Laryngitída u detí

Laryngitída detí – aké sú príznaky a najúčinnejšia liečba?

Hrtan je časťou ľudského tela, ktorá sa okrem presunu vzduchu z nosa a ústnej dutiny do zvyšku dýchacej sústavy podieľa aj na tvorbe hlasu a procese prehĺtania. To znamená, že ak dôjde k zápalu hrtana, tiež známeho ako laryngitída, je pravdepodobné, že sa príznaky odzrkadlia na všetkých menovaných funkciách tohto orgánu.

Publikované: 16.12.2024
Aktualizované: 16.12.2024
Obsah článku:

Akými symptómami sa laryngitída vyznačuje? Čo toto ochorenie vôbec zapríčiňuje? Prečo je potrebné zájsť k lekárovi na presnú diagnostiku problému a aké spôsoby liečby je možné u malých detí aplikovať? V článku sa taktiež venujeme priebehu laryngitídy, pričom zdôrazňujeme aj dôvod, prečo sú bábätká náchylnejšie na výskyt tejto choroby dýchacej sústavy.

Laryngitída u detí

Laryngitída opisuje chorobný stav, pri ktorom dochádza k zápalu hrtana. Pôvodcom najčastejšieho ochorenia postihujúceho dýchaciu sústavu je zvyčajne nejaký typ vírusu, ktorý sa viac-menej objavuje sezónne. Výskyt laryngitídy sa viaže na chladnejšie obdobie roka, a to v rozmedzí októbra a marca. Akútna laryngitída postihne minimálne raz za život takmer 16 % detí, pričom na ochorenie sú náchylnejší chlapci. Z hľadiska veku možno hovoriť o zvýšenom riziku u detí od 6. mesiaca až do 3. roku života. Môže za to špecifická anatómia dýchacích ciest príznačná pre toto vekové rozmedzie. Samozrejme, laryngitída sa vzťahuje na ľudí každého veku.

Laryngitída u detí

Akútna laryngitída a jej príčiny

Príčiny vzniku laryngitídy je možné rozčleniť podľa infekčnosti na dve skupiny. Medzi infekčných pôvodcov, ktorí stoja za 90 % prípadov zápalu hrtana u detí, zaraďujeme vírusy. Konkrétne ide o parainfluenzu, RSV či adenovírus. V uplynulých rokoch sa k tejto skupine pripojil aj koronavírus. Začínajúca laryngitída sa však niekedy môže preklopiť do sekundárnej bakteriálnej superinfekcie, ktorá vírusový zápal zhoršuje. K vzniku infekčného zápalu, ktorý môže mať opakovanú tendenciu, prispieva najmä oslabená imunita, alergia, reflux či zväčšenie nosovo-hltanových mandlí.

Neinfekčný spôsob vzniku laryngitídy tkvie v chladnom, teplom či prašnom prostredí, pričom na vine môže byť alergická reakcia, ktorá sa pretaví práve do zápalu hrtana. Laryngitída môže vzniknúť i v dôsledku vdýchnutia dymu, plynu či výparov chemikálií. Najmä u dospelých sa zvyšuje pravdepodobnosť zápalu hrtana vplyvom škodlivých návykov v podobe fajčenia či požívania alkoholu a drog. Príznaky laryngitídy sa môžu objaviť aj po preťažení hlasiviek spevom, dlhým rečnením či krikom. Podráždenie hrtana tiež spôsobujú zdravotné mechanizmy slúžiace na zabezpečenie dýchania pacienta počas chirurgických či iných lekárskych zákrokov, ako intubácia či zavedenie endotracheálnej kanyly.

Príznaky laryngitídy

Laryngitída sa vyznačuje opuchom pod príchlopkou hrtanu, čo spôsobuje zúženie dýchacích ciest, a tým sťažuje prirodzený prísun vzduchu do pľúc. Tento symptóm následne zapríčiňuje vznik ďalších príznakov, ako je piskľavý zvuk pri vdychovaníkašeľ podobný štekaniu. Spojením všetkých menovaných prejavov zápalu hrtana môže pacient nadobúdať pocit, že sa dusí. Najmä u detí sa zdravotný stav odzrkadľuje na nálade. Dieťa je omnoho plačlivejšie, nepokojnejšie, čo ho ešte väčšmi vyčerpáva. V dôsledku sťaženého priechodu vzduchu do dýchacích ciest je možné spozorovať isté zrýchlenie pri dýchaní. Kašeľ pri laryngitíde spôsobuje i zmenu hlasu v hrubšiu, resp. chrapľavejšiu verziu. Typické sú tiež chrípkové symptómy v podobe únavy, celkovej telovej slabosti, nádchy či svalovej a kĺbovej bolesti.

Laryngitída u detí

Diagnostika laryngitídy u bábätka

Pri spozorovaní akéhokoľvek z vyššie uvedených príznakov laryngitídy je potrebné čím skôr navštíviť lekára. Dôležitou súčasťou diagnostiky ochorenia je tvorba anamnézy na základe opisu jednotlivých symptómov. Následne lekár pristupuje k fyzikálnym vyšetreniam mandlí, hrtanovej sliznice i príchlopky, pričom nevynecháva ani posluch funkcie pľúc. Určitú dobu počas ambulantného vyšetrenia venuje lekár sledovaniu prehĺtania a dýchania dieťaťa. Na základe vlastného odborného pozorovania prejavov dokáže identifikovať, či ide naozaj o laryngitídu. Ťažkosti dýchacích ciest môžu totiž vzniknúť aj v dôsledku abscesu, angíny, alergie, vdýchnutia hračky či iného cudzieho predmetu, prípadne úrazu či nádoru.

Je laryngitída prenosná?

K šíreniu samotnej laryngitídy nedochádza, avšak z nakazenej osoby sa môže na ďalšieho človeka preniesť vírus, ktorý zápal hrtana spôsobil. Konkrétne ide o prenos formou kvapôčkovej infekcie, čiže si treba dávať obzvlášť pozor pri priamom kontakte s infikovanou osobou, ktorá má v čase laryngitídy tendenciu veľa kašľať a kýchať. Inkubačná doba laryngitídy je približne rovnaká ako v prípade bežnej chrípky, a teda dvoj- až trojdňová. K nástupu ochorenia síce dochádza náhle, no vírus v tele človeka je najaktívnejší práve v období inkubačnej doby, keď sa príznaky ešte neprejavili. Je potrebné si uvedomiť, že laryngitída sa môže opätovne objaviť aj u dieťaťa, ktoré ochorenie už raz prekonalo. Voči zápalu hrtana totiž nenadobúda dlhotrvácnu imunitu.

Ako dlho trvá laryngitída u detí?

Priebeh laryngitídy u detí zvykne byť závažnejší ako u dospelých osôb. Odôvodnenie tkvie v špecifickej anatomickej skladbe ich dýchacích ciest. Hrtanová príchlopka detí do troch rokov je užšia a dlhšia ako u dospelých, pričom vplyvom zápalu a opuchu sa táto časť dýchacej sústavy ešte väčšmi zužuje. Znižuje sa tak miera jej priechodnosti, čo znamená, že sa do pľúc len veľmi ťažko dostáva dostatočné množstvo vzduchu. Následky na vývoji laryngitídy má aj zvýšená produkcia slín, ktorá môže viesť k duseniu. K horšiemu priebehu tiež prispieva nadmerná citlivosť a náchylnosť sliznice dýchacích ciest dieťaťa na vznik opuchu.

Ochorenie zvyčajne ustupuje do 10 dní, no kašeľ sa môže zdržať u dieťaťa dlhšiu dobu aj po vyliečení. Vplyvom vhodnej liečby sa dá spozorovať isté zmiernenie príznakov v priebehu troch dní od vypuknutia ochorenia. Slovko „vypuknutie“ je dokonalým opisom začiatku laryngitídy, ktorá sa v podstate objavuje bez predošlých náznakov prítomnosti nejakého ochorenia. Cez deň sú jednotlivé symptómy pripomínajúce chrípku viac-menej únosné, čo sa však vo večerných a nočných hodinách podstatným spôsobom mení k horšiemu. Príznaky laryngitídy sa vtedy ukazujú v plnej sile. Dieťa sa často ocitá v tzv. záchvate laryngitídy. Dôležité je preto poznať hlavné zásady, pomocou ktorých je možné takéto náhle záchvaty zápalu hrtana bezchybne zvládnuť.

Domáca liečba laryngitídy

Laryngitída u malých detí nie je vždy ľahko liečiteľná. V niektorých prípadoch je dokonca nutná hospitalizácia. Ak dôjde k náhlemu nástupu laryngitídového záchvatu, prvoradou úlohou rodiča je zachovať rozvážny prístup pri riešení naskytnutej situácie. Plačúce a nepokojné bábätko je potrebné čím skôr upokojiť. Súčasťou domácej liečby laryngitídy by malo byť zabezpečenie prísunu studeného vzduchu. Buď dieťa posadíme do blízkosti otvoreného okna, cez ktoré do miestnosti prúdi chladný vzduch, alebo ho vezmeme priamo von. Choré bábätko musí byť, samozrejme, dostatočne naobliekané. Alternatívnym riešením je vdychovanie chladu z mrazničky či prísun studených tekutín. Všetky tieto kroky slúžia na upokojenie bolestivého zápalu v hrtane.

Počas liečebnej doby laryngitídy je vhodné zaviesť isté režimové opatrenia, ktoré sa týkajú najmä pravidelného vetrania a zvlhčovania vzduchu v miestnostiach, kde dieťa trávi najviac času. Tieto faktory zavážia aj z hľadiska prevencie laryngitídy. Na uľahčenie už beztak komplikovaného procesu dýchania je dobré podložiť hlavičku dieťaťa v postieľke. Samotný opuch krku sa dá zmierniť olejovým obkladom, pričom pomôcť môže aj tzv. Priessnitzov obklad. Ide o trojvrstvovú pomoc, ktorá sa skladá zo studenej vlhkej látky, igelitu a suchej vrstvy, ktorou sa celý zábal upevňuje ku krku. Približne po 15 minútach, keď chlad z obkladu pominie, je potrebné opätovne aplikovať tento zábal.

Laryngitída detí liečba

Čo na laryngitídu?

Čo sa týka liekov, antibiotiká nie sú potrebné, keďže ochorenie má väčšinou vírusový pôvod. Niektorí rodičia zvyknú pristupovať k symptomatickej liečbe jednotlivých príznakov, ako je zvýšená teplota či kašeľ. Medzi odborníkmi však dochádza k názorovým odlišnostiam na domácu liečbu záchvatu laryngitídy pomocou voľne dostupných liekov. Lieky proti kašľu odborníci neodporúčajú, pretože hlieny by sa mali dostať von, aby sa zredukovala blokácia už beztak opuchnutého hrtana. Antitusiká túto úlohu nespĺňajú.

Ako sme už vyššie spomenuli, niekedy laryngitída vzniká v dôsledku alergickej reakcie, a preto zvyknú deťom rodičia podávať antihistaminiká. Podľa názorov odborníkov lieky proti alergii nie sú správnym riešením, pretože na opuch hrtana nezaberajú v dostatočnej miere. Na optimalizáciu opuchu dýchacích ciest je vhodné voliť skôr hormonálnu liečbu v podobe kortikoidných rektálnych čapíkov s rýchlym efektom. Takáto forma potlačenia opuchu znižuje nutnosť hospitalizácie chorého dieťaťa až o 35 %. V prípade, že sa teplota dieťaťa zvýši nad 38,5 °C, rodič môže dieťaťu podať antipyretiká na potlačenie horúčky.

Pred podaním akýchkoľvek liekov sa odporúča návšteva lekára, ktorý na základe anamnézy a jednotlivých fyzikálnych vyšetrení určí vhodný liečebný postup. V prípade, že teplota dieťaťa stúpne nad hranicu 39 °C, kašľanie sa napriek opatreniam nezmierňuje, zvyšuje sa miera slinenia, dieťa nedokáže z nejakého dôvodu prijímať tekutiny a jeho pokožka postupne nadobúda modrastý odtieň, je nevyhnutné ihneď privolať rýchlu zdravotnú pomoc (RZP). Ide totiž o zjavné symptómy problémov s dýchaním.

Laryngitída a jej liečba – skúsenosti

Hoci dĺžka liečebnej doby vo veľkej miere závisí od typu infekčného vírusu, ktorý laryngitídu spôsobil, z diskusných fór prinášame niekoľko účinných tipov na boj s týmto ochorením. Okrem studeného vzduchu, vetrania a zapnutého zvlhčovača vzduchu odporúčajú diskutujúce Fenistil kvapky, ktoré má v lekárničke snáď každá mamina. Taktiež vyzdvihujú dôležitosť olejového obkladu, na ktorý je možné použiť aj obyčajný kuchynský olej. Medzi príspevkami sa objavila rada, na základe ktorej je vhodné k olejovému zábalu pridať pár kvapiek Alpy či iného bieleho alkoholu. Tieto rady sú, samozrejme, súčasťou domácej liečby, ktorá by mala fungovať ako okamžitá pomoc pri záchvate laryngitídy. Nasledujúce ráno je preto nevyhnutné navštíviť lekára, ktorý predpíše patričnú liečbu.

Laryngitída detí skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Laryngitída patrí medzi najčastejšie choroby postihujúce dýchaciu sústavu, pričom sa vzťahuje najmä na malé deti. Je preto nevyhnutné poznať zásady, vďaka ktorým je možné zvládnuť náhly nástup príznakov zápalu hrtana. To a ešte omnoho viac sa dozviete v našom článku, pričom ďalšie zaujímavosti týkajúce sa danej témy sme zhrnuli v sekcii otázok a odpovedí. V prípade, že by ste sa chceli podeliť o svoje skúsenosti, pripomienky či ďalšie otázky, neváhajte sa na nás obrátiť v sekcii komentárov.

Zatiaľ čo laryngitída predstavuje zápal hrtana, epiglotitída je zápal, ktorý sa špecificky viaže na hrtanovú príchlopku. Ide o oveľa závažnejší typ ochorenia, pretože dieťaťu opúcha samotná príchlopka hrtana, čo spôsobuje takmer úplnú blokáciu dýchacích ciest. Výskyt tohto ochorenia sa znížil vďaka hexavakcíne účinnej aj proti záškrtu, čiernemu kašľu či tetanu. To však neznamená, že sa nemôže objaviť u starších detí vo veku od troch do piatich rokov. Epiglotitída sa prejavuje sedavou polohou, v ktorej dieťa pretrváva z dôvodu nepríjemného dusenia v ľahu. Pripájajú sa tiež ťažkosti s prehĺtaním slín. Ak spozorujete akékoľvek príznaky ponášajúce sa na epiglotitídu, je nevyhnutné ihneď volať RZP a dieťa prepraviť do nemocnice.

Áno, poznáme hneď dva typy chronických foriem laryngitídy. Spôsobujú ich dlhodobé a opakované zápaly hrtana, ktoré prirodzene menia charakter sliznice dýchacích ciest, čím sa ešte väčšmi zvyšuje pravdepodobnosť opätovného návratu laryngitídy. Chronická atrofická laryngitída sa vyznačuje poškodením ciev zásobujúcich sliznicu hrtana. Medzi príznaky zaraďujeme suchý pocit v ústach, dráždivý kašeľ a príznačný chrapot. Naopak, chronická hypertrofická laryngitída podnecuje sliznicu hrtana k zhrubnutiu. Pre tento typ choroby je charakteristický omnoho väčší opuch a tiež hrubnutie hlasiviek.

Áno, jestvujú formy prevencie, ktorými je možné výskytu laryngitídy zabrániť. V prvom rade by sa malo dbať na účinné zvlhčovanie vzduchu v miestnostiach, kde dieťa trávi najviac času. Ide najmä o izbičku, v ktorej spáva, ale aj priestor, kde trávi veľa času v priebehu dňa. Odporúčame si zaopatriť kvalitný zvlhčovač vzduchu, ktorý rodina dokáže využiť aj po tom, čo dieťa vyrastie. Okrem tohto opatrenia je potrebné dbať na to, aby miestnosť, v ktorej bábätko spáva, nebola nadmerne vykurovaná. Hlavne vykurovanie v nočných hodinách je úplne zbytočné, pričom tiež prispieva k vzniku ochorení dýchacej sústavy.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.4%)