Horúčka u detí – kedy ísť k lekárovi?

Horúčka u detí – kedy ísť k lekárovi?

Publikované: 31.05.2023
Aktualizované: 08.12.2023

Zvýšená telesná teplota a horúčka nie sú rovnaký stav. O horúčke možno v prípade detí a dospelých hovoriť až potom, čo teplota prekročí hodnotu 38 °C. Normálna telesná teplota u detí sa pohybuje v rozmedzí od 36 do 37 °C, pričom v rozmedzí od 37,1 až 37,9 °C môže ísť len o zvýšenú teplotu. Nie za každých okolností je teda v prípade detí nutné panikáriť. Rozhodne však zvyšujúca sa telesná teplota indikuje, že organizmus s niečím bojuje.

Najčastejšie sa horúčka u detí objaví z dôvodu vírusovej – bakteriálnej infekcie. Oddychom, dostatočným pitným režimom a prípadnými ďalšími zmierňujúcimi prostriedkami je možné terapiu realizovať aj v domácich podmienkach bez nutnosti návštevy lekára. Kedy ísť k lekárovi? Ak má vaše dieťa menej ako 3 mesiace, aj zvýšenú teplotu konzultujte s pediatrom a pozorujte ďalšie príznaky. Pri deťoch od 3 – 6 mesiacov, ak sa teplota pohybuje okolo 39 °C, je nevyhnutné vyhľadať lekársku pomoc. To, ako dlho môže trvať horúčka, je individuálne, ak trvá horúčka u detí viac ako 3 dni, je vhodné postup terapie konzultovať osobne s lekárom. Neustupujúca zvýšená teplota u detí po dobu viac ako 5 dní si vyžaduje takisto zásah lekára.

Čo sa týka novorodencov do 30 dní od narodenia, aj zvýšenú horúčku je potrebné konzultovať s lekárom. Každá infekcia pre taký malý organizmus totiž predstavuje vysoké riziko. U takých malých bábätiek je dôležité dieťa pozorovať, sledovať, ako sa správa, či odmieta stravu, tekutiny, plače, nedokáže sa ukľudniť a iné. V prípade, že pod pazuchami a na slabinách pozorujete krvavé škvrnky na pokožke, diagnostika lekárom je nevyhnutná.

Zvýšená teplota u detí bez príznakov nemusí byť znakom niečoho závažného. Naopak, ak je dieťa apatické, dýchavičné, plače bez náznaku upokojenia, má kŕče a problém prijímať tekutiny (dehydrované), potrebná je urgentná návšteva lekára. Rovnako, ak sa pridružia iné zdravotné komplikácie.

Horúčka po podaní liečiv klesá zvyčajne po 1 až 2 hodinách. Medikamenty však nie je nutné podávať hneď. Ak je teplota pod 38 °C, nie je potrebné do boja proti infekcii pridávať iné účinné látky. Chladiť môžeme dieťa inými spôsobmi. Napríklad prikladaním vlhkej utierky na čelo, krk alebo pazuchy. Pomôže vlažný kúpeľ, zábaly do mokrej plachty alebo potieranie vodou, ak telesná teplota prekračuje hodnotu 38,5 °C. Voda by nikdy nemala byť ľadová, pretože môže u dieťaťa vyvolať teplotný šok. Pokiaľ sú studené končatiny pri horúčke, detí nechlaďte, rovnako tak dieťa neochladzujte, ak má triašku. Pri starších deťoch pomôže vypotenie sa v posteli. U malých detí nie je tento postup vhodný a mohlo by dôjsť naopak k prehriatiu organizmu. Za každých okolností je potrebné zvýšiť pitný tekutín, zabezpečte pravidelné vetranie miestnosti


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90.2%)