Je angína infekčná?

Je angína infekčná?

Publikované: 09.08.2024
Aktualizované: 09.08.2024

Angína, tiež známa ako tonzilitída, je akútnym zápalom postihujúcim krčné mandle. Zväčša má bakteriálny pôvod, no angína môže byť spôsobená aj vírusom či plesňami. Kým bakteriálna je najviac rozšírená medzi deťmi školského veku, vírusová postihuje skôr deti do piateho roku života. U detičiek mladších ako dva roky sa angína vyskytuje len veľmi zriedkavo. Bez ohľadu na to, o aký druh angíny ide, patrí medzi infekčné ochorenia prenášané kvapôčkovo, a teda slinami, kýchaním či kašľaním nakazenej osoby. Nákazlivosť však nie je taká extrémna ako v prípade niektorých vírusových chorôb. Okrem všeobecnej infekčnosti angíne „nahráva“, ak je osoba imunitne oslabená, zažíva stresové obdobie alebo v jeho okolí došlo k prudkej zmene počasia.

Čo sa týka príznakov, najčastejšie sa angína prejavuje bolesťou v krku, problémami s prehĺtaním či opuchom mandlí a bielym povlakom na nich. Mnohokrát sa tiež pridružuje malátnosť, slabosť celého tela, horúčka nad 38 °C, zimnica, kašeľ, bolesti hlavy či nechutenstvo. U detí je typické tiež sťažené dýchanie, nevoľnosť a zvracanie. Inkubačná doba tohto rozšíreného ochorenia predstavuje obdobie dvoch až piatich dní.

Keďže ide o ochorenie bakteriálneho pôvodu, najvhodnejšia forma liečby je antibiotická, ktorá by pri typickej angíne mala pretrvávať po dobu siedmich až desiatich dní. Okrem toho, že ide o účinnú liečebnú metódu, antibiotiká tiež fungujú ako prostriedok na zníženie infekčnosti angíny. Nákazlivosť sa tak eliminuje do jedného až dvoch dní. U dospelých je istá možnosť, že angína pominie v priebehu pár dní strávených v pokojovom režime, čiže vyležaním choroby, no v prípade detí sa takáto domáca liečba neodporúča. K angíne sa môže totiž veľmi ľahko pridružiť aj zápal hltana, čím vznikne tzv. tonzilofaryngitída.

Angína sa najčastejšie prejavuje niekoľkými menovanými symptómami, ktoré si vyžadujú symptomatickú liečbu. Na boľavé hrdlo sú vhodné rôzne pastilky, pričom horúčku je potrebné liečiť antipyretikami. Nevyhnutné je tiež prísne dodržiavanie pitného a pokojového režimu, aby mal organizmus energiu bojovať s infekčným ochorením. Niektoré deti môžu trpieť opakovaným návratom angíny v rámci krátkeho časového horizontu. V takomto prípade sa pristupuje k riešeniu v podobe odstránenia krčných mandlí.

Okrem bežných druhov angíny sa vo vekovom rozmedzí 4 až 12 rokov často vyskytuje šarlachová angína, pre ktorú je typický symptóm v podobe červenej šarlachovej vyrážky. Tá sa objavuje na detskej hrudi, v oblasti podbrušia, no tiež v záhyboch oboch párov končatín. Taktiež ide o kvapôčkovo infekčnú chorobu, ktorá sa ľahko prenáša z dieťaťa na dieťa v kolektívoch, kde dochádza k spoločnému využívaniu predmetov, ako sú napr. hračky. Šarlachovú angínu je možné vyliečiť len antibiotikami, čo znamená, že po spozorovaní prvých príznakov treba ihneď navštíviť pediatra.

Na základe diskusných príspevkov je možné zhodnotiť, že množstvo dospelých ľudí má tendenciu liečiť angínu v domácom prostredí bez návštevy lekára. Vhodnejšie je však vyhľadať lekársku pomoc, ktorá vedie k predpísaniu potrebných antibiotík. Domáci boj s príznakmi angíny, ako je problém s prehĺtaním alebo opuch mandlí, zbytočne predlžuje liečebnú dobu. U niektorých ľudí možno zaberá kloktanie slanej vody či voľnopredajné pastilky, no v prípade, že do troch dní symptómy nepoľavujú, je nevyhnutné navštíviť lekára. V prípade detí akéhokoľvek veku rozhodne neodporúčame snahu o alternatívnu domácu liečbu bez antibiotík.

Angína liečba skúsenosti Modrykonik

Angína liečba diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.8%)