Je šitie po pôrode bolestivé?
V súvislosti so šitím po pôrode sa najčastejšie spája nástrih hrádze (epiziotómia) alebo jej natrhnutie pri pôrode. Samotná hrádza predstavuje priestor – spájajúce tkanivo medzi pošvou a dolnou časťou konečníka. Samotným kontrolovaným nástrihom sa zabezpečuje rozšírenie otvoru vagíny, čím sa spriechodnia dolné pôrodné cesty. Ide o chirurgický zákrok, ktorý sa vykonáva len v akútnych prípadoch. Zároveň sa ním dá predísť samovoľnej ruptúre hrádze, ktorá by znamenala spontánne natrhnutie a omnoho závažnejšie fyzické poškodenie intímnych partií ženy.
Samotný nástrih pri pôrode (epiziotómia) predstavuje približne 2 až 4 cm dlhý rez od pošvy smerom ku konečníku. Po pôrode dochádza k bezprostrednému zašívaniu rany. Šitie po pôrode prebieha za pomoci vstrebateľných stehov po podaní lokálnej anestézie. Účelom anestetika je, aby rodička šitie necítila, resp. cítila ho čo najmenej. Po zašití je miesto bolestivé a prebieha hojenie zašitej rany.
Vzhľadom na miesto, kde sa rana nachádza, je dôležité dodržiavať patričnú hygienu, aby nedošlo k zapáleniu rany v dôsledku infekcie. Odporúča sa po toalete miesto vždy opláchnuť vlažnou vodou, prípadne použiť intímne mydlo či umývací gél s obsahom dubovej kôry. Sprchovanie je možné, no kúpeľom sa v tomto prípade, minimálne počas šestonedelia, odporúča vyhýbať, kým sa rana nezahojí úplne. Starostlivosť je podobná aj v prípade, že dôjde k samovoľnému natrhnutiu. Dĺžka hojenia rany závisí od veľkosti, ale tiež náležitej starostlivosti o ranu. Jej zanedbanie môže proces hojenia skomplikovať. Po vstrebaní stehov sa odporúča masáž hrádze, čím sa podporuje hĺbkové hojenie a rýchlejšia regenerácia tkanív.
Ženy sa často pýtajú práve na to, či je šitie po pôrode bolestivé. Platí, čo žena, to iná skúsenosť. Zašívaná rana môže mať iné charakteristiky i rozmery. Známe sú prípady, keď šitie po pôrode prebehlo do pol hodiny a mamička nič necítila, no taktiež sú prípady, keď pri natrhnutí hrádze šitie trvalo niekoľko hodín a mamičky spomínajú na negatívnu skúsenosť s bolesťou.
Niektoré ženy vo fórach uvádzajú, že aj po aplikovaní lokálnej anestézie pociťovali bolesť, iné si účinok anestetika pochvaľujú. Výraznejšiu úľavu cítili ženy, ktoré rodili po podaní epidurálnej anestézie pri začatí pôrodu. Zašitá rana po pôrode je takisto bolestivá a citlivá. Ženy odporúčajú nosiť voľnú spodnú bielizeň, nepoužívať žiadne krémy ani zásypy, rana musí dýchať a potrebná je pravidelná intímna hygiena. Sprchovanie rany aj niekoľkokrát do dňa. Bolesť môže pretrvávať počas šestonedelia. Pre ženu môžu určité pohyby predstavovať väčší diskomfort. Dôležitý je odpočinok a obmedzenie fyzickej námahy.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár