Kyselina listová v tehotenstve – ako dlho ju užívať a aké je dávkovanie
O kyseline listovej sa často hovorí ako o jednom z najdôležitejších vitamínov pre tehotné ženy alebo ženy, ktoré plánujú otehotnieť. Je dôležité poznamenať, že hladina kyseliny listovej v krvi nemá pozitívny vplyv len na samotnú ženu, ale výrazne sa podieľa aj na zdravom vývine plodu. Vedci preukázali, že jej optimálna hladina preukázateľne bráni vzniku niektorých vývojových chýb plodu. Jej význam teda v tehotenstve nepodceňujte. Prečo je vlastne kyselina listová považovanú za taký dôležitý vitamín v prípade tehotných žien? Aké má kyselina listová účinky? A čo môže spôsobiť nadbytok kyseliny listovej?
- Kyselina listová pre tehotné a jej účinky
- Prečo užívať kyselinu listovú pred tehotenstvom?
- Dávkovanie kyseliny listovej v tehotenstve
- Nadbytok kyseliny listovej – pozor na predávkovanie
- Kde sa nachádza kyselina listová – obohatenie jedálnička
- Doplnky výživy s kyselinou listovou – vitamín B9
- Skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Začať užívať kyselinu listovú zvyčajne odporúča gynekológ v okamihu, keď jej budúca mamička nemá v tele dostatok. Omnoho lepšie však urobíte, ak začnete prijímať kyselinu listovú vo väčšom množstve ešte pred počatím dieťatka. Kyselina listová patrí k vitamínom, ktoré sú obsiahnuté vo viacerých potravinách. Pokiaľ je problém získať dostatočné množstvo z prirodzenej stravy, pomôcť môže suplementácia vďaka výživovým doplnkom v podobe cukríkov, kapsúl, tabletiek, nápojov alebo práškov. Ako a prečo dopĺňať kyselinu listovú počas tehotenstva?
Kyselina listová pre tehotné a jej účinky
Acidum folicum – kyselina listová patrí do skupiny B vitamínov a nesie označenie B9 (syntetický vitamín). Je rozpustná vo vode a napomáha tvorbe aminokyselín. Výrazným spôsobom sa podieľa na procese krvotvorby v organizme. Kyselinu listovú potrebuje každý ľudský organizmus. Prirodzene sa vyskytuje v určitých potravinách a je možné ju tiež prijímať prostredníctvom kvalitných doplnkov výživy.
Jej príjem a hladina vitamínu B9 v krvi je veľmi dôležitý pre ženy v počiatočnej fáze tehotenstva, a to nielen pre samotnú ženu, ale taktiež pre bábätko. Kyselina listová okrem toho, že ovplyvňuje proces krvotvorby a produkciu červených krviniek, je istým druhom prevencie pred vznikom vývojových chýb plodu a porúch nervového systému bábätka. Predovšetkým v 1. trimestri tehotenstva dochádza k vývoju dôležitých častí tela, ako mozog a miecha. V období od samotného počatia má pozitívny účinok na delenie zárodočných buniek. V prípade, že žena užíva syntetický vitamín B9, organizmus ho efektívne premieňa na metylfolát (pozn. ak nie je táto aktívna forma už súčasťou výživového doplnku), ktorý následne pozitívne účinkuje na ľudský organizmus. Kyselina listová zabezpečuje DNA a RNA syntézu a prispieva aj k lepšej funkčnosti krvnej obehovej sústavy.
Prečo užívať kyselinu listovú pred tehotenstvom?
Existujú výskumy, ktoré preukazujú, že dlhodobý nedostatok kyseliny listovej v organizme môže oslabiť plodnosť, resp. zapríčiniť neplodnosť alebo komplikácie pri pokusoch otehotnieť. Vplýva kyselina listová na podporu otehotnenia? Nebolo preukázané, že kyselina listová a jej účinky by priamo podporovali počatie dieťaťa. Dôležitá je však za každých okolností optimálna hladina. Kyselina listová pred tehotenstvom má význam nielen z vyššie uvedených dôvodov, ale taktiež znižuje riziko spontánneho potratu. Kyselina listová a menštruácia zároveň nemá žiadny súvis ani špecifický vplyv na pravidelnosť cyklu.
Denný príjem kyseliny listovej by mala žena zvýšiť už zhruba 3 až 6 mesiacov pred plánovaným otehotnením. Vyššia hladina už vo fáze počatia predznamenáva, že počas tehotenstva nebude mať budúca mamička problém s nedostatkom vitamínu B9. Priemerná odporúčaná denná dávka kyseliny listovej pre človeka je 200 až 400 mikrogramov. Pred plánovaným otehotnením je vhodné túto hladinu zvýšiť na hornú hranicu 400 mikrogramov denne. Zaujímavé je, že u mužov môže napríklad dostatočný dlhodobý príjem kyseliny listovej ovplyvniť kvalitu spermií.
Dávkovanie kyseliny listovej v tehotenstve
Kyselina listová v 1. trimestri by mala dosahovať v krvi optimálne hodnoty. Dávkovanie kyseliny listovej v tehotenstve by malo predstavovať množstvo okolo 600 až 800 mikrogramov za deň. Prekročiť by sa nemala hladina 1 000 mikrogramov na deň. Potrebné je túto hladinu zvýšiť z prirodzeného dôvodu. V tele ženy dochádza k zmenám, plod sa začína v 1. trimestri vyvíjať a rásť, čo následne pokračuje v ďalšom priebehu tehotenstva. Účinky kyseliny listovej sú dôležité primárne v prvej vývojovej fáze plodu. Udržiavania takejto hodnoty v krvi – kyseliny listovej je veľmi pozitívne. Ak sa pýtate, ako dlho kyselinu listovú počas tehotenstva užívať, vedzte že pokojne môžete s užívaním pokračovať aj v priebehu 2. trimestra. Jej príjem vášmu organizmu ani bábätku rozhodne neškodí. Neskôr môžete dávku znížiť na hodnotu okolo 400 mikrogramov/deň.
Nadbytok kyseliny listovej – pozor na predávkovanie
Ako horný limit dennej dávky sa uvádza 1 000 mikrogramov. Nadbytok kyseliny listovej môže mať vedľajšie účinky. Hoci ich pôsobenie je často minimálne, pretože nadbytok kyseliny listovej v organizme vylúči telo zvyčajne bežne v moči, pretože je rozpustná vo vode. Telo si teda zoberie toľko, koľko potrebuje. Aby sa vedľajšie účinky prejavili vážnejšie, musela by byť dávka prekračovaná dlhodobo až tisícnásobne. Napriek tomu netreba odporúčanú dávku prekračovať. Predovšetkým u tehotných žien môže nesprávne dávkovanie, resp. nadbytok kyseliny listovej, spôsobovať problémy s trávením – žalúdočné ťažkosti, poruchy spánku alebo podráždenie nervového systému. Nedostatok kyseliny listovej, no i jej nadbytok nie sú dobré ani pred, ani počas tehotenstva.
Kde sa nachádza kyselina listová – obohatenie jedálnička
V čom je kyselina listová obsiahnutá? Kyselinu listovú je možné prijať z bežnej stravy. Tehotné ženy alebo ľudia s nedostatočnou hladinou kyseliny listovej v krvi by tak na jedálniček mali zaradiť niektoré potraviny, v ktorých sa prirodzene kyselina listová vyskytuje.
- Špargľa, špenát, kapusta, kel, karfiol, červená repa, ľadový šalát, paradajky, tekvica, šalátová uhorka (zelenina),
- hrášok, fazuľa, sója, červená šošovica (strukoviny),
- vlašské orechy, lieskové orechy, mandle, para orechy, pistácie (orechy),
- banány, jahody, egreše, maliny, avokádo, pomaranč, mango (ovocie),
- bravčová pečeň, hovädzie a bravčové obličky (mäso),
- vajíčka,
- plesňové syry, mäkké syry,
- kvasnice – droždie,
- pšeničné klíčky, ovsené vločky a celozrnné výrobky.
Najväčším problémom príjmu kyseliny listovej z bežnej stravy je jej vysoká citlivosť na teplo. Vzhľadom na to, že mnohé z potravín s jej obsahom je potrebné pred konzumáciou tepelne upraviť, množstvo obsahu „listovky“ sa môže znížiť o 90 až 95 % v závislosti od typu potraviny. Vplyv na koncentráciu kyseliny listovej v potravinách má aj prostredie, v ktorom ju skladujeme, nevyhovuje jej kyslosť ani svetlo. U tehotných žien príjem kyseliny listovej zo stravy predstavuje problém aj z dôvodu zvýšenej citlivosti na niektoré potraviny či pachy, v dôsledku čoho nastáva pocit nevoľnosti.
Doplnky výživy s kyselinou listovou – vitamín B9
Pre tehotné ženy alebo ženy, ktoré plánujú otehotnieť, predstavujú vhodnú formu doplnenia tohto vitamínu výživové doplnky. Na trhu je veľké množstvo vitamínov pre tehotné ženy. K dispozícii je samostatný vitamín B9 – kyselina listová (B12) alebo tiež komplexné vitamíny pre tehotné, ktoré obsahujú aj ďalšie potrebné minerály (vápnik, železo), vitamíny či omega-3 mastné kyseliny.
Podstatná je v prípade kvalitných výživových doplnkov miera vstrebateľnosti 90 až 100 %. Spomenúť treba, že existujú doplnky výživy s obsahom kyseliny listovej v rôznej forme. Niektoré obsahujú foláty kyseliny listovej (neaktívna forma), ktoré naše telo premieňa na aktívnu formu, kdežto účinnosť môže byť nižšia, pretože niektorí ľudia (pozn. až 40 % európskej populácie) nemajú potrebné enzýmy na to, aby dokázali kyselinu listovú štiepiť. Druhou formou je metylfolát (L-metylfolát alebo quatrefolic), ktorý už naše telo nemusí štiepiť, pretože ide o aktívnu formu. Odporúčame preto voliť pri výbere doplnkov stravy práve druhú formu.
Následne si môžete zvoliť, či sú pre vás lepšie tabletky, rozpustné prášky, kapsuly alebo kyselina listová v tekutej podobe (kvapky či sprej). Ktorá kyselina listová je najlepšia na užívanie? Nie je možné povedať, že by tá alebo oná forma bola lepšia či horšia, záleží od preferencií tehotnej ženy. Takéto doplnky stravy nikdy neužívajte na prázdny žalúdok a ideálne ich užite počas jedla alebo po ňom. Pri výbere doplnku s obsahom kyseliny listovej si tiež zistite, či je vhodný pre tehotné ženy. Populárny je vitamín pre tehotné, ktorý obsahuje aj kyselinu listovú Femibion.
Skúsenosti
Užívanie kyseliny listovej počas tehotenstva považuje mnoho žien za potrebné. Niektoré uviedli, že ju užívali vtedy, keď chceli otehotnetieť a nakoniec sa im otehotnieť podarilo, hoci nemôžu potvrdiť, že to bolo výsledkom užívania tohto vitamínu. Viacero žien uviedlo, že kyselina listová znižuje riziko potratu a je vhodná pre správny vývoj bábätka. Ak aj jej účinkom neveríte, rizhodne nemôžu uškodiť ani počas snaženia, ani počas tehotenstva.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Viete, prečo je kyselina listová taká dôležitá pre organizmus tehotných žien? Prečo sa oplatí zvýšiť dávkovanie kyseliny listovej pred tehotenstvom? Účinkuje kyselina listová na podporu otehotnenia? Všetko podstatné sa dočítate v našom článku. Ak vás však zaujíma niečo viac, neváhajte nám napísať a radi vám odpovieme. V prípade, že máte s užívaním či účinkami kyseliny listovej skúsenosti, budeme radi za vaše názory a rady. Zapojte sa do diskusie pod článkom a môžete tak poradiť ostatným čitateľkám/čitateľom.
Aké sú účinky kyseliny listovej v tehotenstve?
Čo obsahuje kyselina listová?
Pomáha kyselina listová na otehotnenie?
Aké je maximálne dávkovanie kyseliny listovej počas tehotenstva?
Aké vitamíny v tehotenstve prijímať?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať