Fitshaker rozhovor

Saška Veis z Fitshaker: Žena v tehotenstve by mala cvičiť pocitovo

Cvičiť alebo necvičiť počas tehotenstva? Otázka, na ktorú je jednoduchá odpoveď – áno. Samozrejme, v prípade, že nie je tehotenstvo komplikované a neohrozuje mamičku alebo dieťa. Cvičenie vám totiž pomôže spevniť celé telo a zostať fit počas celej gravidity. Možností je viacero, budúca mamička môže chodiť cvičiť do fitness centra, k súkromnému trénerovi, zvoliť si športové aktivity vonku, ale cvičiť môže aj v pohodlí domova. Posledná možnosť je podľa mnohých budúcich mamičiek najlepšia.

Publikované: 02.07.2024
Aktualizované: 02.07.2024
Obsah článku:

Cvičenia pre tehotné ponúka napríkla webový portál orientujúci sa na fitness a zdravý životný štýl Fishaker. So Saškou Veis z Fitshaker tímu sme sa porozprávali o tom, kedy je vhodné v tehotenstve s cvičením začať, aké cviky sú vhodné, ale aj o tom, či treba zmeniť stravu.

Kedy začať s cvičením počas tehotenstva a dokedy môže tehotná žena cvičiť?

Pokiaľ je žena fyzicky aktívna aj pred otehotnením a jej tehotenstvo je fyziologické a bez akýchkoľvek problémov, tak sa odporúča s cvičením pokračovať aj počas prvých týždňov tehotenstva, až dovtedy, pokiaľ žena vládze (čo je veľmi individuálny pojem, ale pokojne aj do 40. týždňa tehotenstva). Všeobecne sa však udáva, aj pre krehkosť prvého trimestra, že je ideálne začať s cvičením po ukončení 13. týždňa tehotenstva. Je však nevyhnutné sa o všetkom radiť so svojim gynekológom.

Tehotenstvo a cvičenie

Cvičenie je pre tehotné ženy skvelým spôsobom, ako zostať v dobrej kondícii až do pôrodu a zbaviť sa bolesti chrbta či nôh. Aké cvičenie je podľa vás pre tehuľky najvhodnejšie?

Veľmi to závisí od fyzickej aktivity maminky, pred tým ako otehotnela, ako som už spomínala v predošlej odpovedi. Ak bola zvyknutá na silový tréning vo fitness centre, tak pokojne v ňom môže pokračovať, ale s menšími hmotnosťami a v súlade so svojim aktuálnym zdravotným stavom. Pokiaľ bola zvyknutá na dlhé behy a vytrvalostné aktivity, tak je skvelé si vytrvalostnú aktivitu zachovať, ale v miernejšom tempe, kratšie vzdialenosti a taktiež treba myslieť na svoj zdravotný stav. Všeobecne však platí, že pre tehotné ženy je mnoho špecializovaných cvičení, ako napríklad Gravid joga a Baby Fit, ktoré nájdete aj u nás na Fitshakeri a zameriavajú sa na posilnenie, uvoľnenie a natiahnutie svalov a tiež na prácu so svalmi panvového dna a hlbokého stabilizačného systému, ktorá je v príprave na pôrod veľmi dôležitá.

Aké cviky pre tehotné ženy ponúkate? Ide o jogu a pilates, alebo máte v ponuke ešte niečo?

V ponuke máme Gravid jogu, ktorá sa zameriava na pomalšie cviky s mnohými dýchacími technikami, posilňuje a uvoľňuje najviac zaťažované svalové skupiny v období tehotenstva a program Baby Fit, ktorý obsahuje viac posilňovacích cvičení, ktoré sú vhodné pre maminky čakateľky, ktoré milujú silový tréning.

Joga pre tehotné

Kto stojí za výberom jednotlivých cvikov pre tehuľky?

Certifikované inštruktorky gravid jogy, pilates, fitness inštruktorky so zameraním na cvičenia so ženami v tehotenstve a tiež aj certifikované pôrodné asistentky.

V čom sú cviky pre tehotné špecifické?

Cvičenia sa zameriavajú na najviac preťažované oblasti v období tehotenstva, ako napríklad drieková chrbtica, SI skĺbenie, oblasť bedrových kĺbov, sedacie svaly, chodidlá, hlboký stabilizačný systém, svaly panvového dna, dýchacie techniky, posilňovanie a uvoľňovanie svalov.

Zväčša ide o pomalé a jednoduché cviky. Treba sa pred cvičením na Fitshakeri rozcvičiť?

V pomalších cvičeniach, ktoré sú zložené z mnoho naťahovacích cvičení nie je potreba špeciálnej rozcvičky a strečingu, keďže tie samotné cvičenia sú veľmi uvoľňovacie, pred dynamickejším cvičením je vhodné sa jemne rozcvičiť napr na fitlopte, alebo sa rozohriať chôdzou a následne začať s cvičením.

Pilates pre tehotné

Je v súvislosti s cvičením v tehotenstve nutné zmeniť stravu a ako by mala vyzerať hydratácia?

Strava v tehotenstve by mala byť veľmi pestrá, bohatá na vitamíny a minerály a rozhodne neplatí veta, že tehotná žena by mala jesť za dvoch. Je normálne, ak má žena nejaké špecifické chute a aj si dopraje jedlo, ktoré nie je úplne v súlade so zdravým stravovaním, je však dobré to vedieť vyvážiť aj plnohodnotnými potravinami. Hydratácia je rovnako dôležitá ako u ľudí, ktorí práve nie sú v očakávaní, jasné, že najlepším nápojom je čistá voda, poprípade občas aj minerálna voda a špecializované čaje.

Ako často by mala žena cvičiť a akú dĺžku by mali mať jednotlivé tréningy?

Žena v tehotenstve by mala rozhodne cvičiť pocitovo. Sú dni, keď je pre ňu cvičenie samozrejmosťou, cíti sa dobre a je plná energie a následne môže prísť deň, keď je veľmi vyčerpaná a nemá energiu na nič iné, ako na oddych. Je teda veľmi dôležité svoje telo počúvať a dopriať mu to, čo práve potrebuje. Nerada by som teda odporúčala nejaké presné počty, že koľkokrát do týždňa a ako dlho. Skúsme sa radšej sústrediť na to, nech si každý deň vieme započítať nejaký pohyb, pokojne aj prechádzku so psom, chôdzu po schodoch alebo teda samotné cvičenie.

Cvičenie na fitlopte počas tehotenstva

Čo radíte ženám ohľadom starostlivosti o pokožku? Treba sa o ňu pri cvičení zvlášť starať?

Pokožka veľmi súvisí aj s genetickými predispozíciami. Nie som odborník na krémy a kozmetické firmy, ale so zväčšujúcim sa bruškom je samozrejmé, že aj naša pokožka dostáva zabrať, preto je super si oblasť brucha, zadku, bokov počas tehotenstva krémovať a zamerať sa na dostatočnú hydratáciu, ktorá je tiež úzko spätá s našou pokožkou.

Saške z tímu Fitshaker ďakujeme za rozhovor. Ak vás téma cvičenie pre tehotné zaujala, na webe spoločnosti nájdete viac informácii o programoch a cvičeniach, ktoré sú počas gravidity vhodné.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Rozhovory

Vaše hodnotenie:
(93%)