Kraniálna ortéza

Kraniálna ortéza – Remodelačná helma na preležanú hlavičku

Správny rast detí si vyžaduje dôkladnú pozornosť rodičov v každom stupni ich vývoja. Začať treba už v počiatkoch ich života, a teda od ich narodenia. V období prvého roka života si bábätko postupne posilňuje svalstvo potrebné pri svojpomocnom zaujímaní polôh, ako ľah na brušku, na bokoch, a koniec koncov i polohy sedu. Kým však tieto schopnosti nadobudne, má dojča tendenciu zaťažovať určité oblasti hlavičky, čo môže viesť k ich preležaniu, k čomu prispieva aj mäkučká lebka novorodencov. Ak si rodičia na túto oblasť vývoja dieťaťa nedajú pozor prostredníctvom polohovania, môže to prerásť v problém, ktorý dokáže potenciálne napraviť tzv. kraniálna ortéza.

Publikované: 11.09.2023
Aktualizované: 11.09.2023
Obsah článku:

Čo to vôbec kraniálna ortéza je, v akých prípadoch sa používa a na akom princípe funguje pri ovplyvňovaní správneho rastu detskej lebky, si povieme v našom článku venovanom príslušnej problematike. Taktiež si uvedieme, ako dlho treba helmu na zležanú hlavičku nosiť a kto má na starosti jej predpisovanie.

Detská lebka vyžaduje extrémnu pozornosť

Ako sme už v úvode naznačili, lebka novorodencov je príznačná nadmerne poddajnou štruktúrou umožňujúcou rast najdôležitejšieho ľudského orgánu – mozgu. Novorodenecká lebka sa skladá z mäkkých platní, medzi ktorými sa nachádzajú prázdne priestory.

Ako dieťatko rastie, jednotlivé platne sa zväčšujú spolu s ním, postupne nadobúdajú tvrdosť a zrastajú do jedného celku. V priebehu tohto rastového priebehu je teda nadmerne náchylná na deformáciu, čo môže v budúcnosti viesť k estetickým nepriaznivostiam, ktoré mnohokrát dieťa vníma ako osobný nedostatok.

V závislosti od miery deformity lebky potom môže dochádzať aj k ťažkostiam pri nosení okuliarov či cyklistických prilieb. Uvedené nepríjemnosti vo forme estetických nedostatkov sú zväčša dôsledkom miernych až stredných deformít, pričom tie ťažké už majú vážnejšie následky vo forme negatívneho vplyvu na vývoj detského mozgu.

Je preto veľmi dôležité, aby sa rodičia dostatočne venovali polohovaniu svojho dieťatka v stave spánku i bdenia, pretože len to je spôsob, ako sa preventívne vyhnúť akejkoľvek forme deformácie lebky vznikajúcej v priebehu vývoja dieťaťa.

Hoci negatívny vplyv na tvar lebky novorodenca má v mnohých prípadoch komplikovaný pôrod vyžadujúci použitie gynekologických kliešťov, niekedy dochádza k nesprávnemu rastu lebky už počas vývoja plodu v maternici. Príčinou tohto javu môže byť napr. viacpočetné tehotenstvo.

Lebka novorodenca

Čo je to kraniálna ortéza?

Kým mierne až stredné preležaniny detskej lebky je potenciálne možné napraviť dôkladným polohovaním, vážnejšie prípady si vyžadujú zásah vo forme predpísanej kraniálnej ortézy. Remodelačná ortéza určená na elimináciu deformácií novorodeneckej lebky môže niekomu v istých estetických aspektoch pripomínať prilbu určenú pre boxerov.

Primárne možno z prilbičky na zležanú hlavičku nadobúdať pocit, že je ťažká, no opak je pravdou. Vďaka hmotnosti okolo 150 gramov ide o helmu, ktorá nijakým spôsobom nezaťažuje krčnú chrbticu vyvíjajúceho sa dieťatka, a teda sa netreba báť, že jej nosením dôjde k deformácii iných dôležitých častí tela bábätka.

Kraniálna helma v žiadnom prípade neobmedzuje pohyb dieťaťa. Nie je teda pre bábätko nepohodlná či nebezpečná. Jej najpodstatnejšou funkciou je totiž usmerňovanie rastu lebky, ktorá je nútená prispôsobiť sa tvaru samotnej ortézy.

Ideálna kombinácia bezpečnosti a efektivity spočíva v stavbe helmy. Kým správnemu tvarovaniu napomáha tvrdý vonkajší plášť prilby, bezpečnosť a pohodlie má na starosti penová podšívka.

Z hľadiska časového horizontu je jej nosenie vhodné aplikovať čím skôr, a teda ešte v čase, keď je lebka dostatočne poddajná a ľahko formovateľná vplyvom kraniálnej ortézy. Dĺžka liečby závisí od vážnosti konkrétneho prípadu lebečnej deformácie.

Priebeh liečby helmou na zležanú hlavičku

Najlepšie je liečbu začať medzi 4. až 18. mesiacom života bábätka, pričom jej odporúčané absolvovanie môže navrhnúť ortopéd, chirurg, no tiež rehabilitačný odborník. K tomuto rozhodnutiu dochádza v prípade, že sa počas prehliadky bábätka zistí asymetria lebky v rozmedzí osem a viac milimetrov.

V prvej fáze štvormesačného liečenia dochádza k návšteve špecializovaného centra. Na Slovensku sa takéto zdravotnícke zariadenia nachádzajú napr. v Bratislave či v Martine. V príslušnom liečebnom centre prebehne komplexná diagnostika lebečnej deformity bábätka. Vyšetrenie sa vykonáva pomocou 3D technológie s funkciou zdravotníckeho skenera.

Na základe zistených informácií a rozmerov zo vzniknutých snímkov prebehne počas dvoch týždňov presné zhotovenie kraniálnej ortézy prispôsobenej presnej anatómii konkrétneho dieťaťa s cieľom zamedziť akýmkoľvek kožným komplikáciám.

Začiatky nosenia kraniálnej ortézy môžu byť zložité. Keďže sa dieťatku pomôcka na hlave nemusí páčiť, je priam ideálne, že temer každá spoločnosť ponúkajúca na mieru vyrobené helmy na zležané hlavičky disponuje istým systémom pomáhajúcim k navyknutiu dieťaťa na zdravotnícku prilbičku. Takýto návod na používanie kraniálnej ortézy eliminuje potenciálne kožné problémy.

Priebeh liečby si, samozrejme, vyžaduje pravidelné vyšetrenia, ktoré spočívajú v kontrole správneho rastu a formovania lebky vplyvom prilbičky na zležanú hlavičku. Kontrolné zdravotné vyšetrenia sú potrebné každé tri týždne. Finálna liečebná fáza spočíva v 3D vizualizácii pôvodného a výsledného tvaru lebky.

Úplné ukončenie liečby je možné výhradne so súhlasom dohliadajúceho lekára. Za žiadnych okolností sa preto neodporúča svojvoľné prerušenie liečebného procesu pomocou kraniálnej ortézy. Takéto rozhodnutie môže negatívne ovplyvniť dosiahnuté výsledky, čo vystavuje vývoj dieťaťa potenciálnemu riziku.

Helma na zležanú hlavičku

Princíp liečby remodelačnou ortézou

Kraniálna ortéza funguje na princípe vyvíjania jemného perzistentného tlaku na mäkkú lebku bábätka s cieľom zamedziť ďalšiemu rastu v oblastiach s istým rastovým náskokom a zároveň umožniť vývoj plochým, zležaným častiam lebky. V priebehu kontrolných vyšetrení sa vykonávajú aj isté nastavenia ortézy v závislosti od pokroku lebečného rastu správnym smerom.

Helma na zležanú hlavičku dieťatka vytvára potrebný a tvarovo prispôsobený priestor pre optimálny vývoj hlávky, pričom zabraňuje akejkoľvek ďalšej deformácii lebky v prípade, že dieťatko ešte stále preferuje pokladanie hlávky na preležanú stranu.

Kraniálna ortéza a možné problémy

Potenciálnym problémom najmä v počiatkoch nosenia kraniálnej ortézy môže byť nadmerné potenie hlavičky dieťatka, ktoré nie je zvyknuté na extenzívne nosenie pokrývky hlávky v interiéroch. S odstupom času si pokožka hlávky dieťaťa na prilbičku zvykne a potenie by sa malo zmierniť.

Ak však tento problém nastane, je dôležité helmu z hlávky zosadiť a pokožku spolu s vláskami poriadne osušiť. Pred opätovným nasadením helmy by mal byť suchý aj vnútrajšok zdravotníckej pomôcky.

V prípade, že je v pláne strihanie vláskov bábätka, optimálnym riešením je nechať aspoň jemnú vrstvu vlasov na povrchu hlavičky. Úplné oholenie detskej hlavičky v kombinácii s tesnou helmou môže mať negatívny dopad na kožu dieťaťa.

V závislosti od objemu vlasov dieťaťa v priebehu liečby sa mení miera veľkostnej a tvarovej presnosti, čo môže mať vplyv na správny rast lebky. Odporúča sa preto v procese nosenia kraniálnej ortézy udržiavať konštantnú dĺžku vlasov na hlávke bábätka.

Za žiadnych okolností by sa dieťatko v procese liečby nemalo ocitnúť viac ako 48 hodín bez helmy na hlave. Keďže sa hlávka dojčaťa neprestajne vyvíja, takýto nesprávny krok taktiež môže ovplyvniť spôsob, akým mu prilbička na hlávku pasuje. V prípade, že nastane akýkoľvek problém, ktorý zamedzuje noseniu kraniálnej ortézy, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka.

Remodelačná ortéza

Kraniálna ortéza – skúsenosti

Mamičky na diskusných fórach sa zhodli, že v prípade kraniálnej ortézy ide o účinný spôsob liečby deformít lebky rastúceho dieťatka. Z diskusných príspevkov vyplýva aj fakt, že sa netreba vždy spoliehať na odporúčanie detského lekára, ktorý v niektorých prípadoch na zležanú hlavičku odporučí polohovanie so slovami: „to časom zmizne“.

Mamičky by mali tento problém riešiť z vlastnej vôle, a to hlavne vtedy, keď je zležanie hlavičky výrazné a viditeľné laickým okom. Niekedy je však proces výroby kraniálnej ortézy zdĺhavejší a môže sa stať, že si matka začne všímať na detskej hlávke určité zlepšenie.

Ak už liečenie započne, je nutné zobrať dieťa na kontrolu do príslušného zdravotníckeho centra, aby situáciu skontrolovali aj príslušní odborníci, ktorí na základe vlastných znalostí a schopností posúdia, či je pokračovanie v liečbe nutné, alebo je možné ju úplne prerušiť.

Kraniálna ortéza skúsenosti Modrykonik

Kraniálna ortéza mamičky skúsenosti Modrykonik

Kraniálna ortéza diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Prečítali ste si náš článok o liečbe deformít detskej lebky kraniálnou ortézou, no ešte stále vám nad hlavou visia nejaké otázniky? Neváhajte sa obrátiť na našu sekciu otázok a odpovedí, v ktorej sme zhrnuli niekoľko ďalších podstatných aspektov súvisiacich s touto problematikou. V prípade ďalších pripomienok, na ktoré sa snažíme odpovedať čo najskôr, je pre našich čitateľov k dispozícii sekcia komentárov.

Áno, helmu na zležanú hlavičku môže nosiť aj dieťatko s miernejšími príznakmi preležanín. Dôležité je však túto problematiku skonzultovať s odborníkom a riadiť sa jeho odporúčaním.

Liečbu remodelačnou ortézou ponúka špecializované pracovisko v Martine zamerané na zhotovovanie rozličných druhov protetických a ortopedických pomôcok zdravotníckeho charakteru, pričom ich služby zahŕňajú i potrebné vyšetrenia, diagnostiku, skúšku a následnú aplikáciu daných pomôcok.

V podstate áno. Funkciou kraniálnej ortézy je vytvoriť obmedzený priestor pre správny rast lebky. Pre účinnú liečbu je preto potrebné, aby sa na lebku vyvíjal neustály mierny tlak. Dieťa by malo prilbičku na zležanú hlavičku nosiť celý deň, a to počas spánku, hrania i kŕmenia. Jediný časový interval, kedy je vhodné ortézu na chvíľu odložiť bokom, je čas kúpeľa. V tomto časovom intervale sa odporúča aj pravidelné čistenie samotnej zdravotníckej pomôcky.

Čo sa týka ceny kraniálnej ortézy, na Slovensku je celý tento liečebný proces aj so zdravotníckou pomôckou hradený zo zdravotného poistenia.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.2%)