Hlienová zátka – ako vyzerá, odchádza aj pred pôrodom?
Tehotenstvo je obdobie, v ktorom sa jediným ochrancom vyvíjajúceho sa plodu stáva žena a jej vlastné telo. Dieťa sa nachádza v bezpečnom plodovom vaku, pričom ani toto nie je jediná bezpečnostná schránka ženského tela počas tehotenstva. Pred infekciami totiž plod chráni tzv. hlienová zátka nachádzajúca sa v oblasti krčka maternice. Prirodzené uvoľnenie hlienovej zátky nastáva v čase, keď sa rozširuje krček maternice a dochádza k postupnému nástupu samotného pôrodu.
Ako vyzerá hlienová zátka v tehotenstve, či je v poriadku, ak z tela tehotnej ženy uniká hlienová zátka s prímesou krvi, alebo naopak hlienová zátka bez krvi, ale priebeh odchodu hlienovej zátky si ozrejmíme v nasledujúcich odsekoch nášho článku.
Čo je hlienová zátka v tehotenstve?
Hlienová zátka má funkciu akéhosi ochrancu plodu pred infekčnými hrozbami po dobu celého tehotenstva. Stará sa o to, aby sa jednak k plodu nedostali žiadne škodlivé baktérie či infekcie, jednak aby nedochádzalo k poraneniu samotného krčku maternice. Hlienová zátka je doslova zátka, ktorá slúži ako uzáver krčka maternice a ochrana krčka, maternice i vyvíjajúceho plodu, pričom hlien je vytváraný krčkom maternice počas ženského cyklu. V dôsledku stúpajúcej hladiny progesterónu, a teda tehotenského hormónu, však hlien zvyšuje svoju hustotu, a tak sa vytvára samotná hlienová zátka.
Progesterón je faktorom, ktorý nielenže napomáha v počiatočných štádiách tehotenstva hneď po oplodnení, no je aj veľmi dôležitou konštantou v udržiavaní tehotenstva. Hlienová zátka, resp. jej samotné uvoľnenie v podobe hustého výtoku je pre tehotné ženy veľmi podstatným signálom blížiaceho sa pôrodu, takže je vhodné, ak hlienovú zátku dokážu identifikovať.
Ako vyzerá hlienová zátka?
Tehotenstvo sa spája s mnohými neistotami, strachmi a stresovými situáciami, aj preto je možné konštatovať, že včasné rozpoznanie hlienovej zátky sa v stresovom rebríčku nachádza na jednej z popredných priečok. Existujú viaceré vaginálne výlučky, ktoré môžu v priebehu posledného trimestra tehotenstva ženu zmiasť, pričom medzi ne zaraďujeme aj pošvový výtok, plodovú vodu a spomínanú hlienovú zátku. Medzi týmito tromi sekrétmi je však možné nájsť isté konzistenčné a farebné odlišnosti, ktoré vám pomôžu úspešne diferencovať, či ide o hlienovú zátku alebo výtok.
Zatiaľ čo plodová voda je z hľadiska konzistencie oveľa objemnejším a vodnatejším sekrétom, vaginálny výtok svojím lepkavým a nepriehľadným charakterom pripomína skôr vaječný bielok. Hlienová zátka je však hustá ako želatína. Z farebného aspektu nemožno hlienovú zátku jednoznačne charakterizovať, keďže ju ovplyvňuje množstvo faktorov. Môže byť hlienová zátka biela? Samozrejme. Vo všeobecnosti je hlienová zátka biela až priesvitná, no môže byť aj ružovkastá či šedozelená.
Sfarbenie sa vplyvom obsahu trošky „starej“ krvi môže dokonca meniť na viac hnedasté až červené. V tomto prípade je potrebné poznamenať, že nízky obsah krvi v hlienovom výtoku je bežný, a teda nie je potrebné sa kvôli tomuto aspektu zbytočne znervózňovať. Hlienová zátka je teda malou koncentráciou hlienu hustejšej konzistencie, pričom niekedy môže obsahovať máličko krvi pochádzajúcej zo žiliek nachádzajúcich sa na hrdle maternice.
Kedy odchádza hlienová zátka?
Ako sme už vyššie spomínali, rozširovanie krčka maternice v dôsledku postupného poklesu maternice a posunu hlavičky plodu do oblasti panvy ide ruka v ruke s uvoľnením hlienovej zátky. Tento proces vo vnútri ženského organizmu značí, že je pôrod bábätka otázkou blízkej budúcnosti. Aj kvôli signalizačnej funkcii hlienovej zátky si ju množstvo žien môže spočiatku mýliť s plodovou vodou, no odchod hlienovej zátky je len náznakom, že sa pôrod blíži.
U každej ženy je rozdiel v tom, ako dlho odchádza ich hlienová zátka. Kým u niektorých sa uvoľní v jednom celku, u iných tehotných žien dochádza k jej postupnému vylučovaniu po kúskoch, pričom sa tiež stáva, že sa uvoľní zarovno s plodovou vodou. Aj tu teda platí individuálnosť každého prípadu.
Od ženy k žene sa tiež líši bolestný faktor uvoľňovania hlienovej zátky. Tehotné ženy ich môžu, ale nemusia, pociťovať pri odlúčení hlienovej zátky pred pôrodom. Pre niektoré ženy je tento proces úplne bezbolestný, čo koniec koncov vedie k úplnému nepovšimnutiu jeho priebehu, zatiaľ čo iné pociťujú mierne bolesti pripomínajúce tie, ktoré zažívajú počas menštruácie. A to najmä v krížoch a podbruší. Hlienová zátka a bolesti sa teda vôbec nevylučujú.
Neurčitá je však odpoveď aj na častú otázku ohľadom časového odstupu medzi vylúčením hlienovej zátky a pôrodom. Niektorým ženám sa totiž môžu pôrodné bolesti spustiť do niekoľkých hodín, prípadne ihneď po uvoľnení hlienovej zátky, pričom iné zažívajú prvé bolesti až o niekoľko dní. Stáva sa totiž, že tehotná žena okamžite začne pociťovať aj kontrakcie, čo značí, že v najbližších 24 hodinách dôjde k finálnemu štádiu tehotenstva vo forme pôrodu. Inokedy sa môže hlienová zátka v tehotenstve uvoľniť bez toho, aby potom nasledovali kontrakcie, pričom v takomto prípade si žena na pôrod ešte nejaký ten deň počká.
Varovné signály súvisiace s hlienovou zátkou pred pôrodom
Ako sme si už povedali, je prirodzené, ak má hlienová zátka hnedastočervené sfarbenie. Je to tak v dôsledku istého, zväčša malého obsahu krvi. Ak však zachytíte zvýšenú koncentráciu krvi vo vylučovanom výtoku pripomínajúcu menštruačnú krv, je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc. Môže totižto ísť o potenciálne odlúčenie placenty, čo ohrozuje nielen plod, ale aj samotnú matku.
Rovnako súrne je navštíviť lekára v prípade, že k uvoľneniu hlienovej zátky dôjde skôr ako v 38. týždni tehotenstva. Síce termín, kedy hlienová zátka opustí telo tehotnej ženy, nie je možné presne stanoviť, predčasné uvoľnenie je podstatným dôvodom na spozornenie a overenie situácie u svojho lekára.
Ak mi odišla hlienová zátka, kedy porodím?
Ani v tomto prípade ženy na známom diskusnom fóre Modrý koník nesklamali a vyjadrili svoje skúsenosti s uvoľnením hlienovej zátky. V takýchto diskusných príspevkoch rodičiek sa odzrkadľuje rôznorodosť prípadov. Aj z hľadiska rozoznateľnosti hlienovej zátky od plodovej vody sa našli skúsenosti z opačných strán spektra. Zatiaľ čo niektoré diskutujúce konštatovali, že sa tieto dva výlučky nedajú zameniť, iné len zaregistrovali vodnatý výlučok na bielizni, pričom ani netušili, že šlo o hlienovú zátku.
Otázka času je tiež jednou z extrémne individuálnych premenných vo veci uvoľnenia hlienovej zátky a následného pôrodu. Kým niektoré diskutujúce potvrdili, že v priebehu niekoľkých hodín po vylúčení hlienovej zátky boli ich deti na svete, iné diskusné príspevky hovorili o dlhodobom procese vylučovania kúskov hlienu, čo bezmála trvalo aj niekoľko týždňov.
Väčšina žien sa zhodla, že je istejšie ísť do pôrodnice hneď ako odtečie hlienová zátka, a to aj napriek tomu, že by nemalo ísť ešte o pôrod. Nezávisle od toho, či rodičku personál pošle späť domov, alebo si ju nechá na pozorovanie, takéto riešenie je podľa nich oveľa bezpečnejšie. V tehotenstve totiž platí, že je vždy lepšie sa nechať prešetriť odborníkmi ako sedieť doma v neistote a čakať na najhorší možný scenár.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Zaujímajú vás aj ďalšie informácie v súvislosti s témou hlienovej zátky v tehotenstve? Napadajú vám ďalšie otázky, na ktoré odpoveď neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí? Neváhajte nám ich položiť v komentároch pod článkom. Budeme sa snažiť ich zodpovedať čo najskôr.
Je potrebné ísť do pôrodnice, ak sa mi uvoľní hlienová zátka?
Má hlienovú zátku v tehotenstve každá žena?
Môže dochádzať k uvoľneniu hlienovej zátky počas intímneho styku?
Ako sa pripraviť na uvoľnenie hlienovej zátky?
Hrozí mi infekcia, keď ma už po uvoľnení nechráni hlienová zátka?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať