
Kedy začať s príkrmami?
Zavádzanie príkrmov u bábätka predstavuje v istom zmysle zlomový okamih. Ak doteraz predstavovalo jediný príjem živín materské mlieko alebo umelá mliečna formula, príkrmy sú obohatením jedálnička dieťaťa a znamenajú pre jeho organizmus určitú zmenu. Kedy začať s príkrmami?
U riadne dojčených detí sa odporúča začať s príkrmami od 6. mesiaca. Vhodné je však začať s prikrmovaním pokojne už od 4. mesiaca. V prípade, že dieťa je „odkojené“ na umelom mlieku, odporúča sa s príkrmami začať už od 4. – 5. mesiaca. Vzhľadom na to, že materské mlieko obsahuje všetky potrebné živiny, ktoré dieťa potrebuje, nie je nutné s prikrmovaním začať skôr ako od spomínaného pol roka. Pri umelom mlieku je rozmanitosť potrebných živín nižšia, preto je začatie prikrmovania v nižšom veku viac odporúčané.
Prikrmovanie však neznamená, že ho okamžite mamička odstaví od materského mlieka alebo umelej náhrady. Ide len o dopĺňanie nových živín dieťatku a obohatenie jeho jedálnička, na ktorý si postupne začne zvykať. Príkrmami sa taktiež rozvíja ústne svalstvo, ktorého činnosť už nie je založená len na saní a prehĺtaní, ale takisto dochádza k pohybom čeľuste a jazyka.
A ako prikrmovať bábätko na začiatku? Začína sa jednoduchým ochutnávaním. Napríklad si pripravte mrkvový príkrm a začnite pár lyžičkami. Pár dní počkajte na to, ako na to tráviaci systém bábätka zareaguje, o pár dní môžete vyskúšať inú potravinu alebo pokojne tú istú. Dôležité je sledovať, ako dieťa na konzumáciu potraviny reaguje. Postupne môžete začať s prikrmovaním bábätka tak, že to bude hlavné jedlo dňa. Od 4. do 6. mesiaca teda môže mať dieťa jeden príkrm denne, prípadne môžete nahrádzať večerné dojčenie ďalším príkrmom. S ovocnými príkrmami začínajte až potom, čo si dieťa zvykne na zeleninové príkrmy. Začnite s ľahko stráviteľnými ovocnými plodinami, ako banán či vláknina. Môžete tiež kombinovať mrkvu a jablko.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár