Mária Hrivnáková rozhovor

Dula Mária Hrivnáková: Základnou úlohou duly je poskytnúť žene rešpektujúci prístup a empatickú podporu

Kto je to dula a potrebujem ju pri pôrode? Túto otázku si kladie množstvo budúcich mamičiek, ktoré rozmýšľajú, ako bude ich tehotenstvo a pôrod prebiehať. Dula je špeciálne vyškolená žena sprevádzajúca budúce mamičky v období tehotenstva, pôrodu a šestonedelia. Nemá síce kompetenciu poskytovať zdravotnícke služby, ale ženu emocionálne, psychicky a fyzicky podporuje, poskytuje jej informácie o starostlivosti a životospráve počas tehotenstva, komunikácii s bábätkom, rozpráva sa s budúcou mamičkou o jej očakávaniach a obavách. Dula je sprievodkyňou ženy počas tehotenstva, prípravy na pôrod, sprevádza ju pri pôrode a poskytuje jej podporu aj po tomto prelomovom okamihu.

Publikované: 22.07.2024
Aktualizované: 22.07.2024
Obsah článku:

Mgr. Mária Hrivnáková, certifikovaná dula a laktačná poradkyňa, riaditeľka OZ Slovenské duly, nám prezradila o práci duly viac. V rozhovore sa okrem iného dozviete, kedy by mala budúca mamička dulu kontaktovať, čo sa na stretnutiach s ňou dozvie, ale aj to, akým spsôobom ženu pri pôrode podporuje.

„Keby dula bola liek, bolo by neetické nepoužiť ho.“ Dr. John H. Kennell

Kto je to dula a akú úlohu má pri pôrode?

Dula je medzinárodný termín, nemá slovenský ekvivalent. Pôvod slova je v antickom Grécku a v doslovnom preklade označoval osobnú otrokyňu, ktorá sa venovala ženám z vyšších vrstiev v období tehotenstva, pôrodu až po šestonedelie. Dokonca si mohla údajne svojou službou vykúpiť slobodu. V súčasnosti je dula špeciálne vyškolená žena, ktorá emocionálne a fyzicky podporuje ženu počas tehotenstva, sprevádza ju pri pôrode aj v období po ňom. Úloha duly sa teda nevzťahuje výlučne na pôrod, ale súvisí s poskytovaním kontinuálnej podpory žien. Ide o nezdravotnícku pomáhajúcu profesiu.

Na Slovensku už pomaly 20 rokov pôsobí OZ Slovenské duly, ktoré duly vzdeláva a zastrešuje. Základný ročný kurz im poskytuje vedomosti od domácich i českých odborníkov v oblasti gynekológie a pôrodníctva, psychológie, pôrodnej asistencie, fyzioterapie, pediatrie či laktačného poradenstva. Získavajú zároveň množstvo informácií aj o tradičných a prirodzených metódach užitočných v tehotenstve, pri pôrode i po ňom. Svoje zručnosti a vedomosti si môžu aj neskôr dopĺňať a nepretržite sa vzdelávať v rôznych školeniach, kurzoch, workshopoch. Zároveň nie všetky duly musia byť automaticky aj členkami tohto združenia, sú aj také, ktoré pôsobia ako nezávislé duly na voľnej nohe, niektoré neabsolvovali základný kurz u nás, ale vzdelávali sa v zahraničí.

Dula Mária Hrivnáková
Foto: Eva Amzler

Kedy je vhodné kontaktovať dulu?

Ak si tehotná žena praje byť počas pôrodu podporená dulou, odporučila by som začať s jej výberom približne okolo 20. týždňa tehotenstva. Môže sa totiž stať, že ak ju kontaktuje na poslednú chvíľu, preferovaná dula už jednak nemusí mať voľné kapacity a eliminuje sa aj čas na vzájomné naladenie a prípravu. Je úplne v poriadku osloviť a stretnúť sa s viacerými dulami, keďže dula bude súčasťou veľmi dôležitých a intímnych momentov v živote ženy, mal by medzi nimi panovať osobnostný a ľudský súlad.

Duly pôsobia na celom území SR a z tých, ktoré sú registrované v združení, si žena môže prvotne vybrať na základe sympatií z databázy, podľa jednotlivých regiónov, na webe združenia www.duly.sk.

Ako často sa stretávate s budúcou mamičkou a čo je náplňou týchto stretnutí?

Toto je veľmi individuálne, riadime sa potrebami jednotlivých žien. Minimálne tri osobné stretnutia sú optimálne a niektoré konzultácie môžu prebehnúť aj online. Počas nich sa môže žena komplexne pripraviť na pôrod aj dojčenie, keďže kvalitná príprava je naozaj kľúčová. Nikdy ženám nevštepujeme našu predstavu o ideálnom pôrode. Hoci naň nazeráme ako na prirodzený proces, podporujeme v žene objavenie vlastných potrieb a prianí aj uvedomenie si vlastnej sily priviesť na svet nový život. Pomáhame jej pochopiť fyziológiu pôrodu, vypracovať pôrodné priania, vybrať si pôrodnicu, poskytujeme informácie o životospráve aj starostlivosti o svoje telo v tehotenstve i po ňom. Empaticky vedieme rozhovory o očakávaniach i obavách. Vieme žene vysvetliť prenatálny vývoj dieťatka a podporujeme komunikáciu s ním. Ženu zároveň môžeme nasmerovať, kde hľadať relevantné informácie o tehotenstve, pôrode a dojčení a odporučiť vhodnú literatúru. Ak ženu bude sprevádzať aj partner, je veľmi dobré, ak sa na pôrod pripravujú spoločne. Snažíme sa ženám odovzdať čo najkomplexnejší balík nástrojov, ktoré jej môžu pomôcť zvládnuť pôrod – o úľavových technikách, dýchaní aj o tom, ako vyvolať pôrod prirodzenou cestou po termíne. Poskytujeme aj praktické rady – čo si zbaliť do pôrodnice či aké administratívne úkony vybaviť. Ak žena rieši zdravotný problém, ktorý prekračuje naše kompetencie a schopnosti, vieme jej navrhnúť vhodného odborníka.

Dula v tehotenstve

Líši sa postavenie duly pri domácom pôrode a pri pôrode v nemocnici?

Predovšetkým by som rada povedala, že duly z nášho združenia dodržiavajú interný etický kódex a nesprevádzajú ženy pri domácich neasistovaných pôrodoch. To znamená, že ženu môžeme podporiť pri domácom pôrode jedine v prípade, že je pri ňom pôrodník, resp. pôrodná asistentka. V žiadnom prípade nie sme oprávnené odvádzať samostatne pôrody. Bez ohľadu na priestor sa snažíme ženám poskytnúť maximálnu možnú mieru podpory tak, aby pôrod prebehol v bezpečí, rešpekte a v súlade s jej nastaveniami a potrebami.

Akým spôsobom podporujete ženu pri rôznych typoch pôrodov (prirodzený, asistovaný pôrod, cisársky rez)?

Našou základnou úlohou je podporiť rodiacu ženu na psychickej aj fyzickej úrovni. Na pôrodnej sále sa nerodí iba dieťatko. Zrodí sa aj matka, nová rodina. To, ako pôrod prebehne, sa ponesie ich životmi a zanechá nezmazateľnú stopu. Počas pôrodu sa preto snažíme tvoriť rešpektujúci a prijímajúci priestor, v ktorom sa žena cíti bezpečne a môže sa v uvoľnení naplno rozvinúť kooperácia dôležitých hormónov. Podporená žena, ktorá vníma pozitívne svoj pôrodný zážitok sa omnoho jednoduchšie zžíva s novou rolou matky, cíti sa byť posilnená vo svojich kompetenciách. Vieme ju usmerniť a uistiť v prijímaní informovaných rozhodnutí, pomáhame s vhodnými úľavovými technikami – masáže, sprcha, aromaterapia, rebozo techniky, ženská bylinná napárka a mnohými ďalšími, podporujeme voľný pohyb, prácu s dychom a slobodný výber polohy aj v druhej dobe pôrodnej. Jednoducho jej venujeme svoju plnú prítomnosť. Ak je žena sprevádzaná aj partnerom, smerujeme našu pozornosť aj k nemu a povzbudzujeme ho tým v jeho podporujúcej úlohe. Bezprostredne po pôrode podporujeme okamžitý a neprerušený kontakt koža na kožu – dieťatko patrí do láskavej náruče matky, ktorá plní jeho základné potreby a kde prebiehajú všetky kľúčové procesy dôležité pre jeho život. Zároveň, ak ide o operačný pôrod v spinálnej analgézii, kontakt koža na kožu by mal byť zabezpečený aj v tomto prípade. Pri plnej narkóze môže prebehnúť s oteckom.

Prítomnosť duly podľa istej štúdie napríklad znižuje použitie medikamentov, epidurálnej analgézie, počet sekcií, použitie kliešťov či skracuje prvú dobu pôrodnú.

Dula ako podpora budúcej mamičky počas tehotenstva

Kedy začína vaša úloha pri pôrode – prídete, keď sa objavia prvé kontrakcie, alebo neskôr?

Aj toto je veľmi individuálne. Niekedy si žena praje našu prítomnosť od prvých vĺn či bezprostredne po odtoku plodovej vody a prichádzame k nej domov, a až neskôr sa spoločne presunieme do pôrodníckeho zariadenia. Inokedy sa stretneme až pôrodnici. Často tiež záleží od systémových nastavení daného zariadenia, odkedy umožnia sprevádzajúcej osobe byť so ženou.

Všetky náležitosti spolupráce je dôležité si vzájomne vopred otvorene odkomunikovať.

Ako spolupracujete s nemocničným personálom a lekármi? Akceptujú vašu prítomnosť pri pôrode?

Veľmi to záleží na konkrétnom zariadení. Dula sa pri pôrode sústredí predovšetkým na rodiacu ženu. Nemáme kompetenciu poskytovať zdravotnícke služby, v žiadnom prípade nediagnostikujeme, nevykonávame žiadne medicínske úkony, nespochybňujeme odborné rozhodnutia zdravotníckeho personálu. Dokážeme však efektívne dopĺňať ich starostlivosť. Je ideálne, ak sa správame ako jeden podporný tím pre rodiacu ženu, komunikujeme na rešpektujúcej úrovni a celková pokojná interakcia medzi nami ústi do pozitívnej pôrodnej skúsenosti ženy. Ako dulám nám naozaj záleží na kvalitnej komunikácii s pôrodnicami a na nastavení podmienok pre pokojné a harmonické pôrody. Nie vždy sa však stretáme s rovnakými nastaveniami na druhej strane. O to viac si ceníme tie spolupráce, ktoré dlhodobo fungujú. Sú však aj pôrodnice, kde majú duly akýsi nepísaný zákaz vstupu, alebo sa na nás nazerá tak trochu „cez prsty“. Môže to súvisieť s tým, že nie vždy má personál presnú informáciu o kompetenciách a práci duly a má zo spolupráce rôzne obavy. Preto voláme po otvorenom dialógu a pracujeme na ďalších krokoch v tomto smere.

Termín pôrodu je jedna vec, samotný pôrod druhá. Často môže prísť skôr alebo neskôr, ako bolo plánované. Ako ste žene k dispozícii v blízkosti termínu pôrodu?

Termín pôrodu je naozaj len orientačný údaj. So ženou uzatvára dula kontrakt, ktorého súčasťou je aj dohoda o tom, ako spolupráca funguje. Obyčajne dva týždne pred vypočítaným termínom pôrodu drží dula až do reálneho pôrodu tzv. pohotovosť. Je pripravená v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu sprevádzať svoju klientku pri pôrode. V určitom horizonte a s adekvátnymi termínovými rezervami môže mať, prirodzene, v starostlivosti aj inú ženu. Časový manažment s presnosťou na deň je však prakticky nemožný.

Služby duly v tehotenstve

V čom spočívajú služby duly v období šestonedelia?

Podporujeme ženu v kontakte s bábätkom nielen ihneď po pôrode, ale aj v období krátko po ňom. Snažíme sa už v rámci prípravy vysvetliť dôležitosť šestonedelia a jeho zdravé prežívanie po psychickej i fyzickej stránke. Umocňujeme materinské kompetencie ženy, pomáhame so starostlivosťou o ženské zdravie i o bábätko, trpezlivo načúvame. Môžeme sa postarať aj o viacdennú starostlivosť či pomôcť s niektorými činnosťami v domácnosti. Mnohé z nás sú zároveň laktačnými poradkyňami a tak pomerne veľký priestor venujeme práve nesmierne dôležitej podpore dojčenia.

Služby duly sú, prirodzene, spoplatnené. Čo všetko je zahrnuté v cene?

Závisí to od toho, aká je prvotná motivácia a požiadavka ženy, s ktorou sa na dulu obracia. Teda, či si praje komplexný balík služieb vrátane sprevádzania pri pôrode, alebo len konzultácie a starostlivosť v tehotenstve, prípravu na pôrod či popôrodnú starostlivosť. Ide o časovo pomerne náročné poslanie. Služby dúl aj cena za ne sa potom okrem rozsahu starostlivosti líšia aj podľa toho, či ide o dulu vo výcviku, alebo certifikovanú dulu, od zručností a schopností, ktorými disponuje, odborných spôsobilostí a vedomostí získaných v rôznych typoch vzdelávania a samozrejme od praxe. Každá dula cenu za svoje služby otvorene komunikuje už pri nadväzovaní spolupráce.

Zdroj prvých 3 fotografií: Eva Amzler, zvyšné ilustračné

Certifikovanej dule a laktačnej poradkyni, riaditeľke OZ Slovenské duly Márii Hrivnákovej ďakujeme za rozhovor. Ak vás táto téma zaujala, mali by ste o služby duly záujem, prípadne sa chceli dozvedieť o tejto dôležitej práci viac, na webe www.duly.sk nájdete informácie o tom, ako to celé funguje.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Rozhovory

Vaše hodnotenie:
(89%)