Kedy je ovulácia po menštruácii?
Mnoho žien sa už od svojich menštruačných počiatkov snaží mať aký-taký prehľad o svojom cykle. Prvotne to môže vyzerať, že si takto ženy sledujú svoje plodné dni, prípadne sa vopred pripravujú na tie nepríjemné dni, ktoré sa nesú v znamení menzesu a s ním spätých bolestí. Avšak nie vždy to tak musí byť. Takýto prehľad o ženskom cykle môže totiž dopomôcť aj k odhaleniu potenciálnych problémov, ktorých prejavy sa odzrkadľujú v nepravidelnosti či neprirodzenej dĺžke konkrétnych fáz cyklu. Aby si ženy takéto záznamy mohli vytvárať, a navyše sa v nich aj vyznať, musia poznať základné fakty o menštruačnom cykle.
Ženský cyklus predstavuje priemerných 28 dní, počas ktorých v tele ženy dochádza k rozličným zmenám. Tie nemusí žena nutne pociťovať. Menštruačný cyklus sa skladá zo štyroch fáz, ktoré sa určitým spôsobom podieľajú na vytvorení príležitosti pre úspešné počatie. V prvých dňoch menštruačného cyklu súbežne započína menštruačná i folikulárna fáza. Kým menštruácia, a teda krvácanie má na starosti vylučovanie hlienu a sliznice maternice, v priebehu folikulárnej fázy sa vo vaječníku ženy produkujú folikuly. Z nich však väčšinou vzíde len jedno dozreté vajíčko pripravené na oplodnenie. Z hľadiska časového horizontu možno v súvislosti s menštruačnou fázou hovoriť o troch až siedmich dňoch, pričom folikulárna fáza trvá aspoň 14 dní.
Vajíčko môže dozrieť od 10. dňa ženského cyklu, pričom v rámci prebiehajúcej folikulárnej fázy tiež hrubne a prekrvuje sa sliznica maternice, čo slúži ako príprava na potenciálne tehotenstvo. Približne v 14. deň ženského cyklu nastáva čas ovulácie, resp. ovulačnej fázy. Spravidla ovulácia započne buď štyri dni pred polovicou cyklu, alebo štyri dni po prekonaní polovice cyklu. Počas ovulácie dochádza k vypusteniu dozretého vajíčka z folikulu, pričom následne táto ženská pohlavná bunka putuje do vajíčkovodov. V tejto časti pohlavného ústrojenstva zotrváva vajíčko čakajúc na oplodnenie približne 12 až 24 hodín. Tento limitovaný počet hodín predstavuje obdobie, ktoré je dozreté vajíčko schopné prežitia.
Posledná časť ženského cyklu nesie názov luteálna fáza a opisuje dobu medzi ovuláciou a prvým dňom nasledujúcej menštruácie. Ak totiž k úspešnému oplodneniu nedôjde, vajíčko sa po 24 hodinách vo vajíčkovodoch rozpadáva, hormón pôsobiaci na hrubnutie sliznice maternice stráca účinok, čo vplýva na odlučovanie prebytočných vrstiev sliznice maternice. Keďže ženské telo musí odumreté bunky zo svojho vnútra vylúčiť, započína menštruačná fáza. To znamená, že sa opäť žena ocitá na štartovacej čiare, a teda nastáva začiatok ďalšieho menštruačného cyklu.
To, kedy ovulácia v ženskom tele prebehne, vo veľkej miere závisí od dĺžky cyklu konkrétnej ženy. Pri 28-dňovom menštruačnom cykle k ovulácii dochádza približne v 14. deň od prvého menštruačného krvácania. V prípade, že sa cyklus natiahne až na 35 dní, ovulačná fáza započína v 21. deň. Ak je však pre ženu príznačný kratší menštruačný cyklus, ovulácia prebieha skôr ako v typický 14. deň. Napríklad ženy s 21-dňovým cyklom môžu ovulovať už v siedmy deň od prvotného menštruačného krvácania.
Prirodzený je však aj nepravidelný cyklus s premenlivou dĺžkou, čo môže spôsobiť ženám komplikácie pri každomesačnom výpočte ovulácie. Práve pre takéto snaživé ženy odporúčajú účastníčky diskusií rozličné spôsoby, ako si ovulačnú fázu cyklu odsledovať. V diskusných fórach sa spomína najmä kúpa spoľahlivých ovulačných testov, dôkladné meranie bazálnej teploty alebo návšteva lekára v prípade, že sa nedostavujú výsledky a symptómy, ktoré sú pre ovuláciu príznačné.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár