Morfologický ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk – čo to je, kedy sa robí, aká je cena

Sonografické alebo ultrazvukové vyšetrenie patrí k bežným vyšetreniam počas tehotenstva. Každá žena má nárok na 3 ultrazvuky, ktoré sú preplácané zdravotnou poisťovňou. Prvý sa vykonáva v 12., druhý v 20. a tretí v 30. týždni tehotenstva. Väčšina budúcich mamičiek sa na ultrazvuk teší, pretože im umožňuje vidieť bábätko v maternici, uchovať si spomienku na dané obdobie a zároveň zistiť, či sa plod vyvíja správne.

Publikované: 14.08.2023
Aktualizované: 05.12.2023
Obsah článku:

Ultrazvukové vyšetrenie je užitočné – slúži na kontrolu priebehu tehotenstva. Lekár kontroluje nielen plod, ale aj prostredie, v ktorom sa nachádza, predovšetkým krčok maternice. Prvé ultrazvukové vyšetrenie odhalí, či je bábätko uhniezdené v maternici a potvrdí počet plodov (prvotrimestrálny skríning), druhým sa zisťujú abnormality v štrukturálnom vývoji a raste dieťaťa, ale i poloha placenty (genetický ultrazvuk). V 30. týždni sa zisťuje funkcia placenty a jej uloženie, množstvo plodovej vody či veľkosť dieťaťa.

Čo je morfologický ultrazvuk a kedy sa robí?

Ide o prenatálny test, ktorý sa vykonáva v 18. až 22. týždni tehotenstva, najčastejšie sa ultrazvuk vykonáva v 20. týždni. Kontroluje sa pomocou neho veľkosť dieťaťa a jeho telesné orgány, zisťujú sa prípadné vrodené chyby – skenovanie anomálií plodu, ale aj poloha placenty.

Pulzy zvukových vĺn prechádzajú z prevodníka do maternice, ktoré sa odrážajú od dieťaťa a vytvárajú ozveny. Zvukové vlny sú veľmi tiché, dieťa nerušia. Počítač tieto ozveny zmení na obrázky, ktoré sa objavia na obrazovke –  kosti sú biele, tekutiny čierne a tkanivo má sivú škvrnitú farbu.

Čo je morfologický ultrazvuk?

Čo vám morfologický ultrazvuk prezradí o vás a vašom dieťati?

Pomocou morfologického ultrazvuku sa skenujú jednotlivé časti plodu a všetky orgány. Pod drobnohľadom sú orgány ako mozog, srdce, pľúca, žalúdok, črevá, obličky, pečeň, močový mechúr, ale aj vývoj chrbtice, končatín a častí tváre dieťatka. Morfologickým ultrazvukom sa skenuje aj placenta – jej štruktúra a lokalizácia. V neposlednom rade sa týmto vyšetrením zisťuje množstvo plodovej vody. Dá sa ním určiť pohlavie bábätka a presnejší termín pôrodu. Vyšetrenie trvá približne 30 minút.

  • Hlava: Skúma sa obvod hlavy (HC), biparietálny priemer (BPD) a celkovo tvár, aby sa zistilo, či nemá dieťa napr. rázštep pery.
  • Chrbtica: Pri ultrazvuku sa zisťuje, či je chrbtica pokrytá kožou, či sa stavce formujú a sú zarovnané.
  • Srdce: Skúma sa veľkosť 4 komôr, či sú prepojené chlopňami a tie sa správne pri každom údere srdca otvárajú a zatvárajú. Vyšetria sa cievy spájajúce srdce.
  • Brušná stena: Zisťuje sa, či obklopuje všetky vnútorné orgány, meria sa obvod brucha.
  • Žalúdok: Sleduje sa umiestnenie žalúdka, mal by sa nachádzať tesne pod srdcom a mal by byť naplnený plodovou vodou.
  • Obličky a močový mechúr: Kontroluje sa, či sú správne vytvorené a fungujú.
  • Končatiny (ruky, nohy, dlane, chodidlá): Zisťuje sa, či sú prítomné všetky končatiny, merajú sa stehenné a ramenné kosti, aby mohol lekár overiť, či rastú primerane.
  • Pupočná šnúra: Overuje sa počet ciev v pupočnej šnúre – mali by v nej byť 2 tepny a 1 žila.
  • Plodová voda: Meraním sa zisťuje, či jej množstvo zodpovedá štandardom.
  • Placenta: Zaznamenáva sa poloha placenty v maternici a jej vzdialenosť od kŕčka maternice.

Rozšírený morfologický ultrazvuk

Rozšírený genetický ultrazvuk je budúcim mamičkám odporúčaný v prípade, že prenatálny skríning ukázal zlé hodnoty. Ak má gynekológ nejaké podozrenie a na základe výsledkov odporučí tehotnej žene podrobnejší ultrazvuk, absolvuje ho budúca mamička bezplatne (hradí jej ho poisťovňa). V prípade, že máte záujem o rozšírený morfologický ultrazvuk, prípadne chcete vykonať ultrazvukový skríning nad rámec zdravotného poistenia, musíte si priplatiť. Cena sa líši v závislosti od vybraného úkonu. Ide o cca 50 až 100 eur.

Pri rozšírenom morfologickom, genetickom ultrazvuku sa navyše sleduje profil tváre (ústa, pery, nos), jednotlivé časti mozgu, stav dôležitých ciev a ich prietoky, podrobne sa vyšetruje bránica a srdce, využíva sa 3D/4D zobrazenie. Pri vyšetrení sa zámerne vyhľadávajú anomálie, ktoré môžu svedčiť o závažnej vývojovej vade.

Rozšírený morfologický ultrazvuk

Morfologický ultrazvuk vám neprezradí všetko

Napriek tomu, že sa dá pomocou ultrazvuku odhaliť množstvo vrodených chýb (napr. podľa počtu prstov, zdravia srdca, stavu obličiek a močového mechúra či podľa stavu chrbtice), nedokáže odhaliť všetky. V približne 20. týždni je miera detekcie anomálií 40 až 70 %. Výsledky vyšetrenia sa zvyčajne dozviete priamo v ambulancii, kde je ultrazvuk vykonávaný. Pokiaľ skríning odhalí nejaké anomálie, je nutné vykonať doplnkové vyšetrenia. Najčastejšie ide o odber plodovej vody alebo choriových klkov, pomocou ktorých sa zistí, či je odhadovaná diagnóza správna.

Je morfologický ultrazvuk povinný?

Veľký ultrazvuk, morfológia plodu či druhotrimestrálny skríning (screening) je považovaný za najdôležitejší ultrazvuk v tehotenstve. Základnú verziu prepláca zdravotná poisťovňa a každá žena má počas tehotenstva nárok na tri bezplatné ultrazvuky (okolo 12., 20. a 30. týždňa). Pokiaľ žena nechce ultrazvuk podstúpiť (napr. nechce vopred vedieť o možných poruchách vo vývoji dieťaťa), môže vyšetrenie na vlastné riziko odmietnuť.

Je morfologický ultrazvuk povinný?

2D, 3D alebo 4D ultrazvuk

„Povinné“ prenatálne ultrazvuky sa robia 2D formou, stačí to na zistenie všetkých potrebných údajov, ktoré lekár potrebuje zistiť o plode. Ide o hlavný diagnostický nástroj pri ultrazvukovom vyšetrovaní. 3D ultrazvuk predstavuje statické zobrazenie plodu, avšak v priestore. Trojrozmerný obraz sa dosahuje počítačovým spracovaním súboru nakumulovaných 2D obrazov. Ďalšou môžnosťou je  4D zobrazenie, ktoré sa od plastického 3D obrazu líši jedným faktorom navyše – časom/pohybom. Snímku vidíte v priamom prenose, môžete sledovať, ako sa dieťa hýbe a sledovať jeho mimiku. 3D a 4D ultrazvuky nie sú bezplatné.

Morfologický ultrazvuk – skúsenosti

Mamičky sa v diskusiách a fórach podelili o svoje skúsenosti s morfologickým ultrazvukovým vyšetrením. Väčšine budúcich mamičiek ho vykonávali v 20. tt. Ako uviedli, nejde o povinné vyšetrenie, ale žena má na veľký ultrazvuk nárok. Lekár môže pomocou neho odhaliť pohlavie dieťaťa, prsty na rukách i nohách, zistiť, či dieťaťu správne funguje srdce, správne sa mu vyvíja chrbtica a pod.

Morfologický ultrazvuk skúsenosti Modrykonik

Morfologický ultrazvuk diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Morfologický ultrazvuk – áno, či nie? Budúce mamičky naň majú nárok, avšak môžu ho aj odmietnuť. Ak o ultrazvuk nemáte záujem, informujte sa u svojho lekára, aký je postup. Lekár totiž môže tvrdiť, že ste nechodila riadne do poradne, čo môže ovplyvniť vyplatenie príspevku pri narodení dieťaťa. Budeme radi, ak sa v diskusii podelíte o svoje skúsenosti s veľkým ultrazvukom a objasníte ďalším budúcim mamičkám, aké sú jeho výhody a nevýhody.

Takýto ultrazvuk môže vykonávať gynekológ priamo v ordinácii, ak na to má potrebné vybavenie. Pokiaľ nie, môže vás poslať na vyšetrenie do nemocnice alebo vám odporučiť iné zdravotnícke zariadenie. V tom prípade si overte, či bude stále hradené poisťovňou, alebo si zaň budete musieť doplácať, prípadne si ho hradiť na 100 %.

Žiadna špeciálna príprava pred týmto vyšetrením nie je nutná. Pred ultrazvukom môžete normálne jesť a piť. Minimálne pol hodinu pred vyšetrením by ste nemali ísť na toaletu, pretože isté množstvo tekutiny v močovom mechúre zlepšuje vizualizáciu.

Zatiaľ nebol preukázaný žiadny nepriaznivý vplyv ultrazvuku na dieťa či na priebeh tehotenstva. Zvukové vlny sú natoľko jemné a tiché, že dieťa nerušia. Samozrejme, všetkého priveľa škodí, preto vždy zvážte, či je ďalší ultrazvuk navyše nutný.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(89.2%)