Hojenie maternice po kyretáži – koľko trvá a aké hrozia problémy?
Kyretáž pomenúva jedno z najčastejších gynekologických zákrokov. Vykonáva sa v anestézii, pričom cieľom je vyčistenie maternice a odstránenie mŕtveho plodu, zvyškov placenty, alebo iných útvarov nachádzajúcich sa v reprodukčnom orgáne ženy. Hoci ide o krátky operačný zákrok, ktorého dĺžka sa pohybuje v časovom rozmedzí 10 až 15 minút, následné hojenie trvá aj niekoľko týždňov. Toto obdobie si vyžaduje veľmi dôsledný a zodpovedný prístup zo strany samotnej ženy, ktorá by sa mala riadiť pokynmi lekárov.
Hojenie maternice po kyretáži sa nesie v znamení mierneho špinenia a bolestí podobných menštruačným kŕčom. Špinenie môže byť v počiatočných dňoch po vykonaní zákroku trochu intenzívnejšie, avšak akékoľvek silnejšie krvácanie a intenzívne bolesti môžu signalizovať výskyt komplikácií. Príchod menštruácie do šiestich týždňov od vykonania kyretáže je znamením, že regenerácia maternice prebieha správne. Menzes sa však môže objaviť aj omnoho skôr, keďže ide o veľmi individuálny faktor, ktorý závisí nielen od konkrétnej pacientky, ale tiež od dôvodu, prečo bola kyretáž potrebná.
V priebehu prvých dvoch až troch týždňov by sa mala žena držať režimu, ktorý je založený na dôkladnej hygiene a vyhýbaní sa nadmernému preťažovaniu organizmu. Žena by nemala dvíhať ťažké predmety, keďže takáto činnosť namáha svalstvo v oblasti brucha a panvové orgány, čo zvyšuje pravdepodobnosť výskytu intenzívneho krvácania. Čo sa týka hygieny, žena by sa mala po kyretáži hlavne sprchovať, pretože kúpeľom vo vani, na kúpaliskách či v kúpeľoch sa zvyšuje pravdepodobnosť vzniku infekcie.
Keďže jedným zo sprievodných javov čerstvo vykonanej kyretáže je aj krvavý výtok, jeho zachytávanie do hygienických produktov je tiež súčasťou základnej hygienickej starostlivosti o ženské telo. Aby sa predišlo vzniku zápalov vaginálnej oblasti, ženy by sa mali vyhýbať používaniu tampónov a uprednostniť vložky, čo platí aj pre ženy, ktoré sú zvyknuté na používanie iných menštruačných pomôcok. V rámci hygieny je tiež dôležité dodržať „celibát“. Táto podmienka platí až do chvíle príchodu menštruácie. Ženy, ktoré už menštruáciu v dôsledku menopauzy nemajú, by sa mali zdržať intímneho spolunažívania s partnerom po dobu piatich až šiestich týždňov.
Pri nedodržaní vyššie menovaných podmienok a nariadení lekára sa môže hojenie maternice po kyretáži skomplikovať a podstatne predĺžiť. Aj napriek dôkladnej starostlivosti o vaginálne prostredie a dodržiavaniu pokynov lekára môže pár dní po vykonaní kyretáže dôjsť k vzniku zápalu maternice. Najčastejšími symptómami tejto diagnózy sú intenzívne bolesti v oblasti podbrušia, slabosť celého tela, ale i horúčka. V prípade spozorovania ktoréhokoľvek príznaku je potrebné ihneď kontaktovať lekára. Komplikácie po kyretáži môžu viesť k nutnosti predĺženej alebo opätovnej hospitalizácie pacientky po odchode domov.
Dĺžka hojenia maternice vo veľkej miere závisí aj od týždňa tehotenstva, v ktorom bolo potrebné kyretáž vykonať. Na základe skúseností žien, u ktorých bola kyretáž vykonávaná po 10. týždni tehotenstva, je možné konštatovať, že je potrebné dať maternici čas na regeneráciu, čo v ich prípade predstavovalo tri mesiace. Existujú aj také ženy, ktorým prišla menštruácia v priebehu jedného mesiaca od potratu a následnom absolvovaní kyretáže v skorších štádiách tehotenstva. Každopádne je potrebné riadiť sa pokynmi lekára a hneď po prvej menštruácii od kyretáže absolvovať gynekologické vyšetrenie, na základe ktorého lekár určí, či je žena pripravená na ďalšie snahy o splodenie nového života.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár