Jasnočervená krv v tehotenstve. Mám sa báť?
Krvácanie v priebehu tehotenstva je bežnejšie ako by človek čakal. Samozrejme, nejde o menštruáciu, pretože gravidita a menzes sa navzájom vylučujú. Vyše 25 % žien zažije v priebehu tehotenstva nejakú formu vaginálneho krvácania. Dôležité je však čím skôr nájsť príčinu tohto signálu ženského organizmu. Medzi bežné tehotenské krvácanie zaraďujeme implantačné a kontaktné. Kým implantačné súvisí s uchytením úspešne oplodneného vajíčka na stenu maternice, pri kontaktnom krvácaní ide o následok pohlavného styku alebo gynekologického vyšetrenia. Obe menované sa vyznačujú hnedým sfarbením krvi, kdežto existujú aj okolnosti, ktoré vedú k vyplavovaniu čerstvej – jasnočervenej krvi.
Príčina krvácania vo veľkej miere závisí od aktuálneho štádia tehotenstva. Pre prvý trimester sú charakteristické iné diagnózy ako pre tretí trimester. V priebehu prvého trimestra môže jasnočervená krv signalizovať mimomaternicové alebo molárne tehotenstvo. Druhý prípad opisuje situáciu, keď v maternici dochádza k vývoju plodových obalov bez samotného plodu. Do 12. týždňa tehotenstva je vysoko pravdepodobný výskyt potratu, ktorý sprevádza jasnočerveno sfarbená krv. Je však rozdiel medzi hroziacim a prebiehajúcim potratom. Kým riziko potratu je signalizované výhradne vaginálnym krvácaním, potrat, ku ktorému v ženskom tele už dochádza, sa prejavuje krvácaním a intenzívnymi bolesťami v podbruší.
V neskoršom štádiu tehotenstva krvácanie viac-menej súvisí s polohou a stavom placenty. Počas tretieho trimestra môže dochádzať k predčasnému oddeľovaniu placenty od maternice, pričom sa vyskytujú aj situácie, keď placenta vrastie do maternicového tkaniva. Vaginálne krvácanie je niekedy zapríčinené uviaznutím placenty v mieste, kde by nemala byť. Jasnočervená krv sa môže ukázať taktiež ako sprievodný jav predčasného pôrodu, ku ktorému sa tiež pridružujú intenzívne kŕče v oblasti podbrušia, a teda pôrodné kontrakcie. Pôrod je považovaný za predčasný, ak započne v rozmedzí 24. až 37. týždňa tehotenstva.
Najčastejšou príčinou jasnočervenej krvi v tehotenstve je však subchorionický hematóm, resp. jeho vyplavovanie. Nachádza sa v oblasti medzi vnútornou stenou maternice a placentou. Vyskytuje sa najmä na rozmedzí prvého a druhého trimestra, presnejšie v rozpätí 10. až 20. týždňa tehotenstva. Až 10 % prípadov vaginálneho krvácania má na svedomí práve táto krvná zrazenina vznikajúca v maternici. Liečenie tejto diagnózy nie je zväčša potrebné, pretože hematóm sa s odstupom času zmenší a sám sa vstrebe. Rast takéhoto hematómu v ženskom tele môže znamenať riziko pre priebeh tehotenstva, pretože zväčšujúca sa krvná zrazenina môže vytlačiť plod z maternice, a tak spôsobiť potrat.
Gynekologické vyšetrenie je v priebehu tehotenstva dôležité pri všetkých formách krvácania z reprodukčných orgánov. Nevyhnutné je pozorovať intenzitu a sfarbenie krvi. Všímať si treba aj konzistenciu, a teda či sa v krvi nenachádzajú kúsky krvných zrazenín. Gynekológ sa zvykne pýtať tiež na dobu trvania krvácania. U niektorých žien môže vyplavovanie krvi konštantne pretrvávať niekoľko dní, zatiaľ čo u iných dochádza k prerušovanému intenzívnemu krvácaniu, ktoré na pár dní vždy ustane. Aby si lekár dokázal vytvoriť obraz o stave pacientky, potrebuje informácie o ďalších sprievodných symptómoch, ako je prípadné zvýšenie telesnej teploty alebo výskyt bolestí.
Ak za jasnočervenou krvou nestojí príčina v podobe potratu, predčasného pôrodu alebo vážnych problémov s placentou, lekári vo väčšine prípadov odporúčajú zaviesť pokojový režim. Ten sa vzťahuje aj na pohlavný styk. V rámci liečby sú typické hormonálne lieky alebo medikamenty na zastavenie krvácania. V prípade, že u pacientky dochádza k zvýšenej strate krvi, ktorá má vplyv na zdravie matky a plodu, pristupuje sa tiež k transfúzii krvi, a teda infúznemu podaniu krvnej plazmy alebo červených krviniek. Krvácanie počas tehotenstve je v zásade bežné, avšak vždy záleží na príčine, ktorú je nutné čím skôr odhaliť.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár