Kedy je najmenšia šanca otehotnieť?

Kedy je najmenšia šanca otehotnieť?

Publikované: 18.05.2023
Aktualizované: 01.08.2023

Najmenšia šanca na otehotnenie je prirodzene vtedy, ak partneri podnikajú kroky preto, aby k otehotneniu neprišlo. To znamená, že využívajú určitú formu ochrany predtým, aby došlo k počatiu – oplodneniu vajíčka ženy spermiou muža (sex s ochranou, antikoncepcia a iné.). Naopak, ak je snahou partnerov splodiť potomka, je vhodné pohlavný styk praktizovať v čase plodných dní ženy – ovulácie. V tomto štádiu sú ženy najplodnejšie, ide zhruba o 12. – 14. deň menštruačného cyklu.

Často sa partnerom nedarí splodiť dieťa, okrem iných dôvodov aj preto, že sexuálny styk realizujú v takej fáze menštruačného cyklu, keď je šanca na otehotnenie ženy najmenšia. Žena, ktorá chce s partnerom otehotnieť, by teda mala sledovať fázy svojho cyklu a mala by dokázať vyhodnotiť, či sa blížia plodné dni. Ideálne je teda viesť si menštruačný kalendár a nápomocné môžu byť aj ovulačné testy, ktoré žena môže mať doma a skontrolovať, či sa plodné dni blížia.

Najmenšia šanca otehotnieť v rámci menštruačného cyklu je na 17. až 28. deň periódy a takisto na 1. až 7. deň menštruačného cyklu. Teda ide o prvú a poslednú fázu cyklu. Krátko po menštruácii a takisto v post-ovulačnej fáze tu je nižšia, no stále prítomná šanca na otehotnenie, a to aj vzhľadom na fakt, že po nechránenom pohlavnom styku dokážu spermie muža prežiť 48 až 72 hodín. Podľa niektorých výskumov spermie dokážu v ženskom tele prežiť až 7 dní. Aj v prípade, že pohlavný styk sa uskutočnil, napríklad v 9. deň cyklu, k oplodneniu môže prísť aj na 12. deň cyklu, keď sa začala ovulačná fáza.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(93.4%)