Mäta v tehotenstve? Môžem mätový a medovkový čaj?
Čo môžem jesť a piť v tehotenstve? Čomu by som sa mala počas tehotenstva vyhýbať? To sú dve z najčastejších otázok, ktoré vŕtajú v hlave nejednej gravidnej ženy. Dilemu spôsobujú hlavne bylinky, pri ktorých často vzniká istá vyváženosť medzi pozitívnymi účinkami a potenciálnymi rizikami. K takýmto liečivým bylinkám patrí aj mäta. Keďže neobsahuje kofeín, zaraďuje sa medzi bylinky vhodné pre tehotné ženy. Avšak pozor si treba dávať na denný príjem tejto byliny. Tento aspekt je vhodné prekonzultovať so svojím lekárom.
Mäta totiž má blahodarné účinky v oblasti tráviaceho traktu, no jej užívanie prichádza aj s istými rizikami. Neodporúča sa najmä ženám, ktorých posledné tehotenstvo skončilo potratom, ale ani tým s aktuálne rizikovým tehotenstvom. Užívanie mäty podporuje prekrvenie maternice, čo môže viesť k stimulácii sťahov maternice. Takáto situácia môže veľmi ľahko prerásť do predčasného pôrodu alebo spontánneho potratu. Z tohto dôvodu by sa mala mäte oblúkom vyhýbať každá žena v prvom trimestri tehotenstva.
Čo sa týka pozitívnych účinkov mäty na organizmus tehotnej ženy, rozhodne treba spomenúť vplyv na tráviacu sústavu. Mäta uvoľňuje žalúdočné svaly, čo spôsobuje elimináciu nepríjemných kŕčov, plynatosti, zvracania či pocitov nevoľností. Uvoľnenie svalstva tráviaceho traktu v dôsledku užitia mätového čaju však má aj odvrátenú stránku. Relaxačne pôsobí mäta aj na zvierač, čoho dôsledkom je navrátenie kyselín do ústnej dutiny. U tehotnej ženy tak môže dochádzať k nepríjemnému páleniu záhy. Tento symptóm sa však často považuje za neoddeliteľnú súčasť tehotenstva, takže mäta môže tieto ťažkosti ešte znásobiť.
Hoci mäta môže tehotným ženám spôsobovať vyššie opísané zdravotné problémy, jej prospešnosť sa prejavuje pri liečbe močových či respiračných infekcií. Práve tu možno pozorovať vyváženosť rizikových a prospešných faktorov, ktorými oplýva táto známa a veľmi často využívaná bylinka. Rozhodujúcim činiteľom je dávkovanie. Tehotná žena môže každý deň vypiť jeden až dva mätové čaje denne, no dôležité je prihliadať aj na jeho prípravu.
Najbezpečnejšia alternatíva je kúpa sáčkového mätového čaju. Ak však tehotná žena preferuje sypané čaje, prípadne sušenie vlastnoručne pestovaných byliniek, príprava mätového čaju si vyžaduje istú dôslednosť. Jeden čaj by mal pozostávať z jednej čajovej lyžičky sušenej mäty, ktorú treba nechať lúhovať v hrnčeku s horúcou vodou maximálne 10 minút. Dlhším lúhovaním vzniká silnejší čaj, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť negatívneho dopadu na organizmus tehotnej ženy. Treba si tiež zapamätať, že bylinky v čajoch sú omnoho koncentrovanejšie ako v jedlách, a teda ich pitie vo väčších dávkach môže byť škodlivejšie ako ich jedenie. Pre upresnenie dávkovania konkrétnych byliniek v akejkoľvek forme je vhodné kontaktovať svojho lekára.
O mätovom čaji je dostupných oveľa viac informácií ako o medovkovom, no ako ubezpečenie slúži fakt, že s medovkou ako bylinkou sa nespájajú žiadne riziká. Známe sú pozitívne účinky na nespavosť, s ktorou nejedna žena bojuje v rozličných obdobiach tehotenstva. Medovka vo veľkej miere upokojuje celý organizmus a vplýva tiež na bolesti hlavy, ktoré sú v tehotenstve spôsobované výraznými hormonálnymi zmenami v organizme ženy či znížením krvného tlaku. Užívanie medovky vo forme čaju tak môže poslúžiť po dobu celého tehotenstva.
comparison="187"]
Názory na rôzne bylinky sa viditeľne líšia aj na diskusných fórach. Kým niektoré diskutujúce presadzujú mätový čaj ako jediný, ktorý po dobu svojho tehotenstva užívali, iné sa k spojeniu tohto druhu bylinky s obdobím tehotenstva stavajú kriticky. Každopádne je však odporúčané akékoľvek neistoty súvisiace s jedlami či nápojmi prebrať so svojím lekárom.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár