Koľko dní pred menštruáciou bolia prsníky?
Predmenštruačný syndróm sa týka približne 90 % žien v produktívnom veku, až 8 – 10 % trpí ťažkou formou PMS. Ide o súbor príznakov, ktoré sa objavujú spravidla 1 – 2 týždne pred menštruáciou, v luteálnej fáze menštruačného cyklu. Prejavy môžu byť somatické, napr. bolesť hlavy, závraty, kŕče v oblasti bruchu, tlak/pnutie v podbrušku, zvýšená chuť do jedla alebo napätie/tlak v prsníkoch a citlivosť prsníkov, alebo psychické, napr. poruchy koncentrácie, nespavosť, podráždenosť, napätie, únava, depresie. Intenzita a variabilita prejavov sa u každej ženy líši, symptómy sú najvýraznejšie u žien vo veku okolo 30 rokov.
Príznaky PMS sa delia do štyroch základných skupín, ktoré sú označené písmenami:
- PMS-A: Prejavuje sa príznakmi spojenými so psychickým zdravím. Skratka A je zo slova anxieta (úzkosť). Tento typ PMS sa prejavuje predovšetkým psychickými ťažkosťami, ako výkyvy nálad, podráždenosť, nervozita, úzkosť a pod. Spojené môžu byť s únavou, nespavosťou a poruchami koncentrácie.
- PMS-C: Prejavuje sa príznakmi spojenými s nekontrolovateľnými chuťami. Skratka C je zo slova cravings (chute, túžby). Tento typ PMS sa prejavuje predovšetkým zvýšenou chuťou do jedla a najmä na sladké. Spojené môžu byť s bolesťami hlavy, únávou a závratmi.
- PMS-D: Prejavuje sa príznakmi spojenými so psychickým zdravím. Skratka D je zo slova depression (depresie). Tento typ PMS sa prejavuje predovšetkým depresiami, smútkom, plačlivosťou. Spojené môžu byť s únavou a nespavosťou, zvýšenou citlivosťou na svetlo a zvuky či poruchami koncentrácie. Často sa v tomto prípade znižuje chuť na sex.
- PMS-H: Prejavuje sa príznakmi spojenými so zadržiavaním vody v organizme. Skratka H je zo slova hydration (hydratácia). Tento typ PMS sa prejavuje predovšetkým opuchmi (prstov, členkov či tváre). Spojené môžu byť s nárastom hmotnosti a citlivosťou prsníkov.
Presná príčina opakujúcich sa klinických prejavov spojených s menštruačným cyklom nie je úplne zrejmá. S najväčšou pravdepodobnosťou sú príčinou hormóny. Približne dva týždne pred menštruáciou dochádza v ženskom tele k znižovaniu hladiny estragónu a zvyšovaniu hladiny progesterónu a prolaktínu. To sa podpisuje na miere intenzity konkrétnych príznakov predmenštruačného syndrómu. Práve zmeny hladiny prolaktínu spôsobujú mierny nárast mliečnych kanálikov a žliaz vo vnútri prsníka, čo u väčšiny žien vedie k bolesti v hornej a bočnej časti prsníkov. Prsníky sú v tomto období citlivé na dotyk, citlivosť možno spozorovať i v podpazuší, prsníky sú mierne zväčšené a opuchnuté a dochádza k zvýšeniu tlaku a pnutiu pŕs.
V čase cyklu je úplne v poriadku, ak dochádza k striedavej bolesti, teda k tomu, že prsníky bolia jeden mesiac 2 týždne pred menštruáciou a nasledujúci je to pár dní pred menzesom. Avšak citlivosť a napätie v prsníkoch môžu byť nielen príznakom nadchádzajúcej menštruácie, ale aj znakom tehotenstva.
Zdroj: Modrykonik.sk
Galéria obrázkov
Pridať komentár