Kedy zmiznú mrle?

Kedy zmiznú mrle?

Publikované: 26.06.2024
Aktualizované: 26.06.2024

„Seď už pokojne! Máš snáď v zadku mrle?Túto otázku v priebehu života počul pravdepodobne každý z nás, a to nejedenkrát. Či už to bolo v škole, alebo doma. Dospelí toto slovné spojenie používajú vždy, keď natrafia na dieťa, ktoré sa neustále hmýri a nedokáže obsedieť na jednom mieste. Mrle sú však reálnou parazitickou hrozbou, ktorá môže postihnúť deti i dospelých. Mrľa detská (Enterobius vermicularis) je parazit, ktorý spôsobuje chorobu nazývanú enterbióza. Ide o malé červíky, ktoré sa prostredníctvom tráviaceho traktu dostávajú až ku konečníku, kde kladú vajíčka, a tým vyvolávajú nepríjemné svrbivé pocity.

Inkubačná doba tohto ochorenia predstavuje približne dva až šesť týždňov, pričom započína prienikom parazitických vajíčok do organizmu. Tie sa môžu dostať do tela prostredníctvom nezastrihnutých nechtov, za ktoré sa dokážu veľmi ľahko vtesnať. Najmä malé deti majú tendenciu nedodržiavať základné hygienické návyky a strkať si špinavé rúčky do úst. Tak sa dokážu za nechtami zachytené vajíčka mŕľ jednoducho dostať do organizmu, kde sa v priebehu niekoľkých týždňov vyvíjajú. Vyliahnuté larvy postupne „putujú“ ku konečníku, kde sa dostávajú už ako dospelé jedince s dĺžkou 1 centimeter. Tieto biele červíky možno pozorovať vo vylúčenej stolici.

Aby mrle v organizme napáchali čo najväčšiu škodu, v oblasti konečníka znášajú nové vajíčka. Práve táto činnosť spôsobuje základný príznak choroby spôsobenej mrľami, a to svrbenie konečníka. Tento symptóm vedie ku škrabaniu postihnutého miesta, čo vyvoláva jeho podráždenie a pálenie. U detí sa prítomnosť mŕľ evidentným spôsobom prejaví aj na ich správaní. Samičky mŕľ totiž kladú vajíčka najmä počas noci, preto k svrbeniu dochádza práve v tejto časti dňa. Nepríjemné pocity zabraňujú pokojnému a neprerušovanému spánku, pričom nespavosť podmieňuje u detí nervozitu, stres a podráždenie. Samozrejme, tieto príznaky je možné pozorovať aj u dospelých.

Mrle sú príznačné vysokou nákazlivosťou. Keďže deti v predškolskom a školskom veku sa pravidelne schádzajú vo väčších zoskupeniach, nákaza všetkých detí v rámci konkrétneho kolektívu je vysoko pravdepodobná. Potrebná je preto karanténa v domácnosti a zavedenie režimových opatrení, ktoré zabránia prenosu mŕľ z jedného člena rodiny na druhého. Ak v rámci domácnosti nedôjde k úplnému vyhubeniu mŕľ, môže dochádzať k opätovnej nákaze. Neliečenie dokonca môže spôsobovať infekciu močových ciest či pohlavných orgánov, no tiež akútny zápal slepého čreva.

Ak má človek podozrenie na mrle, je potrebné ihneď navštíviť lekára, ktorý diagnostikuje chorobu prostredníctvom Grahammovej metódy. Špeciálny pásik je potrebné ešte pred vykonaním potreby a rannou hygienou nalepiť na konečník, pričom odobratá vzorka na lepivom pásiku putuje pod mikroskop, kde sa zisťuje prítomnosť mŕľ. Okrem karantény sa zavádza liečba antiparazitnými liekmi na báze mebendazolu. Najčastejšie sa predpisuje liek Vermox. Uvedenou liečebnou kombináciou je možné vyhubiť mrle do pár týždňov. Podstatné je však držať sa hygienických a režimových opatrení, ktoré zabránia ďalšiemu prenosu mŕľ v rámci domácnosti a okolia.

Ak mrľami trpí žena v tehotenstve, je nevyhnutná lekárska konzultácia, pretože užívanie väčšiny antiparazitných liekov nie je pre gravidné ženy vhodné. Z preventívneho hľadiska je preto dôležitá opatrnosť a obmedzený kontakt s nakazenými. Čo sa týka všeobecnej prevencie, je potrebné dodržiavať základné hygienické návyky. Pravidelne si treba umývať ruky pod prúdom teplej vody a za pomoci mydla. V príbytku by sa mali tiež dodržiavať isté pravidlá týkajúce sa čistoty. V pravidelných intervaloch by sa malo upratovať, čo zahŕňa aj výmenu posteľnej bielizne a uterákov. Nákaze mrľami je možné predísť dokonca aj jednoduchou činnosťou, a to spomínaným zastrihávaním nechtov.

Kedy zmiznú mrle? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)