Je bolesť bradaviek príznak tehotenstva?
Bolesti poprsia a bradaviek sa zaraďujú medzi primárne tehotenské príznaky, ktoré sa začnú prejavovať už jeden až dva týždne po oplodnení. V tomto období si môže žena spájať tieto symptómy s prichádzajúcou menštruáciou, avšak bolesť poprsia a bradaviek je v prípade tehotenstva o niečo intenzívnejšia a extrémnejšia ako pred menzesom. Ako aj pri iných tehotenských príznakoch, aj v prípade citeľných zmien v oblasti poprsia rozhodujú hormonálne hladiny.
Estrogén a progesterón spolu s prolaktínom, ktorý podmieňuje laktáciu, jednak zvyšujú krvný prietok v prsiach, jednak postupne prispôsobujú prsné tkanivo budúcej funkcii tejto časti ženského tela, a to produkcii materského mlieka a samotnému dojčeniu. Prvotné hormonálne zmeny majú vplyv nielen na prsia, ale aj bradavky. Charakteristická je zvýšená citlivosť, svrbenie, bolesť a pocit ťažoby. Okrem typického nárastu ženského poprsia dochádza v počiatočnej fáze tehotenstva aj k zväčšeniu bradaviek, ktoré zároveň nadobúdajú tmavší odtieň. Spôsobujú to zaktivizované bradavkové bunky – melanocyty.
Citlivosť a podráždenosť bradaviek či celých pŕs môže byť taká silná, že žena neznesie trenie podprsenky alebo trička o bradavky. Z tohto dôvodu je potrebné si čím skôr zaobstarať nové podprsenky, ktoré zabraňujú nepríjemnému dráždeniu bradaviek, a tým pádom majú prínos v oblasti komfortu. Tento tehotenský symptóm zväčša ustúpi po prvom trimestri tehotenstva, v niektorých prípadoch i skôr, no treba rátať s jeho opätovným návratom v predpôrodnom období. U niektorých žien však môže tento nemilý príznak tehotenstva pretrvávať aj po celú dobu gravidity.
Bolesť a citlivosť poprsia, resp. bradaviek nie je typická pre všetky ženy. Kým u niektorých sa tento príznak objaví, iné sa mu úplne vyhnú. Taktiež platí, že precitlivenosť a podráždenosť tejto časti ženského tela nemusí vždy signalizovať tehotenstvo, a preto je vhodné danú teóriu potvrdiť alebo vyvrátiť pomocou tehotenského testu. Keďže zmeny poprsia a pocity späté s týmto príznakom tehotenstva započínajú v pomerne skorom štádiu gravidity, tehotenský test nemusí nutne ukázať pravý výsledok. Je potrebné si uvedomiť, že domáce tehotenské testy reagujú na hladinu hormónu hCG v moči. Prítomnosť hCG sa však v moči prejavuje neskôr ako v krvi, a teda tehotenský test nemusí zmenu hladiny hCG v organizme zaregistrovať. Odporúča sa preto zopakovanie testu o niekoľko dní alebo týždňov neskôr.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár