Kedy si robiť tehotenský test?

Kedy si robiť tehotenský test?

Publikované: 15.05.2023
Aktualizované: 23.11.2023

V minulosti mali tehotenské testy relatívne slabú informačnú hodnotu, pretože informácie o počte čiarok či výsledku nezodpovedali často realite. Dnes sú kvalitné tehotenské testy veľmi citlivé a dokážu hladinu meniacich sa hormónov veľmi spoľahlivo zachytiť, pričom je však potrebné dodržať určité zásady. Navyše existujú aj viaceré druhy tehotenských testov s rôznou citlivosťou a spoľahlivosťou.

Tehotenské testy zaznamenávajú hladinu hCG hormónu v moči alebo krvi. hCG hormón je v tele ženy prítomný vo vyššej koncentrácii práve v počiatočnej fáze tehotenstva a následne stúpa. Práve preto dokáže tehotenský test jeho zvýšenú hladinu zaznamenať. V domácich podmienkach sa najčastejšie využívajú digitálne alebo tyčinkové tehotenské testy, na ktoré je potrebné aplikovať prúd moču alebo danú časť namočiť do sterilnej nádoby s močom. Druhou možnosťou sú prúžkové tehotenské testy alebo kazetové tehotenské testy. Citlivosť tehotenských testov určuje hodnota mUI/ml hCG. Čím je číslo nižšie, tým je detekcia citlivejšia. Test s citlivosťou 10 mUI/ml hCG je citlivejší ako test s hodnotou 25 alebo 50 mUI/ml hCG.

Kedy si robiť tehotenský test? Dôležité je si uvedomiť, že nechránený pohlavný styk nemusí automaticky znamenať úspešné oplodnenie vajíčka ženy spermiou muža. Rovnako tak po oplodnení je nutné úspešné uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici, čo trvá 6 až 14 dní od úspešného oplodnenia. Až v tomto období dochádza k výraznému nárastu hladiny hCG hormónu. Najcitlivejšie tehotenské testy dokážu zaznamenať jeho zvýšenú prítomnosť 7 – 8 dní od potenciálneho oplodnenia – uhniezdenia oplodneného vajíčka v maternici. Spoľahlivejší výsledok prinesie vykonanie testu zhruba na 14. deň od uskutočnenia nechráneného pohlavného styku. Dátum oplodnenia sa môže od dátumu pohlavného styku líšiť vzhľadom na životnosť spermií a potenciálny čas oplodnenia. Hoci chcú, ženy poznať odpoveď čo najskôr, odporúčaný čas na zistenie výsledku tehotenským testom je na 7. až 10. deň od doby vynechania menštruácie, kedy by mal byť výsledok smerodajný. Test je najlepšie vykonávať z ranného moču, no nie je to striktná zásada vzhľadom na vysokú citlivosť dnešných testov.

Spoľahlivosť tehotenských testov sa pohybuje na úrovni od 95 do 99 %. Najspoľahlivejšie sú digitálne tehotenské testy a tehotenské testy z krvi. Výsledok testu je možné odčítať rôzne v závislosti od typu testu (pozitívny – dva prúžky, negatívny – jeden kontrolný prúžok, neplatný – nezobrazí sa kontrolný prúžok). Zmätok môže spôsobiť, ak je výsledok falošne pozitívny alebo falošne negatívny. Dôvodom môže byť napríklad užívanie medikamentov alebo iných hormonálnych prípravkov. Po zobrazení každého výsledku sa následne odporúča o pár dní tehotenský test zopakovať.


Komentáre
Alexandra 21.Jul.2023
Ja som si robila test asi 5 dní od spoločného nechráneného sexu s partnerom a výsledok mi ukázal pozitívne dve II. Samozrejme, ešte som si to nechala pre seba a asi o týždeň som nedočkavo zopakovala...a znova pozitívny. Menszes prišiel veľmi slabý, čo ma prekvapilo, ale bola som tehotná, takže prašť ako uhoď :D. Takže tie dnešné testy sú naozaj mega citlivé.

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.4%)