Masáž hrádze

Masáž hrádze – postup a návod, kedy začať. Tento olej má dobré recenzie

Pôrod je pre mnohé ženy naozaj desivým faktorom, ktorý dáva bodku za dlhými mesiacmi tehotenstva. Počas pôrodu totiž môže dôjsť k mnohým komplikáciám, ktoré za sebou zanechajú fyzické následky v podobe niekoľko týždňov hojacich sa jaziev. Myslíme tým ako cisársky rez, tak i natrhnutie či nastrihnutie hrádzovej oblasti ženského tela. Poškodeniu hrádze počas prirodzeného pôrodu alebo jej nastrihnutiu lekárom sa dá vyhnúť rozličnými spôsobmi. Medzi ne patrí aj tzv. masáž hrádze. Žiadna prípravná metóda hrádze na pôrod však neposkytuje stopercentnú záruku, že sa tomuto zákroku žena počas pôrodu vyhne.

Publikované: 07.11.2023
Aktualizované: 07.11.2023
Obsah článku:

V akých prípadoch by ste sa mali masáži hrádze v tehotenstve venovať, v ktorom týždni s ňou začať, ako dlho túto činnosť vykonávať, ale aj to, aké prípravky na masírovanie sú najvhodnejšie si povieme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.

Kedy začať s masážou hrádze?

Masáž hrádze, a teda oblasti ženského tela nachádzajúcej sa medzi pošvovým otvorom a konečníkom, by sa mala vykonávať v pravidelných intervaloch osem až šesť týždňov pred fixne stanoveným termínom pôrodu. Cieľom tohto úkonu je dostatočné prekrvenie a zvýšenie elasticity partií ženského tela, ktoré budú v priebehu pôrodu vystavované najväčšiemu tlaku.

To znamená, že v ich prípade môže dôjsť k istému samovoľnému poškodeniu alebo nutnosti nastrihnutia samotným pôrodníkom. Masáž hrádze taktiež pripravuje budúcu rodičku na pocity pálčivej bolesti, ktoré ženy prežívajú vplyvom tlaku hlavičky prichádzajúceho dieťatka na hrádzovú oblasť, a tým pádom aj na ich prekonávanie. Postupne sa totiž naučí nielen zvládať takéto pálenie, ale tiež ako docieliť ľahké uvoľnenie napínajúceho sa svalstva.

Treba si však zapamätať, že ani dôkladná príprava formou masáže hrádze nemusí znamenať, že sa nástrihu vyhnete. Prevenčne by ste ju mali vykonávať už len z toho dôvodu, že istým spôsobom môže mať tento úkon pozitívny vplyv nielen na váš duševný stav, ale aj intímny vzťah s vaším partnerom. To, samozrejme, za predpokladu, že vám s masírovaním hrádze pomáha.

Masáž hrádze návod

Technika masáže hrádze a vhodný olej

Návod na masáž hrádze je úplne jednoduchý a priam intuitívny. V prvom rade je najdôležitejšie, aby ste dodržiavali základnú hygienu, a to bez ohľadu na to, či budete masírovanie vykonávať samostatne alebo s partnerovou pomocou. Keďže ide o jemné tkanivá vo vnútri pohlavného ústrojenstva, odporúča sa ostrihať si nechty aspoň na tých prstoch, ktoré mienite počas masírovania hrádze použiť.

Hrádzu masírujte po vyprázdnení močového mechúra, pričom tento úkon sa najlepšie vykonáva po kúpeli, pri ktorom dochádza k úplnému uvoľneniu tela. Aby masírovanie prebiehalo v dostatočnom komforte, je potrebné nielen zaujať pohodlnú polohu v podobe sedu alebo poloľahu s mierne roztiahnutými nohami a chodidlami položenými pevne na zemi, ale tiež použiť správny prípravok.

Na masáž hrádze je vhodný kokosový olej, pričom použiteľné sú i oleje na masáž hrádze od značiek Saloos či Weleda. Na masírovanie hrádze sa neodporúčajú detské či minerálne oleje, no ani lubrikačný gél a vazelína. Čo sa týka ešte vyššie spomenutej polohy, je vhodné pri prvých samostatných masírovaniach použiť zrkadlo, aby ste si mohli odkontrolovať, či úkon vykonávate správnym spôsobom.

Po nanesení niekoľkých kvapiek príslušného oleja na palec a ukazovák by ste mali primárne naniesť vrstvu oleju na hrádzu tak, aby po nej vaše prsty jemne kĺzali. Následne je potrebné vsunúť naolejovaný palec do pošvy, kde v približnej hĺbke troch až štyroch centimetrov oboma prstami uchopíte hrádzu, pričom palec ostáva vo vnútri, zatiaľ čo ukazovák prechádza po hrádzi z vonkajšej strany.

Uchopené tkanivo je potrebné potom masírovať krúživými pohybmi oproti sebe stojacimi prstami a vplyvom jemného tlaku palcom ho naťahovať smerom von, pričom následne pohybujte palcom zo strany na stranu pozdĺž spodnej steny vaginálneho otvoru v tvare oblúka (v tvare písmena „U“), ako keby ste ho chceli zväčšiť, čo je v podstate cieľom celého úkonu.

Masáž hrádze by nemala byť extrémne bolestivá, no keďže je táto časť ženského tela veľmi citlivou oblasťou a spočiatku má tuhú a nepružnú povahu, môže počas masírovania dochádzať k miernym bolestivým prejavom v podobe pálenia či svrbenia, čo značí, že dochádza k postupnému napínaniu hrádze. Je lepšie chvíľkovo zmierniť mieru tlaku, ktorou pracujete na masírovaní hrádze. V prípade, že naozaj zacítite pálčivé bolesti, pokúste sa uvoľniť svalstvo v okolí hrádze. Tento postup vám nielenže pomôže prekonať aktuálne bolesti, ale tiež vás pripraví na pôrod, počas ktorého je správna technika uvoľňovania svalstva pri kontrakciách veľmi podstatným aspektom.

Čím častejšie budete tento postup vykonávať, tým elastickejšia bude vaša hrádza. Je dôležité, aby ste tento postup masáže hrádze zaviedli do svojich týždenných plánov aspoň trikrát a venovali jej päť až desať minút svojho času. Netreba si robiť extrémne nádeje, pretože stále neexistujú štúdie, ktoré by 100-percentne potvrdzovali eliminovateľnosť nástrihu hrádze v dôsledku vykonávania masáže tejto intímnej oblasti tela pred pôrodom.

Cvičenie hrádze pred pôrodom nie je vhodné pre každého

Aj napriek tomu, že väčšine mamičiek môže precvičovanie hrádze, a najmä teda masírovanie tejto oblasti ženského tela, len prospievať, existujú prípady, ke´d by ste si aplikovanie tohto úkonu mali rozmyslieť.

Ak patríte k ženám s rizikovým tehotenstvom alebo sklonom k predčasným kontrakciám, masáž hrádze radšej vynechajte. Ak si však niečím nie ste istá, je vhodné sa obrátiť s otázkami na svojho gynekológa, ktorý vám istotne ponúkne odpovede, ktoré hľadáte.

Masáž hrádze po pôrode

Ak ste pred pôrodom nestihli spotrebovať špeciálne oleje na masáž hrádze, nezúfajte, pretože ich účinné využitie sa vám zíde aj po pôrode. Ingrediencie rastlinného pôvodu obsiahnuté v týchto olejčekoch majú blahodarné účinky v oblasti starostlivosti o pokožku, za čo sa vám zavďačí vaša pravdepodobne vysušená popôrodná pokožka.

Oleje tiež uvoľňujú svalstvo a pomáhajú v boji s pocitmi únavy, úzkosti či depresie, ktoré sú bežnou súčasťou obdobia po pôrode. V súvislosti s masážou hrádze je potrebné spomenúť upokojujúce gély na hrádzu vytvorené na chladivej báze. Takýto gél asistuje pri rýchlejšom hojení natiahnutých tkanív oblasti hrádze.

Masáž hrádze postup

Masáž hrádze – skúsenosti

Na diskusnom portáli Modrý koník sa nachádza hneď niekoľko fór rozoberajúcich rozličné aspekty tejto predpôrodnej prípravy. Napríklad v súvislosti s používanými olejmi sme sa dočítali, že je vhodné na masáž hrádze používať olivový olej, no tiež pokrmový či marhuľový olej. Taktiež sa viedla diskusia na tému preferencií ohľadom masáže hrádze a aniballu. Kým niektoré ženy uprednostňovali prirodzenú formu masáže hrádze s vlastnou či partnerovou pomocou, prevažná väčšina chválila a ospevovala aniball, ktorý im vraj zabezpečil pôrod bez nástrihu a pohodovú rekonvalescenciu po pôrode. Každopádne je potrebné poznamenať, že každé ženské telo je individuálne a každá žena má svoju mieru znesiteľnosti menovaných úkonov. Zatiaľ čo pre niektoré je aniball spásou, pre iné môže byť takýto spôsob cvičenia hrádze pred pôrodom doslova utrpením. Je len na vás a na vašom tele, k akému spôsobu predpôrodnej prípravy sa prikloníte.

Masáž hrádze skúsenosti Modrykonik

Masáž hrádze skúsenosti Modrykonik

Masáž hrádze diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Nenašli ste v článku všetky informácie súvisiace s masážou hrádze pred pôrodom, ktoré ste hľadali? Neuspokojili vás ani dodatočné zaujímavosti spomenuté v sekcii otázok a odpovedí? Naša sekcia komentárov je otvorená pre vaše otázky ohľadom akéhokoľvek aspektu tejto témy.

Nie, masáž hrádze sa počas infekčného ochorenia pohlavných orgánov neodporúča. Masírovanie tejto oblasti by ste mali vynechať až do doby, keď dôjde k úplnému vyliečeniu. Z hľadiska prevencie je v súvislosti s masážou hrádze najdôležitejšia dôkladná hygiena, a to bez ohľadu na to, či tento úkon vykonávate sama alebo vám pomáha partner.

Hlavným cieľom masáže hrádze je zapracovať na pružnosti hrádzovej oblasti, avšak sekundárne by ste sa mali venovať aj masírovaniu celého vaginálneho otvoru a jeho okoliu, pretože aj tieto jemné tkanivá budú počas pôrodu vystavené istému tlaku a námahe.

Princíp oboch týchto postupov je rovnaký, takže rozhodnutie spadá do rúk budúcej rodičky. Z hľadiska bolestí a nepríjemného pocitu z daného úkonu je uprednostňované cvičenie hrádze pred pôrodom skôr masážou hrádze za použitia vlastných či partnerových prstov a olejového prípravku. Aniball má tiež veľmi účinnú funkciu pri cvičení hrádzovej oblasti pred pôrodom, no nie pre každú tehotnú ženu musí byť používanie cudzieho predmetu príjemným zážitkom. Niektoré ženy však odporúčajú kombináciu týchto dvoch metód. Ak netrpíte rizikovým tehotenstvom, je vhodné najprv vyskúšať oba spôsoby, pričom na základe vlastných zistení sa môžete následne rozhodnúť pre ďalší postup.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenstvo

Vaše hodnotenie:
(91.6%)