Čo na kašeľ v tehotenstve? Vlhký suchý alebo dráždivý. Ktorý sirup nie je nebezpečný?
Počas tehotenstva je imunita mnohých žien značne oslabená a často je ich organizmus náchylný na infekcie a relatívne bežné ochorenia, ako nádcha, prechladnutie, chrípka či ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Mnohé z nich sú sprevádzané kašľom. Samotný kašeľ je príznakom ochorenia dýchacích ciest, ktoré sa týmto spôsobom snažia zbaviť neželaného škodlivého obsahu. Zvyčajne je kašeľ obranným mechanizmom, ktorý však dokáže ženám v tehotenstve život značne znepríjemňovať. Pri liečbe ochorení i kašľa je navyše nevyhnutné brať ohľad aj na dieťatko v brušku. Aký je vhodný sirup na kašeľ pre tehotné? Je kašeľ v tehotenstve nebezpečný?
V prípade tehotenstva je pri liečbe každého ochorenia potrebné brať do úvahy aj prítomnosť plodu. V súvislosti so suchým, vlhkým či dráždivým kašľom existujú účinné spôsoby liečby, ktoré je vždy vhodné prekonzultovať s lekárom. Práve respiračné infekcie, ktoré postihujú horné dýchacie cesty (sliznica prínosových dutín, hltan, hrtan) a zápaly dolných dýchacích ciest (priedušky, priedušnica, pľúca) sú u žien v tehotenstve pomerne časté. Veľakrát práve tieto ochorenia vyvolávajú suchý, vlhký či extrémne dráždivý kašeľ. Viac o kašli v tehotenstve a jeho liečbe si prečítajte v našom článku.
Kašeľ v tehotenstve
Z pohľadu tehotných žien je kašeľ v tehotenstve veľmi nepríjemným prejavom až komplikáciou. Viacero žien v tehotenstve opisuje kašeľ v tehotenstve ako vyčerpávajúci. Kašeľ v tehotenstve rozhodne netreba ignorovať a podceňovať ho. Kašľanie môže spôsobovať v tehotenstve výrazné nepohodlie. Zvyšuje tlak na panvové dno a v pokročilom štádiu tehotenstva môže mať na svedomí samovoľný únik moču alebo dokonca môže vyvolávať predčasnú alebo opakovanú kontrakčnú činnosť. Kašeľ v tehotenstve narúša váš spánok.
Všeobecne kašeľ nie je primárnym ochorením. Ide o príznak konkrétneho ochorenia, napríklad nachladnutie, chrípka, vírusová infekcia alebo zápal horných či dolných dýchacích ciest. Môže byť tiež prejavom alergie či astmy. Len klasické nachladnutie môže spôsobiť viac ako 200 vírusov. Kašeľ značí, že telo aktivizuje svoje obranné mechanizmy a snaží sa z organizmu dostať cudzích hostí a látky.
Samotné respiračné ochorenia nie sú v tehotenstve žiadnou raritou, práve naopak, ženy sa často stretávajú s ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest – laryngitídou (zápal hrtana), zápalom sliznice prínosových dutín (sinusitída), zápalom hltana (faryngitídou) alebo bronchitídou (zápal priedušiek) či pneumóniou (zápal pľúc). Podľa vlastností samotného kašľa je možné rozlíšiť, o aké respiračné ochorenie ide a prípadne aj to, v akom je štádiu.
Suchý kašeľ v tehotenstve
Suchý a dráždivý kašeľ je charakteristický dusivým pocitom pri odkašliavaní. Z dôvodu dráždivého a dusivého kašľa dochádza k väčšiemu tlaku na hrudi, a preto sa pri suchom kašli môže objavovať bolesť na hrudníku, resp. za hrudnou kosťou. Hlavne, ak ide o akútny kašeľ, ktorý trvá niekoľko dní. Takýto akútny kašeľ môže pretrvávať až 14 dní. Často sa nepríjemne prejavuje v podobe záchvatov kašľa. Zároveň sa však po niekoľkých dňoch môže zmeniť na kašeľ vlhký a produktívny. V prípade suchého kašľa nie je prítomný hlien, takže ide o neproduktívny kašeľ. Zvyčajne ide o sprievodný príznak chrípky, bakteriálnej infekcie, ale môže ísť aj o zápaly pľúc či priedušnice.
Vlhký kašeľ a hlieny v tehotenstve
Po prekonaní suchého kašľa sa veľmi často objavuje vlhký – produktívny kašeľ, ktorý je typický tým, že sú prítomné hlieny. Aj preto sa zvykne označovať ako hlienový kašeľ, počas ktorého sa produkuje väčšie množstvo hlienu. Na rozdiel od suchého kašľa nie je taký dráždivý, no nepríjemnosti môže spôsobovať zatekanie hlienov pre zápal prínosových dutín a nosohltana. V prípade, že hlien nemá číru farbu, ale zelenú až žltú, pravdepodobne ide o dôsledok bakteriálnej infekcie.
Liečba a vhodný sirup na kašeľ pre tehotné
Čo na kašeľ v tehotenstve? Túto otázku si kladie viacero tehotných žien, pretože si uvedomujú, že rôzne medicínske preparáty a liečivá môžu obsahovať nevhodné zložky a látky, ktoré môžu byť pre plod a jeho kondíciu škodlivé. Výber vhodných medikamentov je v prípade tehotných žien alebo mamičiek, ktoré dojčia, do istej miery obmedzený a je vhodné ho konzultovať so samotným ošetrujúcim lekárom alebo s pracovníkmi lekárne.
Na suchý a dráždivý kašeľ najlepšie pomáhajú liečivá – antitusiká. Vzhľadom na charakter suchého kašľa a jeho akútnu fázu je možné kašeľ tlmiť napríklad za pomoci Kodeínu (pozn. na lekársky predpis). Nie je však vhodný v 3. trimestri tehotenstva, pretože môže vyvolať zmeny v rytme dýchania novorodenca. Vhodné sú liečivé preparáty a sirupy, ako Mucoplant, StopKašeľ alebo Robitussin.
Na vlhký kašeľ, ktorý je produktívny, a so zvýšenou produkciou hlienov je ideálne podávať mukolytiká - expektoranciá. V prípade liečby takýmito látkami nie je vhodné ich kombinovať s antitusikami, ktoré majú kašeľ tlmiť, čo môže zapríčiniť hromadenie hlienu v dýchacích cestách. Vhodné sú sirupy a liečivá, ako Stodal, Mucosolvan, Bromhexin, Solmucol či Ambrobene. Dôležitá je tiež nosová hygiena za pomoci inhalácie nosových spŕch, napr. Vincentka.
Počas tehotenstva sa v prípade kašľa neodporúča všeobecne podávať alebo kombinovať preparáty, ako Coldrex, Paralen Grip (fenylefrín) a v prvom trimestri Tussin, Sinecod (butamirát) alebo Stoptussin (guajfenzín), ktoré sú počas tehotenstva kontraindikované konkrétnymi látkami.
Čaj na kašeľ v tehotenstva – prírodná liečba
Ak preferujete prírodnú liečbu, vhodné sú niektoré čaje, kvapky, sirupy alebo pastilky s obsahom prírodných zložiek. Vhodné sú napríklad kloktacie roztoky s obsahom morskej soli, ktoré eliminujú tvorbu ďalších baktérií a z hrdla vyplavujú chorobné usadeniny. Vhodné sú aj čierne či zelené čaje. V prípade bylinkových čajov je vhodné sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ktoré čaje sú pre tento účel najlepšie. Mnohé ženy odporúčajú napríklad cibuľový čaj s medom.
Za prírodnú medicínu možno považovať taktiež kvalitné zeleninové a mäsové vývary. Posilniť je vhodné imunitu konzumáciou ovocia a zeleniny alebo v podobe doplnkov stravy – vitamín C, D či kyselina listová. Niektorým ženám sa pri uvoľňovaní hlienov a bolesti hrudníka po kašli osvedčili masti a oleje – olej z čajovník, kokosový olej alebo psia masť.
Je kašeľ v tehotenstve nebezpečný?
Kašeľ sám osebe je sprievodným príznakom a štandardne nie je nebezpečný či život ohrozujúci. Problémom však môže byť ochorenie, ktoré je pôvodcom kašľa. Ak je takéto ochorenie neliečené, hrozí viacero komplikácií. Dôležité je preto diagnostikovať, čo je dôvodom vzniku kašľa, zaviesť režimové opatrenia a prípadnú podpornú liečbu. Neliečené vírusové ochorenia či zápaly výdatne oslabujú organizmus, a to môže zapríčiniť taktiež nástup ďalších sekundárnych infekcií. Bábätko samotný kašeľ a pohyby tela pri kašľaní neohrozujú.
Vážnejší stav predstavujú stavy, keď u ženy pretrváva teplota viac ako 3 dni, objavujú sa problémy s dýchaným, apatickosť, nechutenstvo, nedostatočný príjem tekutín, bolesti brucha, zvracanie, točenie hlavy či prípadne vnímate radikálne zmeny v pohyboch bábätka. Je nevyhnutné bezodkladne ísť do nemocnice.
Kašeľ v tehotenstve – skúsenosti
Ženy v diskusiách a v rôznych fórach najčastejšie rozoberajú, čo na kašeľ v tehotenstve zaberá. Medzi diskutujúcimi je množstvo zaujímavých riešení, ako sa kašľa zbaviť. Niektoré ženy odporúčajú prírodnú liečbu v podobe cibuľového čaju s medom. Iné mamičky však upozorňujú na riziko niektorých bylinkových čajov. Niektoré byliny totiž nie sú pre tehotné ženy vhodné. Ideálne je nakupovať takéto čaje v lekárni. Ženy tiež diskutujú o účinných sirupoch na kašeľ, ale aj o príznakoch kašľa a bolestivosti na hrudníku. V prípade sirupov či liečiv ženy odporúčajú nechať si poradiť v lekárni alebo priamo u lekárky. Najviac sa skloňujú liečivá, ako Stodal, StopKašeľ, Mucoplant sirup alebo Hedelix.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Mali ste v tehotenstve problémy s kašľom? Objavovali sa u vás časté nádchy alebo vás trápili respiračné ochorenia? Ako ste liečili kašeľ v tehotenstve? Pomohli vám bylinkové čaje na kašeľ alebo ste siahli po overenom sirupe? Kašeľ v tehotenstve predstavuje príznak konkrétneho respiračného ochorenia, ktoré postihlo horné alebo dolné dýchacie cesty. Čo na kašeľ v tehotenstve pomáha? V prvom rade je dôležité vedieť, čo je primárnym spúšťačom tohto príznaku a následne je možné posúdiť, aké sú prejavy kašľa. Suchý? Dráždivý? Vlhký? Na základe toho je možné stanoviť ideálnu liečbu. Budeme radi, ak sa v diskusii v rámci tejto sekcie zapojíte do diskusie a podelíte o vlastné skúsenosti v rámci tejto témy.
Aké príznaky má suchý kašeľ v tehotenstve?
Aké príznaky má vlhký kašeľ v tehotenstve?
Je kašeľ v tehotenstve nebezpečný?
Čo na kašeľ v tehotenstve?
Pridať komentár