Koľko mlieka má vypiť 2-mesačné dieťa?
Kŕmenie dieťaťa prichádza s mnohými problémami, ako neschopnosť dieťatka prisať sa na prsník alebo jeho odmietanie. Mnoho mamičiek sa tiež stretáva s komplikáciami v podobe odhadu presného množstva mlieka, ktoré je potrebné dojčaťu v priebehu dňa poskytnúť. Ak je bábätko zdravé, zväčša si mlieko vypýta z vlastnej vôle, čo zapríčiňuje najmä nepríjemný pocit hladu. Avšak v prípade, že je choré, má horúčku či ťažko znáša letné horúčavy, dieťatko automaticky stráca chuť do jedla, a tým pádom by mala mať mamička aký-taký prehľad o tom, koľko mlieka vyžaduje jej dvojmesačné bábätko.
Keď je reč o materskom (i umelom) mlieku v úlohe jediného zdroja živín, naskytá sa otázka „a čo pitný režim?“ Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) i pediatri zastávajú názor, že deti do veku šiestich mesiacov nepotrebujú žiadny iný zdroj potravy ako materské, resp. umelé mlieko. Platí to aj pre pitný režim. Dieťaťu nie je potrebné do pol roka od narodenia dávať vodu alebo čajík, pretože tieto „nevinné“ tekutiny môžu u bábätiek spôsobiť viac škody ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Bábätká majú príliš malý žalúdok, ktorý po naplnení vodou signalizuje mozgu, že príjem potravy nie je potrebný, pretože organizmus je dostatočne nasýtený. Dochádza tak k odmietaniu mlieka a následnej strate na váhe. Voda tiež vyplavuje niektoré potrebné živiny podporujúce správnu funkciu orgánových sústav.
Ak však dvojmesačné dieťa nepije vodu či čaj, ako sa dá mliekom zažehnať hlad i smäd? Jednoducho. Materské i umelé mlieko pozostáva zväčša z vody. Až 90 % zloženia tvorí práve voda. Okrem nej sú v mlieku obsiahnuté aj iné nevyhnutné živiny, ako tuky, bielkoviny a sacharidy. V materskom mlieku sú navyše protilátky, ktoré pomáhajú v boji s infekciami a inými škodlivými faktormi pochádzajúcimi z vonkajšieho prostredia. Aby sa však u dvojmesačného bábätka zažehnal hlad i smäd, je potrebné každý deň dosiahnuť potrebnú dávku mlieka, ktorú by malo dieťa v tomto období života prijať. V priebehu jedného kŕmenia by to malo byť 120 až 180 mililitrov mlieka, čo v rámci jedného dňa predstavuje viac ako 700 mililitrov.
Aby bol tento odhad požadovaného množstva mlieka jednoduchší, niektoré zdroje udávajú odporúčané dávkovanie na úrovni 150 až 180 mililitrov na jeden kilogram telesnej hmotnosti dieťatka. Váženie bábätka nevyžaduje kúpu špeciálnej váhy pre detičky. Stačí, ak sa mamička postaví na bežnú váhu s dieťatkom v náručí, pričom následne uskutoční váženie bez dieťaťa. Potom už len stačí jednotlivé hodnoty od seba odčítať, čím sa získava finálna hmotnosť bábätka. Na základe tohto zistenia je možné odvodiť požadovanú dávku denného príjmu mliečka v závislosti od váhy dieťaťa.
Uvedené hodnoty je potrebné vnímať ako minimálny príjem mlieka, ktorý je potrebné denne dosiahnuť. Vo všeobecnosti si dieťatko vypýta kŕmenie aj z vlastnej vôle, avšak existujú prípady, kedy deti strácajú chuť na mlieko. V takýchto situáciách je potrebné dôkladne sledovať denný príjem potravy, ktorý by sa nemal dostať pod danú úroveň. V prvom rade by sa mamičky mali riadiť najmä samotným dieťatkom. Ak chce papať, treba mu, samozrejme, dopriať. V prípade, že papať odmieta, je nutné nájsť spôsob, ako ho k papaniu primäť. Vyhnete sa tak dehydratácii a ďalším komplikáciám spôsobeným nedostatočným príjmom živín obsiahnutých v mliečku.
Čo sa týka umelého mlieka, je vhodné riadiť sa pokynmi na obale, ktoré opisujú presný spôsob zamiešavania tejto formy výživy pre bábätko. Niekedy sa totiž môže stať, že dôjde k nesprávnemu odhadu pomeru vody a umelej výživy. V dôsledku takejto chyby dieťatko síce na základe mierky na fľaške prijíma denne požadované množstvo mlieka, avšak v skutočnosti sa jeho žalúdok napĺňa len vodou a hlad naďalej pretrváva. Prejavy nespokojnosti v podaní hladných bábätiek snáď netreba bližšie popisovať.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár