Je sauna v tehotenstve rizikom?
Saunovanie vo všeobecnosti so sebou prináša množstvo benefitov prospešných pre ľudské zdravie. Existuje hneď niekoľko druhov sáun, ktoré majú odlišné technológie ohrevu i výšku teploty, ktorej je ľudský organizmus vystavovaný. Líšia sa tiež v benefitoch, ktoré prinášajú. Najznámejšie sú fínska sauna, parná sauna, suchá sauna, infrasauna, biosauna či bylinková sauna. A ako je to so saunou v tehotenstve? Existujú dva názory, a to v laickej i odbornej verejnosti. Je sauna v tehotenstve rizikom?
Ešte pred pár rokmi bol názor na saunovanie v tehotenstve jednoznačný. Odborníci i verejnosť sa vo väčšine prípadov zhodovali, že sauna v tehotenstve predstavuje riziko. Dnes sa objavujú názory, že pre tehotné ženy sauna za určitých okolností môže byť benefitom. Predovšetkým v Európe a zvlášť v jej škandinávskej časti prevládajú názory o pozitívnych účinkoch sauny v tehotenstve. Pozor, nie však za každých okolností.
Saunovanie v tehotenstve nie je vhodné pre tie ženy, ktoré predtým saunu nikdy nenavštívili. V tomto období by práve takúto novú aktivitu skúšať nemali. Ženy, ktoré saunu ešte pred tehotenstvom navštevovali, si môžu pobyt v saune, v rozumnej miere, dopriať. Sauna tiež nie je vhodná pre ženy s rizikovým tehotenstvom, hroziacim predčasným pôrodom, vysokým krvným tlakom alebo s príznakmi choroby. V každom prípade odporúčame predtým, ako sa žena v druhom stave rozhodne pobyt v saune absolvovať, aby sa poradila so svojím lekárom.
Nové výskumy o saunovaní a horúcich kúpeľoch tiež poukazujú na to, že pre ženy nie sú nebezpečné, no je potrebné nevystavovať sa pobytu v saune alebo v horúcej vode dlhodobo. Pobyt v saune by nemal celkovo trvať dlhšie ako 20 minút a absolvovať by tehotná žena nemala viac ako dva po sebe idúce cykly. Jedno saunovanie by teda nemalo trvať viac ako 10 minút. Po saune by sa mala žena ovlažiť vlažnou vodou (nie studenou ani ľadovou, aby nedošlo k teplotnému šoku) a prijať dostatočné množstvo tekutín. Počas saunovania sa telo zahrieva a cievy sa rozširujú, čo môže viesť k zníženiu krvného tlaku a zhoršeniu prekrvenia končatín. To môže byť nebezpečné pre tehotné ženy, pretože to môže spôsobiť nedostatok distribuovaného kyslíka a živín pre plod. Telo tehotnej ženy by nemalo dosiahnuť telesnú teplotu nad 39 °C.
Americkí odborníci zastávajú názor, že sauna je v tehotenstve nevhodná. Poukazujú na možný kolaps tehotnej ženy a nehygienickosť takýchto priestorov. Častým argumentom je, že môže dôjsť k prehriatiu organizmu ženy a následne aj k prehriatiu plodu v maternici. Tieto argumenty týkajúce sa prehriatia plodu doposiaľ neboli vedecky preukázané. Dôležité je dodržiavať pitný režim. Saunovanie sa vo všeobecnosti neodporúča počas prvého trimestra, keď sa u žien objavujú silnejšie príznaky tehotenstva. Ideálne je so saunou začať v polovici druhého trimestra, avšak v primeranej miere a intenzite.
Názory žien v diskusiách sa rôznia veľmi podobne. Niektoré ženy sa saunovania v tehotenstve obávajú, iné si ho nedokážu vynachváliť. Aj diskutujúce poukazujú na benefity saunovania. Pre mnohé ženy predstavuje sauna v tehotenstve miesto na oddych a relax. Diskutujúce však zdôrazňujú, že so saunovaním by nemali začínať ženy, ktoré predtým saunu nenavštevovali. Takisto je potrebné si dávať pozor na nevhodné praktizovanie sauny v tehotenstve. Nemalo by totiž dochádzať k prudkým zmenám teploty, ochladzovanie v snehu či ľadovej vode nie je vhodné. Pozor si treba dávať na prehriatie organizmu. Niektoré príspevky hovoria o nadmernej záťaži na organizmus. Vhodnou alternatívou môže byť biosauna, ktorej teplota nepresahuje 60 °C.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár