Fontanela

Fontanela – veľká, vypuklá, ale aj prepadnutá. Kedy sa zrastie a prečo pulzuje

Správny a zdravý rast dieťaťa je najdôležitejším aspektom, ktorý je nutné dôsledne pozorovať už v počiatkoch tehotenstva. Táto úloha je jednak v rukách lekárov, no, samozrejme, i rodičov. Okrem optimálnej výšky a váhy dieťaťa je veľmi podstatné sledovať detskú lebku, ktorej rast hrá veľkú rolu vo vývojovom procese vedúceho orgánu centrálnej nervovej sústavy – mozgu. Lebka novorodenca je tvorená nielen lebečnými kosťami, ale i tzv. fontanelami, ktorých podstata sa vyzdvihuje nielen počas pôrodu, ale aj v ďalších štádiách vývoja dieťaťa. Majú totiž množstvo pozitívnych vlastností, ktoré prispievajú k správnemu vývinu dieťatka.

Publikované: 14.02.2024
Aktualizované: 14.02.2024
Obsah článku:

Čo vôbec fontanely sú, aké druhy poznáme a čo sa s nimi v priebehu rastu bábätka deje, si môžete prečítať v našom článku. V ňom sa zameriavame aj na časové ohradenie obdobia, kedy by malo dochádzať k postupnému zrasteniu lebečných kostí dieťaťa, pričom opisujeme aj najpodstatnejšie funkcie fontanel, ktoré môžu neraz zjednodušiť diagnostiku určitých rastových porúch či iných zdravotných ťažkostí u detí.

Fontanela u bábätka

Lebka novorodenca je príznačná svojou elasticitou a povoľnosťou, ktorú zabezpečujú práve fontanely. Fontanela, známa aj pod pomenovaním „lupienok“, predstavuje väzivové spojenie medzi jednotlivými, ešte nezrastenými lebečnými kosťami. Neúplné zrastenie lebečných kostí je práve dôvodom, prečo sa toľko upozorňuje na opatrné zaobchádzanie s bábätkami. Fontanely sú totiž miestami na hlave dieťaťa, ktoré sú chránené len pevným kožným krytom. Dalo by sa povedať, že pripomínajú akési pružné doštičky vytvárajúce dostatok priestoru pre vývoj a objemový rast mozgu.

Fontanely je možné nahmatať, avšak ich stláčanie sa rozhodne neodporúča. Z tohto dôvodu je podstatné dávať pozor na to, ako s bábätkom zaobchádza mladší člen rodiny, ktorý ešte nemá predstavu o tom, aká miera jemnosti je požadovaná pri manipulovaní s bábätkom. Bezporuchový vzhľad fontanely predstavuje zarovnané miesto na hlavičke, ktoré sa môže v zvislej polohe prejaviť menšou priehlbinou. Pri väčšej námahe, ako napríklad pri plači, zvracaní či vylučovaní stolice, môže dochádzať najmä v mieste veľkej fontanely k veľmi jemnej vypukline.

Fontanela u bábätka

Podstata fontanel detskej lebky

Spomínaná elasticita fontanel má veľkú výhodu už pri samotnom pôrode, vtedy sa hlavička vďaka týmto mäkkým väzivám dokáže prispôsobiť rozmerom pôrodných ciest, cez ktoré sa následne dostane na svet oveľa jednoduchšie. Tento aspekt zľahčuje situáciu nielen rodiacemu sa bábätku, ale aj ubolenej rodičke. Po narodení ostávajú nejaký čas fontanely v pôvodnom stave, pričom tento faktor prispieva k správnemu vývoju dieťaťa, a to najmä z pohľadu rastu mozgu. Tento orgán totiž potrebuje dostatok miesta na vývin, ktorý mu je dopriaty práve vďaka nespevneným častiam lebky novorodenca. Spolu s mozgom tak rastie i samotná lebka.

Fontanely majú aj ďalšie podstatné funkcie. Tie sa týkajú kontroly vývoja mozgu bábätiek, pričom napomáhajú aj pri diagnostike zdravotných problémov vzniknutých v organizme dieťaťa. Najmä veľká fontanela má z hľadiska kontroly mozgu prostredníctvom ultrazvuku veľmi „strategicky“ výhodnú polohu, čo výrazným spôsobom prispieva k zjednodušeniu práce lekárov. Samotná lebka a jej narastajúca veľkosť v rozličných vývojových štádiách dieťaťa im tiež poskytuje dostatočné množstvo informácií, na základe ktorých dokážu posúdiť, či detský vývin prebieha ideálne.

Veľká a malá fontanela

Lebka novorodenca disponuje celkovo šiestimi fontanelami. Zatiaľ čo štyri najdrobnejšie nie je z dôvodu ich veľkosti možné len tak nahmatať, pričom problém s týmto úkonom majú aj samotní lekári, lokalizácia ďalších dvoch je omnoho jednoduchšia. Malá fontanelatrojuholníkový tvar a prislúcha jej umiestnenie v záhlavnej časti hlavičky dieťaťa, presnejšie medzi záhlavnou a temennou kosťou lebky.

Oveľa výraznejšia je veľká fontanela, ktorá je príznačná kosoštvorcovým tvarom s rozmerom dvakrát dva centimetre, pričom z hľadiska polohy je ju možné nahmatať pár centimetrov nad čelom dieťatka, a to medzi čelnou kosťou a dvomi temennými. Je to mäkké miesto, na ktorom si rodič môže poľahky všimnúť, ako veľká fontanela pulzuje. Netreba sa obávať, pretože ide o veľmi prirodzený jav. Nahmataním veľkej fontanely je dokonca možné pulzovanie krvi v hlávke dieťatka priamo pociťovať.

Veľká a malá fontanela

Kedy sa zrastie fontanela?

K zrasteniu, resp. uzatvoreniu fontanel dochádza v rôznych obdobiach. Zatiaľ čo veľká fontanela sa uzatvára až po dosiahnutí prvého roka života dieťaťa, a to približne v 13. mesiaci, u malej fontanely tento proces prebehne skôr, konkrétne pol roka po narodení dieťatka. Fontanela u detí môže zrásť aj o niečo neskôr, pričom by mal tento proces skončiť v druhom roku života dieťaťa.

Samozrejme, existujú aj prípady, keď zrastenie spojivových väzív lebky dieťatka neprebehne ideálnym spôsobom, a vtedy možno hovoriť o istých poruchách fontanel. Do tejto kategórie vývojových porúch sa zaraďuje predčasne zrastená fontanela, odborne známa ako kraniosynostóza, ktorej následky sa u niektorých detí nesú v znamení deformácií tvaru hlávky. Skôr zrastená fontanela môže viesť aj k vývinovým poruchám. Spôsobené je to tlakom na mozog, ktorý vzniká v dôsledku skorého uzavretia lebečných švov. Pediater si tento problém môže všimnúť na základe spomaleného rastu lebky dieťaťa v porovnaní s ostatnými rovesníkmi, pričom príznakom môžu byť aj kŕče a zvýšené svalové napätie.

Dochádzať može i k opačnému prípadu, a to k neskorému zrasteniu fontanel, čo svedčí o zrýchlenom raste lebky. Veľká fontanela je v tomto prípade vydutá a vzhľadom na vek dieťaťa neprimerane otvorená. Takémuto dieťatku je poľahky možné nahmatať veľké rozostupy lebečných švov i ďalších fontanel, pričom z hľadiska správania sa takáto porucha rastu lebky prejavuje najmä únavou dieťatka v dôsledku nespavosti, a s týmto aspektom súvisiacou dráždivosťou.

Ďalšie varovné signály detskej lebky

Povinnosťou každého rodiča i pediatra je pozorne sledovať každú zmenu v správaní či fyzickom stave dieťatka, ktoré by mohlo naznačovať, že organizmus bábätka bojuje s nejakým zdravotným problémom. Takéto varovné signály je možné vyčítať aj zo vzhľadu veľkej fontanely.

Proces zrastania veľkej a malej fontanely u dojčiat

Vpadnutá fontanela

Za normálnych okolností veľká fontanela splýva so zvyškom hlavičky, a teda nie je možné neskúseným okom spozorovať rozdiel medzi pevnou lebečnou kosťou dieťatka a fontanelou. Ak v tele dieťaťa dochádza k negatívnym zmenám, viditeľne sa to odzrkadlí na vzhľade veľkej fontanely. Fontanela dokáže totiž signalizovať výskyt dehydratácie v podobe miernej priehlbiny na hlave. Potrebné je, samozrejme, priblížiť, ako vyzerá takáto vpadnutá fontanela. Mnohým môže prepadnutá fontanela pripomínať malý lavór. A keďže hlavičku dieťatka je potrebné pri akejkoľvek manipulácii pridŕžať, je veľmi jednoduché si túto zmenu všimnúť.

Ak bolo dieťatko príliš dlho v teplom prostredí, nemalo dostatočný prísun tekutín, prežívalo horúčky, trpelo nevoľnosťou či hnačkami, pričom jeho plač je suchý, t. j. bez sĺz, je potrebné kontrolovať akékoľvek fyzické zmeny na veľkej fontanele. Práve tá totiž dokáže potvrdiť prítomnosť dehydratácie, ktorú je nevyhnutné ihneď riešiť s pomocou lekára.

Vypuklá fontanela

Na druhej strane tohto typu poruchového spektra sa nachádza vypuklosť fontanely, ktorá signalizuje výskyt nadmerného množstva mozgomiešneho moku v hlavičke dieťaťa, čo môže znamenať prítomnosť vážneho problému, akým je opuch mozgu, krvácanie do mozgu či zápal mozgových blán, tiež známy ako meningitída. V dôsledku zvýšeného objemu mozgomiešneho moku sa na mozog vytvára veľký vnútrolebečný tlak, ktorý sa prejavuje práve vypuklou fontanelou.

Vypuklosť tejto časti detskej lebky nemusí nutne značiť, že ide o niektorú z vyššie uvedených chorôb. K vyklenutiu veľkej fontanely totiž môže dochádzať aj následkom infekcie či bežnej horúčky. Vyššie sme si tiež uviedli, že veľká fontanela môže pôsobiť vypuklo aj počas väčšej fyzickej námahy, a to napríklad v priebehu plaču, zvracania či vykonávaní veľkej potreby. Ak je vypuklá veľká fontanela sprevádzaná nadmerným pulzovaním v tejto časti detskej lebky, je potrebné ihneď vyhľadať lekársku pomoc, pretože môže ísť o spomínanú meningitídu. Pri vypuklej fontanele je teda potrebné sledovať aj ostatné príznaky, ktoré by mohli signalizovať prítomnosť vážnych zdravotných ťažkostí.

Zrastenie fontanely u bábätka – skúsenosti

Mnohé diskutujúce matky k téme zrastenia fontanel u bábätiek poznamenali, že ak ešte u dieťatka neprebehol zrast lebečných švov v 17. mesiaci života, nič sa nedeje. Vyzdvihli, že v prípade akýchkoľvek problémov by určite lekár pristúpil k aktívnemu riešeniu zaostalého rastu. Zdôraznili, že niekedy dochádza k zrastu až po dovŕšení druhého roku života, pričom väčší problém je, ak dieťaťu zrastú lebečné kosti príliš skoro. Viaceré sa podelili o vlastné skúsenosti, na základe ktorých ich potomkom lekári predpísali liek Vigantol podporujúci spevnenie kostí a zvýšenie hladiny vápnika v tele. V každom prípade je potrebné zdôrazniť dôležitosť pravidelných návštev poradne, pretože len tak je možné dôsledne sledovať správny vývoj dieťatka a spozorovať akékoľvek odchýlky od normy.

Zrastenie fontanely u bábätka skúsenosti Modrykonik

Zrastenie fontanely u bábätka diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Pozorovanie dieťaťa a sledovanie akejkoľvek odchýlky v jeho raste je dôležitou súčasťou rodičovstva, pričom v tomto aspekte napomáha rodičom i odborné oko lekára. Tak ako rast dieťaťa z hľadiska výšky a váhy, netreba podceňovať ani vývoj lebky, pretože práve tá udržuje v bezpečí ľudský mozog, a teda jednu z najdôležitejších častí nášho tela. V texte sme priblížili charakteristiku fontanel, ale aj ich typizáciu, funkciu či poruchy, ktoré môžu pri raste lebky bábätka potenciálne vzniknúť. Ďalším súvisiacim aspektom tejto problematiky sme venovali pozornosť v sekcii otázok a odpovedí, pričom akékoľvek ďalšie poznámky, otázky či skúsenosti našich čitateľov sú vítané v našej sekcii komentárov.

Kým sa fontanely v detskej lebke nezrastú, hlávka bábätka je povoľná, a teda je veľmi ľahko ovplyvniteľný jej rast, a to v pozitívnom i negatívnom zmysle. Zležanie hlavičky vzniká v dôsledku neprestajného udržiavania dieťatka v tej istej polohe. Práve z tohto dôvodu je potrebné pristupovať k praktikám, ktoré zabezpečia neustále striedanie polôh v spánku i v čase bdenia. Tejto problematike sa venujeme v našom článku Zležaná hlavička bábätka, pričom konkrétne tipy sme zhrnuli v článku Polohovanie novorodenca.

Ak pri bežnej kontrole fontanely, ktorá by sa mala vykonávať nielen ihneď po pôrode, ale aj na každej nasledujúcej návšteve poradne, nadobudne pediater podozrenie na poruchu alebo odchýlku v raste lebky dieťaťa, okamžite by mal rodiča s dieťaťom poslať na vyšetrenie u neurológa. Kým pred zrastením lebečných švov je možné mozog a jeho rast vyšetriť prostredníctvom ultrazvuku, po zrastení už musí dieťatko podstúpiť CT vyšetrenie. Po zistení príčiny sa pristupuje k navrhnutiu možných neurochirurgických riešení vzniknutého problému. Pri najvážnejších prípadoch, akým je predčasné zrastenie fontanel a nepostačujúci rast hlavy vplývajúci na psychický vývin dieťaťa, sa vykonáva operácia na uvoľnenie zrastených lebečných švov. Takúto operáciu je nutné absolvovať ešte počas prvého roku života, inak je už neskoro.

Nedôsledné pozorovanie rastu dieťaťa môže viesť k poruchám pohybového, zmyslového i duševného vývoja dieťaťa, čo môže vážne ovplyvniť budúcnosť jedinca. Oneskorené riešenie problému vo vyššom veku dieťaťa stráca zmysel, pretože následky nesprávneho vývoja ostávajú nezvratné.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(90.2%)