Môže zápal ovplyvniť tehotenský test?
Mnohých možno šokuje, že prvé záznamy o predchodcoch novodobých tehotenských testov pochádzajú z čias staroveku. Už v tom období sa totiž zistilo, že moč ženy dokáže odhaliť, či sa v jej tele vyvíja nový život. Až v roku 1890 sa však prišlo na to, že v ženskom tele dochádza vplyvom tehotenstva k hormonálnym zmenám, pričom o tri desaťročia neskôr sa odhalila existencia špecifického hormónu hCG – ľudského choriogonadotropínu, ktorý je indikovateľný v moči výhradne tehotných žien. Odvtedy prešli tehotenské testy evolučnou zmenou, vďaka čomu môžeme v dnešnej dobe hovoriť v rámci väčšiny domácich, voľnopredajných testov gravidity o 99 % presnosti.
Existujú však isté faktory, ktoré môžu výsledok domáceho tehotenského testu skresľovať. Odpoveď na otázku, či môže zápal v ženskom tele akýmkoľvek spôsobom ovplyvniť presnosť testu, závisí od perspektívy, ktorou na problematiku nahliadneme. Keďže väčšina tehotenských testov, ktoré si možno voľne zakúpiť, funguje na princípe testovania vzorky moču, jediné zápaly so schopnosťou vplývať na výsledok sú tie v močovom systéme ženy. Konkrétne ide o zápal močových ciest spôsobený baktériovou infekciou. Baktérie v tele ženy môžu kontaminovať moč, čím môže dôjsť k falošne pozitívnemu výsledku.
Tehotenské testy slúžia na detekciu hCG hormónu, ktorý sa po oplodnení postupne dostáva do krvi i moču ženy, vďaka čomu je následne možné zistiť, či je žena tehotná. Hladina hormónu hCG sa v dôsledku zápalu močových ciest nezvyšuje, no ak je moč čímkoľvek (napr. baktériami) znečistený, výsledok testu môže byť skreslený. Z hormonálneho hľadiska by teda zápal nemal spôsobovať falošnú pozitivitu, no isté okolnosti spojené s infekciou močových ciest sa môžu potenciálne podpísať na istých nepresnostiach.
Spomínaný zápal je príznačný ťažko kontrolovateľným prúdom moču, ktorý môže spôsobovať problémy aj pri použití tehotenského testu. Väčšina testov sa totiž viaže na určité množstvo vzorky moču, v ktorej sa zisťuje prítomnosť hormónu hCG. Nepresnosti vo výsledku testu môžu preto prameniť aj v nadmernom či nedostatočnom množstve moču. Problémy spôsobuje aj zvýšený príjem tekutín, ktorý slúži ako liečebná metóda s cieľom vypudiť baktérie zodpovedné za zápal von z tela. Zvýšený objem prijatých tekutín moč zrieďuje, čo môže taktiež vyvolať nepresný výsledok.
Navyše, niektoré lieky užívané v snahe zbaviť sa zápalu močových ciest sa môžu pričiniť o nejasný výsledok tehotenského testu. Spôsobuje to najmä ich náchylnosť na sfarbenie moču do oranžového, niekedy až modrastého odtieňa. Prítomnosť cudzích látok pochádzajúcich z požitých liekov znemožňuje testovaciemu prúžku naviazanie sa na molekuly hCG v moči ženy, čo sa prejaví v nepresnom a ťažko interpretovateľnom výsledku tehotenského testu. Pri zisťovaní tehotenstva je veľmi podstatná návšteva gynekológa, ktorý dokáže na základe špecifických vyšetrení graviditu potvrdiť či vylúčiť.
Na základe diskusných fór je evidentné, že v tejto téme existujú isté nejasnosti, a preto je veľmi dôležité sa o nej informovať. Niektoré diskutujúce sa podelili o svoje skúsenosti, podľa ktorých sa zápal močových ciest prejavil pozitívnym tehotenským testom. Ten si spravili z dôvodu pociťovania symptómov príznačných pre počiatky tehotenstva. Každopádne však viacerí účastníci diskusie odporučili návštevu lekára pre presnejšie určenie príčiny nepríjemných stavov.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár