Kedy vybrať vnútromaternicové teliesko?
Ak sa žena v rámci výberu vhodnej antikoncepčnej metódy rozhodne pre zavedenie ktoréhokoľvek variantu vnútromaternicového telieska, mala by sa vopred informovať o dĺžke obdobia, v rámci ktorého môže ostať antikoncepcia v tele. Na nedodržanie časového horizontu užívania antikoncepcie sa totiž viaže niekoľko rozličných rizikových situácií, ktorým sa dá predísť jednoduchým vzdelávaním sa v danej oblasti. Hlavne, ak ide o fyzický predmet zavedený do najcitlivejších a najdôležitejších partií ženského tela.
Vyberanie vnútromaternicového telieska sa môže viazať na vlastné rozhodnutie ženy, pričom v tomto prípade ide často o predčasnú extrakciu antikoncepcie. K odstráneniu telieska však často dochádza práve z dôvodu dosiahnutia piatich rokov odo dňa zavedenia. Po uplynutí tohto obdobia sa odporúča odstránenie starého vnútromaternicového telieska, a to najmä z dôvodu klesajúcej efektivity antikoncepcie v dôsledku znižujúceho vylučovania hormónu obsiahnutého vo vnútromaternicovom teliesku.
Nutnosť extrahovania telieska sa týka tiež existujúceho rizika vzniku zápalov sliznice maternice či cýst na vaječníkoch. Zapáliť sa však môžu aj iné reprodukčné orgány v ženskom organizmu. Medzi takéto vážnejšie formy následkov sa zaraďuje syndróm chronickej panvovej bolesti, v dôsledku ktorej žena pociťuje po dobu viac ako šiestich mesiacov bolesť v oblasti pupka a stehien. Ak si žena vnútromaternicové teliesko nedá odstrániť po uplynutí uvedenej päťročnej exspiračnej doby, antikoncepcia stráca na efektivite, a teda môže dochádzať k úspešnému otehotneniu, ktoré však veľmi často prerastá do mimomaternicového tehotenstva, čo niekoľkokrát znásobuje riziko pre zdravie a život ženy.
Čo sa týka konkrétneho procesu extrakcie vnútromaternicového telieska, bez ohľadu na to, či ide o predčasné odstránenie alebo vyňatie telieska po uplynutí piatich rokov, je podstatné, aby k tomuto zákroku došlo v období pred nasledujúcou menštruáciou. Ide o zákrok, ktorý prísne spadá do lekárskej starostlivosti, a teda ho môže vykonávať len odborník. Z časového hľadiska je potrebné uviesť, že zákrok je možné absolvovať ambulantne, pričom trvá približne 5 až 10 minút.
Ak žena túži po opätovnom zavedení hormonálneho či nehormonálneho vnútromaternicového telieska, odporúča sa počkať aspoň dva či tri menštruačné cykly. Toto obdobie je potrebné na to, aby v ženskom organizme došlo k regenerácii a očisteniu sliznice maternice. V tomto čase je dôležité, aby sa žena chránila pred neželaným tehotenstvom akýmikoľvek inými antikoncepčnými prostriedkami, pretože účinky vnútromaternicového telieska po extrakcii nepretrvávajú.
Zo skúseností žien na diskusných fórach vyplýva, že extrakcia v porovnaní s procesom zavádzania bolí menej, resp. nebolí vôbec. Po odstránení však môže dochádzať k miernemu špineniu alebo krvácaniu, a preto je vhodné mať pred návštevou gynekologickej ambulancie pripravené hygienické vložky.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár