Lietanie v tehotenstve. Je dlhý let v prvom trimestri nebezpečný?
Dovolenka v priebehu tehotenstva je z hľadiska využívania leteckej dopravy uskutočniteľným plánom, ak spĺňate niekoľko podstatných podmienok. Pre dlhé lety v tehotenstve je dôležité, aby graviditu nesprevádzali väčšie zdravotné komplikácie, ale i štádium tehotenstva, v ktorom sa žena nachádza. Lietanie je do 36. týždňa tehotenstva pre ženu jednak bezpečné, ale i povolené. Hoci dodnes neexistuje všeobecný dôkaz o škodlivosti či nebezpečnosti lietania pre ženy v tehotenstve, každý prípad je individuálny, a teda nie je možné isté komplikácie s určitosťou vylúčiť.
Prečo je najvhodnejším obdobím na lietanie v tehotenstve práve druhý trimester, s akými rizikami treba počas lietania v tehotenstve rátať, ale aj to, aké sú podmienky a požiadavky v tejto veci zo strany leteckých spoločností, si zodpovieme v nasledujúcich odsekoch.
Dokedy je umožnené lietanie v tehotenstve?
Vo všeobecnosti platí, že žena môže do 28. týždňa tehotenstva lietať kam chce, a to bez akýchkoľvek špeciálnych požiadaviek zo strany leteckých spoločností. V rozmedzí 28. a 36. týždňa však už dochádza k istým výhradám týkajúcich sa povolenia, resp. osvedčenia od lekára, pričom po 36. týždni si už väčšina leteckých spoločností tehotné ženy počas letu na zodpovednosť nevezme. Pravdou je, že väčšina gravidných žien v neskoršej fáze tehotenstva po cestovaní lietadlom ani netúži.
Lietanie v prvom trimestri tehotenstva sa neodporúča
Dlhé roky panuje v spoločnosti teória, že lietanie v šiestom týždni tehotenstva, resp. v priebehu celého prvého trimestra môže potenciálne ohroziť plod. Časté sú aj dohady o zvýšenej pravdepodobnosti potratu. Tieto tvrdenia však nikdy neboli potvrdené. Obozretnosť nie je nikdy nazmar, no ak netrpíte častými pocitmi nevoľnosti, nespavosťou či pálením záhy, let si môžete v rámci možností aj celkom užiť. Ak sa v opačnom prípade nevoľnosť stala každodennou súčasťou vášho života, je lepšie akékoľvek lety preložiť na neskoršie dátumy. Alebo aspoň poriadne zvážiť plusy a mínusy takejto cesty.
Tlakové zmeny počas letu mnohokrát nemajú pozitívny vplyv ani na bežných, resp. netehotných pasažierov, čiže nadhadzovanie a prudké zmeny smeru letu môžu mať z pochopiteľných dôvodov o to väčší dopad na tehotné ženy. Klimatizácia a vzdušný systém v lietadle tiež nahrávajú infekčným ochoreniam a rôznym stupňom prechladnutia. Dôvodom na odklad letu je aj prípadné špinenie či krvácanie počas prvých týždňov tehotenstva.
Vo všetkých štádiách tehotenstva hrá vo veci lietania a dovolenkovania v odľahlých destináciách veľmi dôležitú rolu konzultácia s lekárom, ktorý vám môže ponúknuť odborný náhľad na jednotlivé riziká vychádzajúc z vašej doterajšej anamnézy.
Lietanie v druhom trimestri je priam ideálne
Zatiaľ čo prvý trimester nie je z hľadiska lietania v tehotenstve najbezpečnejším, druhý trimester, presnejšie 14. až 27. týždeň gravidity, sa považuje za najideálnejšie obdobie na cestovanie počas tehotenstva. Tento časový horizont oplýva mnohými výhodami, vďaka ktorým si aj napriek tehotenstvu výlet, resp. dovolenku naplno vychutnáte.
Medzi inými je to najmä fakt, že na rozdiel od prvého trimestra už väčšinu tehotných žien nezaťažujú chvíle nevoľnosti a nad hlavou im nevisí intenzívna hrozba potratu. Z hľadiska vonkajších faktorov zaváži hlavne neobmedzenosť v pohybe a pohodlí, keďže bruško ešte nenarástlo do takých rozmerov, aby nepriamo nastavovalo tehotnej žene väčšie limity.
V každom prípade sa odporúča mať pri sebe svoj tehotenský preukaz, pretože ho môžu letiská a letecké spoločnosti od tehotných pasažierok požadovať. Pripomíname, že i v tejto fáze tehotenstva je vhodné konzultovať prípadnú dovolenku zahrňujúcu prepravu lietadlom so svojím ošetrujúcim lekárom, ktorý na základe vývoja plodu dokáže stanoviť najprimeranejší spôsob dopravy, pričom z tohto aspektu posudzuje aj vami vybranú destináciu, ktorá nemusí byť vždy prijateľnou pre tehotné ženy.
Lietanie v treťom trimestri závisí od lekárskeho potvrdenia
Ak v priebehu vášho tehotenstva nedošlo k nejakým zdravotným komplikáciám, môžete lietať v tehotenstve až do 36. týždňa. V takomto pokročilom štádiu tehotenstva vaša schopnosť letieť závisí od lekárskeho potvrdenia o spôsobilosti k letu, ktoré vyžadujú letecké spoločnosti začiatkom posledného trimestra.
Úplný zákaz lietania v tehotenstve majú ženy, ktoré dosiahli 36. týždeň gravidity. U viacpočetného tehotenstva nie je povolené lietanie už od 32. týždňa tehotenstva. V tejto fáze tehotenstva sa totiž zvyšuje pravdepodobnosť predčasného pôrodu, krvácania alebo predčasného odtoku plodovej vody, čo môže spustiť množstvo rozličných vonkajších faktorom. Spúšťačom môže byť počas letu práve zmena tlaku, natriasanie, ale i nadmerný stres, ktorý mnohí ľudia v lietadle zažívajú. Hroziť môže aj tvorba krvných zrazenín, ktorých príčinou je počas zdĺhavých letov nedostatok pohybu, resp. jeho obmedzenosť, ale i suchý, recyklovaný vzduch vo vnútri lietadla.
Riziká dlhých letov v tehotenstve
Pre letisko, ale i samotné lietadlo, sú príznačné isté situácie a procesy, ktoré môžu pre tehotné ženy znamenať isté nepríjemnosti až riziká.
Vplyv tlakových zmien počas lietania v tehotenstve
Vyššie sme už spomínali zmeny tlaku, ktoré sú najviac citeľné počas vzlietania a pristávania. Náš organizmus sa s týmito procesmi v priebehu letu vyrovnáva zaľahnutím v ušiach. Zatiaľ čo takéto výrazné tlakové zmeny ovplyvňujú väčšiu časť pasažierov, miernejšie nemusia bežní ľudia zacítiť, no tehotné ženy sú i v tomto ohľade oveľa vnímavejšie. Uistiť možno tehotné ženy v tom, že žiadne riziko v dôsledku zmien tlaku vyvíjajúcemu sa plodu nehrozí.
S tlakom súvisí taktiež ďalšie z rizík, ktoré sa nesie v znamení nízkeho tlaku, ktorý môže u tehotných žien viesť k odchýleniu od bežného pulzu a krvného tlaku. Ani v tomto prípade tento s tlakom súvisiaci faktor nevplýva priamo na plod. Ide skôr o pohodlie tehotnej ženy, ktoré je takýmito externými vplyvmi počas lietania v tehotenstve narúšané. Ak teda trpíte nejakými vážnejšími ťažkosťami s tlakom, pre istotu vopred informujte letecký personál, ktorý má na starosti pohodlie a spokojnosť svojich pasažierov.
Závraty v dôsledku nedostatočného množstva a neprimeranej kvality kyslíka v lietadle sú v prípade tehotných žien úplne prirodzené, pričom sa tento problém dá napraviť veľmi jednoducho, a to za pomoci nastavenia prívodu vzduchu, ktorý je k dispozícii nad sedadlom pasažierov. Problémy s tlakom alebo dýchaním sa v lietadle dajú vyriešiť aj prostredníctvom kyslíkovej masky, ktorú vám na požiadanie sprístupní palubný personál v lietadle.
Turbulencie sú prirodzenou súčasťou cestovania lietadlom. Riziko môže pre tehotenstvo tento faktor znamenať len v prípade, že počas turbulencií tehotná žena nesedí na svojom mieste, čo môže viesť k zraneniam rôzneho charakteru. Turbulencie sprevádza upozornenie leteckého personálu súvisiaceho s potrebou pripútania sa bezpečnostnými pásmi. Tie sa u tehotných žien počas letu zapínajú pod bruškom, čo zabraňuje nepríjemnému tlačeniu na túto oblasť tela.
Riziko tvorby krvných zrazenín počas cestovania lietadlom v tehotenstve
Vyššie sme už v krátkosti spomenuli krvné zrazeniny, ktoré počas leteckého cestovania v tehotenstve môžu hroziť hlavne počas dlhších letov. Vtedy ostáva človek dlhšie v stave nečinnosti, čiže sa jeho krvný obeh spomaľuje, čo môže viesť k tvorbe krvných zrazenín a trombóz. Ak pociťujete nepohodlie, odporúča sa pravidelné precvičovanie jednotlivých častí končatín, čo v nich prirodzene zvýši obeh krvi. Môžete sa, samozrejme, aj poprechádzať po uličke, pričom by ste mali túto pohybovú aktivitu vykonávať aspoň každých 30 minút alebo hodinu.
Prechádzanie detektorom pred letom v tehotenstve
Typickým procesom, ktorý predchádza samotnému letu, je odbavovanie, u ktorého majú tehotné ženy mylnú predstavu o nebezpečenstve, ktoré hrozí vyvíjajúcemu sa dieťaťu v ich brušku prechodom cez bezpečnostnú kontrolu. Jedným z najväčších nebezpečenstiev pre plod je vystavenie tehotnej ženy röntgenovému žiareniu. To však na letisku nehrozí, keďže röntgenom je kontrolovaná len batožina. Osoby prechádzajú bezpečnostnou bránou na detekciu nepovolených predmetov, ktorý je priam neškodný vďaka jeho funkčnému princípu spočívajúcemu v elektromagnetickom poli. Tento typický letiskový úkon teda pre tehotné ženy žiadne nebezpečenstvo nepredstavuje.
Lekárske potvrdenia a formálne požiadavky pred dlhým letom v tehotenstve
Pred akokoľvek dlhým letom je vhodné cestu lietadlom skonzultovať so svojím gynekológom, čiže najpovolanejšou osobou na zhodnotenie vašej situácie. Ak vám let lekár schváli, ďalším krokom vhodným v prípade, že sa chcete vyvarovať nemilých prekvapení, je overenie si požiadaviek a podmienok prepravy tehotných žien tou ktorou leteckou spoločnosťou. Tieto informácie je možné nájsť na webových stránkach jednotlivých aerolínií.
Ak letecká spoločnosť požaduje potvrdenie o zdravotnom stave v súvislosti s priebehom tehotenstva, je veľmi dôležité, aby toto lekárske osvedčenie nebolo staršie ako šesť dní. Ďalšou podmienkou je potreba cudzojazyčného znenia tohto dokumentu, pričom najčastejšie je požadovaná práve angličtina. Potvrdenie musí spravidla obsahovať informácie ohľadom početnosti tehotenstva, a teda či čakáte jedno dieťa alebo viac, v ktorom týždni budete v čase letu (aj spätného), ale i samotné potvrdenie od lekára o spôsobilosti cestovania lietadlom v konkrétnom štádiu tehotenstva. Dôležitou súčasťou je, samozrejme, podpis a pečiatka lekára, pričom nesmie chýbať ani presný dátum dňa podpisu.
O týždni tehotenstva sa väčšina aerolínií môže informovať aj prostredníctvom vášho tehotenského preukazu, takže je vždy lepšie ho mať stále pri sebe. Zatiaľ čo po 28. týždni postačí väčšine leteckých spoločností obyčajné lekárske potvrdenie alebo informácie z tehotenskej knižky, v prípade tehotných žien a ich prepravy po 34. týždni je potrebné doložiť už oficiálny lekársky formulár MEDIF (Medical Information Form). Ten je dostupný na webových stránkach jednotlivých leteckých spoločností, prípadne vám ho na požiadanie môže samotný prepravca poslať e-mailom. Ak sa týmto osvedčením tehotná žena v neskoršom štádiu tehotenstva pred letom nepreukáže, letecká spoločnosť je z bezpečnostných dôvodov oprávnená jej prepravu odmietnuť.
Komfort ako prvá podmienka cestovania v tehotenstve
Ako pre každého bežného človeka, aj pre ženy v tehotenstve je počas lietania najdôležitejšie pohodlie, o ktoré sa môžete postarať v podobe komfortného, neobmedzujúceho oblečenia a obuvi. Ďalším dôležitým pravidlom je nikdy svoju potrebu vo forme návštev záchoda v sebe nepotláčať. Skôr by ste mali túto možnosť ponaťahovania končatín čo najčastejšie využiť, pričom pravidelný pohyb by ste mali zaradiť do časového plánu svojho letu. V súvislosti s týmito fyzickými aktivitami je pre tehotné ženy lepšie a výhodnejšie, ak si na sedenie zvolia miesto v uličke. To im umožní pohyb a prístup k záchodu bez akéhokoľvek „obťažovania“ prísediacich pasažierov.
Vo všeobecnosti platí, že by ste mali odhliadnuc od štádia tehotenstva vždy uprednostniť skôr bližšie destinácie, ktoré nie sú podmienené zdĺhavými letmi. Najideálnejšie sú 2 až 3 hodiny. Aj v prípade takýchto relatívne krátkych letov je podstatné, aby ste sa poriadne najedli predtým, ako nasadnete do lietadla. Prázdny žalúdok totiž nikdy nie je zárukou pohodlného letu bez problémov a prípadnej nevoľnosti. Nie je jedno, akú stravu pred letom prijmete. Je totiž dôležité, aby to neboli ingrediencie znepríjemňujúce váš let. Vyhýbajte sa preto brokolici, kapuste či pitiu sladených nápojov, ktoré majú vo vyšších polohách znásobenú tendenciu nadúvať.
Dodržiavanie pitného režimu je aj v lietadle počas tehotenstva veľmi podstatné. Najlepšia je i v tejto situácii voda bez bubliniek, v čom by vám bez ohľadu na leteckú spoločnosť mal vyhovieť aj samotný letecký personál, a to vo forme zadarmo dodaného pohárika s vodou. Ak plánujete lietať v tehotenstve, odporúča sa vopred na svoj zdravotný stav upozorniť samotnú leteckú spoločnosť, vďaka čomu vás na letisku či počas letu nič neprekvapí. Na požiadanie vám môžu tiež dopriať pohodlnejšiu cestu v podobe prednostného odbavenia alebo lepšej lokality na sedenie, ktoré zväčša disponuje väčším priestorom pre nohy.
Skúsenosti žien s lietaním v tehotenstve z diskusných fór
Rozličné fóra sú v súvislosti s mamičkovskými záležitosťami veľmi obľúbenými platformami pre množstvo ľudí, pričom ani prítomnosť témy lietania v tehotenstve nie je na fórach výnimkou. Ako sme už vyššie spomínali, skúsenosti s lietaním v tehotenstve môžu byť pre každú tehotnú ženu odlišné. V tomto sa zhodli aj účastníčky diskusného fóra v otázke cestovania lietadlom v prvom trimestri na známej webovej stránke Modrý koník.
Zatiaľ čo niektoré odpovede zneli v prospech lietania v prvotných štádiách tehotenstva, keďže si žiadnymi komplikáciami neprešli, a bábätko i ony boli po preprave lietadlom v poriadku, iné dôrazne radili pýtajúcej, aby sa dôkladne poradila so svojím lekárom, pretože z vlastných skúseností mohli potvrdiť, že let v prvom trimestri ich stál isté komplikácie počas letu, prípadne hneď po príchode do vysnívanej destinácie. Našiel sa však i prípad, keď let v 6. týždni tehotenstva skončil pre diskutujúcu samovoľným zamlčaným potratom.
Mnohé odpovede sa tiež niesli v znamení pripustenia faktu, že v prvom trimestri je lepšie akokoľvek dlhé lety preložiť na neskoršie termíny, najlepšie až na druhý trimester, keďže v prvotnom štádiu tehotenstva môže naozaj čokoľvek spôsobiť komplikácie, ktoré môžu vyústiť až v spomínaný potrat. Smutnou, no vskutku zaujímavou informáciou disponoval diskusný príspevok anonymnej letušky, ktorá ozrejmila, že príslušníčky leteckého personálu majú vo všeobecnosti problémy otehotnieť, a to najmä z dôvodu častého lietania, a teda zmien tlaku.
Letuška tiež uviedla vlastnú skúsenosť, podľa ktorej musela kvôli túžbe po bábätku ukončiť pracovný pomer so svojou leteckou spoločnosťou, aby sa jej vôbec podarilo otehotnieť, pričom prejavila aj svoj rázny nesúhlas so vstupovaním tehotných žien na palubu lietadla, čo nadväzovalo na ťažkosti, ktoré vo svojom príspevku opísala. Ako sme už uviedli, všetko závisí od individuálnej anamnézy tehotnej ženy, na základe ktorej lekár posudzuje vhodnosť cestovania v tehotenstve. Takisto sa prikladá veľká váha na presnú fázu tehotenstva, v ktorej sa žena v čase letu nachádza.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujímajú vás iné súvislosti vo veci lietania v tehotenstve? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.
Môžem letieť v neskoršom štádiu tehotenstva, ak som mala v prvom trimestri väčšie zdravotné ťažkosti?
Dokedy je možné lietať v prípade viacpočetného tehotenstva?
Za akých okolností by sa nemalo v tehotenstve cestovať lietadlom na dlhšie vzdialenosti?
Je povolenie lietania v tehotenstve závislé od veku prvorodičky?
Je časté lietanie v tehotenstve bezpečné?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať