Má antikoncepcia vedľajšie účinky?

Má antikoncepcia vedľajšie účinky?

Publikované: 13.05.2024
Aktualizované: 13.05.2024

Antikoncepcia je jednou z najviac rozoberaných tém sexuálneho charakteru, pričom v posledných rokoch sa čoraz viac diskutuje o nežiaducich účinkoch antikoncepčných prostriedkov, ktoré doslova odrádzajú ženy od ich používania. Ide najmä o metódy antikoncepcie na báze hormónov, pretože práve tieto formy ochrany majú najväčší vplyv na ženské telo a procesy v ňom. Samozrejme, antikoncepcia má stále obrovské množstvo prínosov, ktoré pokrývajú najmä oblasti menštruačného cyklu a ochrany pred nežiaducim otehotnením, avšak je veľmi dôležité prihliadať aj na možné vedľajšie účinky.

Tie závisia od formy daného antikoncepčného prostriedku. Najväčší vplyv na ženské telo má perorálna antikoncepcia, ktorá prostredníctvom tabletiek dostáva do tela hormóny potrebné na znemožnenie stretu zrelého vajíčka a mužských spermií. V súvislosti s tabletkami sa hovorí o období dvoch až troch mesiacov, ktoré môže byť sprevádzané bolesťami hlavy, poprsia, zvracaním, pocitmi nevoľnosti, no tiež slabým krvácaním a vaginálnym výtokom. Pravdepodobná je aj fluktuácia hmotnosti. Príčinou sú, samozrejme, hormóny. K vážnejším následkom užívania hormonálnej perorálnej antikoncepcie patrí trombóza, embólia, infarkt či mŕtvica, avšak tieto účinky sú veľmi ojedinelé. Navyše, nie sú spôsobované tabletkami ako takými, ale skôr estrogénovou zložkou obsiahnutou v nich.

Existujú však aj iné formy hormonálnej antikoncepcie, ktoré tiež prinášajú rozličné vedľajšie účinky. Napríklad podkožné implantáty spôsobujú nepravidelnú menštruáciu, pričom v niektorých prípadoch môže dôjsť aj k jej úplnej zástave. Pravdepodobné sú aj bolesti hlavy, nevoľnosť, náhle zmeny nálad a zhoršené akné. Vážnejšie komplikácie môže táto antikoncepčná metóda spôsobovať u žien s pečeňovými ťažkosťami. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité vhodnú formu antikoncepcie prekonzultovať s odborníkom. Podobný efekt má aj injekčná antikoncepcia. Okrem zmien v menštruačnom cykle, rapídnych výkyvov nálad a nevoľnosti sú v hre aj depresívne stavy či citeľné premeny v oblasti libida. Do úvahy pripadá aj zmena chutí, čo môže viesť k priberaniu na váhe.

Spomedzi druhov hormonálnej antikoncepcie je určitou dávkou popularity príznačné aj vnútromaternicové teliesko. Táto antikoncepčná metóda, ktorá lokálne vplýva na reprodukčné orgány ženy, prináša so sebou bolesti v oblasti podbrušia, poprsia či hlavy. Vysoko pravdepodobné sú aj výkyvy nálad či zhoršený stav akné. Niekedy preto ženy volia nehormonálnu formu tejto antikoncepcie, ktorá taktiež môže spôsobiť vznik určitých vedľajších účinkov. Príčinou je zloženie samotného telieska. Pozostáva totiž z medeného drôtika, ktorého úlohou je vytváranie nepriaznivého prostredia pre spermie vo vnútri ženského pohlavného ústrojenstva. Avšak takéto vylučovanie medi do tela ženy môže spôsobiť infekciu, čo nepatrí práve medzi záležitosti, ktoré by žena chcela nutne riešiť.

Existujú preto aj rôzne iné metódy ochrany, ktoré síce majú nižšie percento účinnosti, avšak neovplyvňujú menštruačný cyklus a každodenný život ženy natoľko ako vyššie menované antikoncepčné prostriedky zväčša hormonálneho charakteru. Populárne sú chemické metódy, hoci aj pre ne sú príznačné určité nežiaduce účinky. Chemické antikoncepčné prostriedky vo forme rozličných spermicídnych gélov, krémov, pien a čapíkov môžu iritovať pošvu ženy, do ktorej sa pred pohlavným stykom zavádzajú. Pri všetkých menovaných druhoch antikoncepcie však platí, že je lepšie ich kombinovať s bariérovou metódou, ktorá ochráni telo pred potenciálnou hrozbou prenosu pohlavných ochorení.

Hormonálna antikoncepcia je veľmi komplexná a jej druh či dávkovanie je potrebné individuálne prispôsobiť konkrétnemu ženskému telu. Aj z tohto dôvodu sa na diskusných fórach objavujú rozličné názory k tejto téme. Zatiaľ čo niektoré ženy nedajú na hormonálnu antikoncepciu dopustiť a všakovako ju vychvaľujú, iné by nepriali vedľajšie účinky, ako nepravidelná intenzívna menštruácia či migrény, ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Akokoľvek sa rozhodnete, najdôležitejšia je konzultácia a neustála komunikácia so spoľahlivým odborníkom.

Má antikoncepcia vedľajšie účinky? skúsenosti Modrykonik

Má antikoncepcia vedľajšie účinky? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)