Je výtok pri ovulácii problém?
Vaginálnemu výtoku prislúcha v rámci ženského tela hneď niekoľko funkcií. Okrem toho, že v čase pohlavného styku zabezpečuje pohodlnejší, resp. klzkejší zážitok vďaka zvýšenému obsahu tekutín v sekréte, čo koniec koncov pomáha aj spermiám v ľahšom prieniku k maternici, sa výtok podieľa aj na ochrane pohlavného ústrojenstva a celkovej imunity ženského organizmu. Táto funkcia je pre vagínu obzvlášť dôležitá, keďže je veľmi citlivá na vonkajšie faktory.
Výtok však zohráva rolu aj v podávaní hlásení o zdravotnom stave ženy, no tiež o jej menštruačnom cykle. Mnohokrát sa totiž práve na základe tohto kyslého ľudského sekrétu dá rozoznať konkrétna fáza cyklu, v ktorej sa žena aktuálne nachádza. Zo zmien vaginálneho sekrétu dokážu pozorné ženy „vyčítať“, či u nich prebieha ovulácia. Tak dokážu dopomôcť, alebo naopak zabrániť, úspešnému počatiu. Čo sa týka ovulácie, výtok sa v počiatkoch tejto fázy ženského cyklu stáva redším, pričom z farebného hľadiska nadobúda priehľadnejšiu farbu. Avšak v čase, keď je žena najviac plodná, si možno všimnúť ťahavý až lepkavý charakter vaginálneho výtoku. Sfarbenie i konzistenciu spôsobuje nadmerná tvorba sekrétu, ktorá dopomáha k lepšiemu prieniku spermií do pohlavného ústrojenstva ženy.
Tieto zmeny vaginálneho výtoku podmieňujú, samozrejme, kolísajúce hladiny hormónov. V tomto prípade ide konkrétne o gestagén a estrogén, ktoré produkujú vaječníky. Zaujímavé však je, že konzistenčná a farebná zmena so sebou prináša aj ďalšiu diferenciu v stave vaginálneho výtoku, a to v kyslosti. Vo všeobecnosti sa pH vaginálneho sekrétu pohybuje v kyslom rozpätí 3,8 až 4,4, pričom počas ovulácie sa hodnota pH dvíha na neutrálnu sedmičku. Ženský organizmus tak koná v prirodzenej snahe vytvoriť čo najideálnejšie prostredie pre pH neutrálne spermie, ktoré prichádzajú do tela ženy s cieľom oplodniť dozreté vajíčko.
Vaginálny výtok vo vyššie popísanej podobe nepredstavuje žiadny problém, avšak pozor si treba dávať v prípade, že nadobudne neprirodzený a neobvyklý vzhľad. Či už je to počas ovulácie, alebo mimo tejto fázy cyklu, hnedý, ružový alebo zelený sekrét nikdy neznačí nič pozitívne. Ihneď ako žena takúto zmenu v sfarbení vaginálneho výtoku zaregistruje, je nevyhnutné kontaktovať gynekológa. U ženy sa totiž môžu vyskytnúť rôzne zápalové ochorenia panvy, genitálne infekcie, rakovina krčka maternice či syndróm polycystických vaječníkov, čo sa prejaví práve v podobe neobvykle vyzerajúceho vaginálneho sekrétu.
Mnohé diskutujúce prirovnávajú ten najplodnejší hlien, resp. vaginálny výtok v období vrcholu plodnosti k ťahavému sekrétu, ktorý miestami pripomína izolačný tmel využívaný v kúpeľniach proti pretekaniu. Zmieňujú tiež, že takúto konzistenciu sekrétu môže mať žena aj mimo ovulačného obdobia, avšak je to zriedkavé, a preto je na odsledovanie ovulácie s cieľom úspešného počatia vhodné kombinovať niekoľko rôznych alternatívnych metód, ako je meranie bazálnej teploty či ovulačné testy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár