Kedy bábo drží hlavičku?
V rámci vývoja bábätka už okolo 3. mesiaca dokáže dojča v polohe na brušku vzpriamene držať chrbticu a zodvihnúť hlavičku hore a to po dobu niekoľkých minút. Tejto vývojovej fáze sa hovorí „pasenie koníkov, ovečiek či baránkov“. Ide len o malý krôčik k tomu, aby postupne začalo bábo držať hlavičku. K stabilnému držaniu hlavičky bez opory dochádza u bábätka v priebehu 4. mesiaca života. V tomto veku majú detičky zvyčajne dostatočne vyvinuté svaly hornej časti tela vrátane tých krčných. Už skôr sú preto detičky schopné otáčať hlavičkou v obmedzenom uhle.
Krčné svaly posilňuje bábätko prirodzene, no pomôcť mu môžete práve tým, že budete bábätko častejšie polohovať na bruško. S touto polohou sa odporúča začínať okolo 2. mesiaca. Dieťa má snahu hlavičku zdvíhať a otáčať ju. Okrem toho môžete pohyby krčného svalstva stimulovať rôznymi podnetmi, zhováraním sa, približovaním vašej tváre z rôznych uhlov alebo umiestňovaním hračiek a predmetov na dosah bábätka, ktoré má už v 3 mesiacoch snahu načahovať sa za predmetmi, ktoré ho po vizuálnej stránke zaujmú.
Krčné svaly sa ďalej posilňujú a zhruba do 6. až 7. mesiaca by malo zvládať dieťa plynule hlavou hýbať zo strany na stranu, a to dokonca v polohe sed. V prípade, že vo veku 3 mesiacov dieťatko nezapája krčné svaly a nedokáže hlavičku aspoň na krátko udržať hore, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka. Navštívte vášho pediatra, ktorý vás v prípade prítomných odchýlok odporučí fyzioterapeutovi a za pomoci špeciálnych cvikov bude možné krčné svalstvo posilniť. V niektorých prípadoch je vhodné takisto navštíviť neurológa, aby sa vylúčili poruchy nervového systému.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár