Kedy je zvýšená teplota u bábätka?
Ľudské telo funguje optimálne pri telesnej teplote okolo 37 °C. Ideálna telesná teplota u dospelých je iná ako u malých detí, dokonca sa „normálna“ telesná teplota líši u každého človeka. Telesná teplota novorodencov a bábätiek je o niečo vyššia ako u starších detí a dospelých. Teplota u detí sa líši nielen v závislosti od veku, doby merania telesnej teploty, ale i úrovne aktivity. Výkyvy telesnej teploty si u bábätiek normálne, môžu sa líšiť dokonca o niekoľko desatín stupňa.
Za normálnu teplotu sa považujú hodnoty v rozmedzí 36 – 37 °C, zvýšená teplota je v rozmedzí 37,1 – 37,9 °C, v rozmedzí 38 – 39 °C ide o horúčku a hodnoty nad 39,1 °C sú považované za veľmi vysokú teplotu. U bábätiek treba rozlišovať, či je teplota meraná v konečníku, dotykovým teplomerom alebo v podpazuší. U detí do 1 roka pri meraní teploty v konečníku (prípadne v uchu alebo ústach) treba od výslednej teploty odpočítať 0,5 až 0,7 °C. Meranie dotykovým teplomerom nemusí byť úplne presné a meranie v podpazuší malé deti neznášajú vždy dobre, preto môžu byť výsledky taktiež mierne skreslené.
Ak rektálna teplota bábätka klesne pod 35 °C, ide o podchladenie. Nízka teplota je podobne ako vysoká teplota veľmi nebezpečná. Pri deťoch mladších ako 3 mesiace odporúčame v prípade namerania zvýšenej teploty a horúčky okamžite vyhľadať lekára, u starších detí netreba pri zvýšenej teplote panikáriť. Nie je nutné u nich podávať lieky, treba podávať tekutiny a dieťa nechať oddychovať.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár