Kúpanie v tehotenstve na kúpalisku, pri mori a v jazere?

Kúpanie v tehotenstve na kúpalisku, pri mori a v jazere?

Publikované: 19.06.2024
Aktualizované: 19.06.2024

Plávanie sa zaraďuje medzi najvhodnejšie a najodporúčanejšie pohybové aktivity, ktoré možno v priebehu tehotenstva vykonávať. Nielenže je prospešné pre všetky svaly v tele, prináša dokonca aj úľavu pre chrbticu a kríže. Osviežujúci pocit z máčania sa vo vode snáď ani netreba spomínať. Netreba však zabúdať, že telo tehotnej ženy má dlhodobo zníženú obranyschopnosť, pričom extrémne oslabenou imunitou sa vyznačuje hlavne reprodukčný systém. Riziko vaginálnej infekcie je preto omnoho väčšie ako za bežných (netehotných) okolností.

Vaginálna infekcia navyše neohrozuje len zdravie tehotnej ženy, ale aj samotný plod. Veľmi ľahko sa totiž môže preniesť na plodové obaly. Takáto situácia sa zväčša končí vážnymi problémami v podobe predčasného odtečenia plodovej vody. Bez ohľadu na to, či žena pred tehotenstvom zažila vaginálnu infekciu, alebo nie, náchylnosť na vznik takýchto infekčných ochorení nadobúda v dôsledku hormonálnych zmien každá žena. Aj z tohto dôvodu treba ku kúpaniu pristupovať s opatrnosťou.

Pri bezproblémovom tehotenstve sa najväčšou bezpečnosťou vyznačuje druhý trimester. Žena sa však môže kúpať aj vo zvyšných dvoch trimestroch, ak túto skutočnosť vopred prekonzultuje s gynekológom. V poslednom štádiu tehotenstva sa prihliada hlavne na dostatočnú uzavretosť krčka maternice. Ak je tehotnej žene diagnostikovaná riziková gravidita, s najväčšou pravdepodobnosťou jej bude odporučené, aby sa kúpaniu vyhýbala. Pokiaľ tehotenstvo ženy prebieha bez komplikácií, najvhodnejšou voľbou spomedzi rôznych typov vôd je slaná morská voda. Okrem slanosti vody, ktorá ničí škodlivé mikroorganizmy, je výhodou aj fakt, že sa nečistoty rozptýlia v rámci väčšej plochy. Treba si dávať pozor na silné vlny, ktorých náraz do tehotenského bruška sa hodnotí ako úraz vyžadujúci vyšetrenie.

More je z uvedených dôvodov rozhodne lepšie ako sladkovodné jazerá, v ktorých sa omnoho jednoduchšie šíria baktérie a sinice. Čo sa týka kúpalísk a plavární, tehotná žena by mala skôr voliť menej rušné hodiny a bazény, ktoré nie sú preplnené. Vzhľadom na pravidelnú filtráciu, obsah chlórukvalitatívne testy, ktoré sa v bazénoch každoročne vykonávajú, sú takéto miesta s umelými vodami vhodné aj pre tehotné ženy. Avšak treba si dávať pozor na potenciálne podráždenie sliznice pošvy spôsobené množstvom chlóru obsiahnutého v bazénoch. Za ideálnych podmienok je pravdepodobnosť vzniku vaginálnej infekcie nízka, no pozor si treba dávať i na iné nástrahy vo verejných bazénoch, ako sú kožné ekzémy, zápal ucha či hnačky.

Spomedzi kúpalísk by mali byť rozhodne vylúčené termálne kúpaliská, pretože zloženie teplej vody je pre tehotné ženy nevhodné. Navyše, v takýchto teplých vodách dochádza k rýchlejšiemu šíreniu baktérií a plesní. Teplota vody, v ktorej sa kúpe tehotná žena, nesmie presahovať hranicu 35 °C, pretože vyššia teplota prispieva k množeniu baktérií a iných škodlivých organizmov. Horúca voda môže dokonca vyvolať kontrakcie.

Kúpaliská prírodného charakteru tiež nie sú odporúčané. Informácie, ktoré by mohli účinne ubezpečiť tehotné ženy, sú len málokedy dostupné. Taktiež treba vziať do úvahy fakt, že v blízkosti prírodných kúpalísk majú ľudia väčšiu tendenciu vypúšťať nečistoty a zanechávať za sebou množstvo odpadu, čo v značnej miere vplýva na kvalitu vody. Kvalitatívne podmienky kúpalísk a ďalších verejne dostupných vodných plôch je možné na Slovensku dohľadať vďaka neustále aktualizovanému Zoznamu vôd určených na kúpanie. Najnovšiu verziu tohto zoznamu nájdete na oficiálnej webovej stránke Úradu verejného zdravotníctva SR (www.uvzsr.sk).

Keďže žijeme v krajine bez mora a výlet za slanou vodou nemusí každému v priebehu letných mesiacov vyjsť, najvhodnejšou alternatívou je vlastný bazén. Samozrejme, za predpokladu, že realizácia tejto možnosti je v súlade s finančnými a priestorovými podmienkami. Bazén vo vlastnej záhrade, dvore či na balkóne je ideálny najmä z hľadiska udržiavania a regulácie čistoty vody, ktorú má vo vlastnej réžii majiteľ bazéna (t. j. tehotná žena). Umožnený je tiež dohľad na dodržiavanie hygienických opatrení rodinnými príslušníkmi či inými blízkymi osobami, ktoré majú záujem o okúpanie sa v súkromnom bazéne.

Ako viaceré diskutujúce uviedli, kúpanie v tehotenstve je bezpečné, ak sa prihliada na kvalitatívne podmienky konkrétnych vodných plôch či kúpalísk, pričom sa tiež dodržujú isté hygienické opatrenia. Po kúpaní odporúčajú ihneď absolvovať sprchu, ktorá z tela zmyje všetky škodlivé látky. Vlhké plavky by sa taktiež nemali nechávať v tesnom kontakte s citlivými genitáliami dlhšie, ako je nevyhnutné. Zabráni sa tak nielen vaginálnej infekcii, ale aj zápalu močových ciest. Skúsené ženy tiež odporučili používanie tampónov na kúpanie, ktoré dokážu zamedziť prieniku väčšieho množstva vody do pošvy.

Kúpanie v tehotenstve na kúpalisku, pri mori a v jazere skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.8%)