Kedy nastáva ovulácia?
Mať prehľad o svojej ovulácii, a teda o období, v ktorom dochádza k spusteniu dozretého vajíčka do vajíčkovodu, kde môže následne prebehnúť proces oplodnenia, je z hľadiska mnohých žien jedným z najdôležitejších aspektov dosiahnutia úspešného počatia potomka. Ovuláciu je možné vypočítať na základe dôkladne udržiavaného prehľadu o ženskom cykle, no keďže ten môže byť miestami až nadmerne nevyspytateľný, často je nutné pristúpiť k alternatívnym spôsobom zisťovania presnej doby ovulácie.
Primárne sa ženy prikláňajú k vedeniu ovulačného kalendára, na základe ktorého si dokážu dlhodobo odsledovať pravidelnosť menštruačného cyklu. Do takéhoto kalendára sa zaznačuje obdobie menzesu, pričom na základe dĺžky celého cyklu je možné vypočítať, na ktorý deň dopadne ovulácia. Táto fáza ženského cyklu totižto trvá len 12 až 24 hodín, pričom k uvoľneniu dozretého vajíčka najčastejšie dochádza v polovici cyklu, a to medzi 10. až 15. dňom. Samozrejme, všetko sa odvíja od presnej dĺžky cyklu konkrétnej ženy. Ovulácia sa dá na základe takýchto výpočtov odpozorovať, avšak z dôvodu nepravidelnosti menštruačného cyklu zistenia neoplývajú vysokou presnosťou.
Aj preto je vhodné sledovať jednotlivé ovulačné symptómy, ktorými sa toto obdobie vyznačuje. Hoci je potrebné skonštatovať, že nie každá žena musí priebeh ovulácie pociťovať. Okrem bolestí v podbruší a citlivosti v oblasti prsníkov je najpríznačnejším symptómom zmena vaginálneho výtoku, resp. hlienu krčka maternice, ktorý pri ovulácii mení konzistenciu i sfarbenie. Výtok v čase uvoľňovania dozretého vajíčka nadobúda redšiu a priehľadnejšiu podobu, pričom hneď poovulačný hlien je možné identifikovať na základe hustejšej konzistencie a bielej farby.
Jednou z najpresnejších metód na zisťovanie, kedy nastáva ovulácia, je meranie bazálnej telesnej teploty. Tento spôsob je však vhodný skôr pre tie ženy, ktoré si bazálnu teplotu kontrolujú počas celého cyklu, a teda majú aký-taký prehľad o vzostupoch a poklesoch teploty v jednotlivých fázach. Pre ovuláciu je príznačné zvýšenie bazálnej teploty o 0,3 až 0,7 °C oproti bežným výsledkom, pričom na takejto úrovni sa drží až do ďalšej menštruácie, prípadne do konca tehotenstva. Teplotu totiž ovplyvňuje zvýšená hladina hormónu progesterónu. Pri tejto metóde je však veľmi dôležité, aby meranie prebehlo každý deň v tom istom čase, a to v ranných hodinách, hneď po prebudení a bez zbytočného vstávania z postele.
Modernejší a efektívnejší prístup v sledovaní ovulácie poskytujú ovulačné testy, ktoré sú voľne dostupné v lekárňach i drogériách. Vzhľadom pripomínajú tehotenské testy, a preto sa môže ľahko stať, že si ich pri kúpe človek zmýli. Je ich možné vykonávať v domácom prostredí, pričom fungujú na princípe identifikácie zvýšeného množstva luteinizačného hormónu v tele ženy, k čomu dochádza práve v dôsledku ovulácie. Najväčšou výhodou testov je fakt, že upozorňujú na blížiacu sa ovuláciu a nie na prebiehajúcu. Hladina luteinizačného hormónu sa totiž zvyšuje už 12 až 36 hodín pred ovuláciou. Na rozdiel od tehotenských testov sa však na ovulačné testy neodporúča používať prvý ranný moč, pretože môže dochádzať k vzniku falošných výsledkov. Na výsledok sa čaká podľa výrobcom uvedených pokynov v príbalovom letáku.
V súvislosti s ovulačnými testami je vhodné, ak si žena vedie svoje vlastné záznamy a výpočty menštruačného cyklu. Od dĺžky cyklu totiž závisí, kedy približne by si mala žena urobiť ovulačný test. Ak má totiž žena nadmerne dlhý cyklus dosahujúci až 35 dní, diskutujúce odporúčajú začať s testovaním od približne 15. dňa cyklu. V súvislosti s presnosťou výsledkov tiež zdôraznili, že je pre porovnanie vhodné si testy robiť vždy v rovnakú hodinu a pozitívny je len v tom prípade, že majú obe čiarky totožnú intenzitu.
Zdroj: Modrykonik.sk
Galéria obrázkov
Pridať komentár