom trimestri dostáva do starých koľají, ktoré sú však v tomto období „okorenené“ o tehotenské krivky a hormonálne zmeny prekrvujúce ženské reprodukčné orgány. Dosiahnutie ženského orgazmu sa zjednodušuje v dôsledku telesných zmien, ktoré v intímnych chvíľach hrajú veľkú rolu. Bradavky sa stávajú citlivejšími, prsia sú plnšie a v genitáliách dochádza k nadmernej produkcii vaginálneho výtoku. Ďalším obohatením sexuálneho spolunažívania je možnosť pohlavného styku bez použitia antikoncepcie. Z hľadiska ochrany pred nechceným tehotenstvom totiž stráca opodstatnenie. Samozrejme, táto skutočnosť neplatí v prípade pohlavného styku s novým partnerom.

V treťom trimestri tehotenstva nastáva mierny pokles v ženskom libide, a to najmä z dôvodu nepríjemných tehotenských symptómov, ako pálenie záhy, únik materského mlieka, bolesti v oblasti žalúdka či krížov. Ak predsa len žena dostane chuť na sex, polohy, v ktorých je toto intímne spolunažívanie s partnerom možné, sú v pokročilom štádiu tehotenstva veľmi obmedzené. Prijateľný je hlavne sex na boku či v sede na partnerovi.

Mnohých možno prekvapí, že sex takmer na konci tehotenstva je prospešný z hľadiska vyvolania pôrodu. V spermiách sa totiž nachádzajú prostaglandíny, ktoré majú schopnosť spustiť kontrakcie. Táto skupina hormónov taktiež prispieva k zmäkčeniu krčka maternice, čím sa uľahčuje jeho otvorenie, a tým pádom sa zrýchľuje aj proces pôrodu. Samozrejme, spustenie pôrodu prostredníctvom sexu je možné len v prípade, že je ženské telo naň pripravené.

V rámci sexuálneho života v období tehotenstva je dôležité prikladať veľký dôraz na intímnu hygienu. Platí to nielen pre tehotnú ženu, ale aj pre jej partnera. Ženské telo je totiž v čase tehotenstva náchylnejšie na vznik infekcií či zápalov, ktoré môžu narobiť veľkú škodu v podobe predčasného pôrodu alebo potratu. Z hľadiska hygieny nejde len o umývanie intímnych partií oboch partnerov, ale tiež dôkladnú dezinfekciu sexuálnych pomôcok, ak sú počas pohlavného styku používané. Intímne pomôcky však nie sú odporúčané v treťom trimestri, pričom rizikom sú taktiež v prípade častého výskytu kontrakcií či skráteného krčka maternice.

Ak po sexe v tehotenstve dôjde ku krvácaniu, netreba hneď zbytočne stresovať. Mierne špinenie je rovnako bežné po pohlavnom styku ako po vaginálnom vyšetrení u gynekológa. Únik krvi je spôsobený nadmerným prekrvením krčka maternice. Ak sa k vaginálnemu krvácaniu pridruží bolesť v podbruší, je nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý za takýchto okolností môže odporučiť obmedzenie pohlavného styku. Úplné vylúčenie sexu v tehotenstve hrozí v prípade, že bolo žene diagnostikované rizikové tehotenstvo. Sex sa neodporúča, ak predošlé tehotenstvo skončilo predčasným pôrodom či potratom. Gynekológovia tiež zakazujú intímnosti s partnerom pri viacpočetnom tehotenstve, infekcii, placentových problémoch či skorom otvorení krčka maternice. Sex sa neodporúča ani párom, ktoré otehotneli vďaka metódam umelého oplodnenia.

Názory diskutujúcich sa v mnohých ohľadoch zhodujú. Zdôraznili najmä to, že v prvom trimestri mnohokrát nemali chuť na žiadne intímnosti, avšak po pominutí najintenzívnejších tehotenských príznakov sa ich libido dostalo do starých koľají, dokonca sa zvýšilo. Sex v tehotenstve je navyše úplne bezpečný, pretože plod je chránený uzavretým krčkom maternice, samotnou maternicou a plodovou vodou. Aj napriek tomu, že orgazmus spôsobuje pulzovanie maternice, plod je v bezpečí a nepociťuje žiadne zmeny. Ak teda ženské telo sex umožňuje, nie je dôvod, prečo si ho odopierať.

Môžem mať sex v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93.6%)