Farbenie vlasov v tehotenstve. Je bio farba na vlasy vhodná pre tehotné?
Vlasy, ich zdravie, hustota, dĺžka, farba – všetky tieto atribúty sú pre väčšinu žien veľmi dôležitými z hľadiska sebavedomia. Aj preto je pochopiteľné, že farbenie vlasov patrí medzi najčastejšie rozoberané témy i medzi ženami očakávajúcimi príchod dieťatka. Aby ste sa aj v tomto ohľade uistili o bezpečnosti svojho konania, je vhodné obrátiť sa na medicínskych odborníkov, ale i tých z oblasti kaderníctva.
V nasledujúcich odsekoch nášho článku si ozrejmíme, či sa farbenie vlasov v tehotenstve považuje za bezpečné, aká farba na vlasy je určená pre tehotné, ale i to, na ktoré látky si treba v tehotenstve dať najväčší pozor.
Farbenie vlasov v tehotenstve – áno, alebo nie?
Prvý trimester sa z viacerých hľadísk považuje za najcitlivejšie obdobie tehotenstva. Inak to nie je ani v prípade farbenia vlasov. Plod je v počiatkoch tehotenstva, keď sa vyvíjajú jeho vnútorné orgány, veľmi senzitívny na látky, ktoré sa k nemu dostávajú prostredníctvom matkinho tela. Preto je s farbením vlasov vhodné počkať aspoň do konca 12. týždňa tehotenstva. Rovnako treba spomenúť aj fakt, že si ženské telo prechádza mnohými zmenami, čo sa môže odzrkadliť na odlišnej reakcii tela, vlasov či pokožky hlavy na obvykle používanú farbu na vlasy.
Samozrejme, je potrebné, aby boli ženy v tomto období života obzvlášť obozretné. To sa dá dosiahnuť napríklad 48-hodinovým testom prípravku na farbenie vlasov na kúsku kože, ktorý funguje ako preventívne opatrenie pred prípadnými komplikáciami v súvislosti s alergickými reakciami, ktoré sa môžu dostaviť aj pri zafarbení vlasov pravidelne používaným prípravkom. Na tento aspekt vplývajú najmä zmeny v hladine hormónov, ako je estrogén a progesterón, ktoré spôsobujú isté odlišnosti v kvalite vlasov, nechtov, ale i pokožky pred a počas tehotenstva.
Mýtus o škodlivosti farbenia vlasov v tehotenstve však rozhodne patrí k tým dávno vyvráteným, a to najmä z toho dôvodu, že väčšina látok, z ktorých je samotná farba zložená, je agresívna len voči vlasom a pokožke hlavy. Tento mýtus začal medzi ženami kolovať niekedy v 80. rokoch, keď farby na vlasy v skutočnosti obsahovali množstvo chemických látok, ktoré mali podľa štúdií karcinogénny účinok. Obsah týchto škodlivých látok sa vo farbách na vlasy postupne minimalizoval alebo celkom eliminoval. Vzhľadom na to, že si väčšina tehotných žien v priebehu celého tehotenstva farbí maximálne štyrikrát, látky obsiahnuté vo farbách na vlasy možno považovať za priam neškodné.
Melír v tehotenstve a iné alternatívy farieb na vlasy
Ak sa i napriek tomu chcete vyhnúť agresívnym farbiacim produktom, odporúčame sa poradiť s kaderníkom. Práve takíto odborníci vám totiž môžu poradiť najvhodnejšiu a najľahšie udržiavateľnú farbu, ktorá vám vydrží celé tehotenstvo, alebo prípade nevyžaduje častú starostlivosť z hľadiska oživovania farby.
Všeobecne sa v súčasnosti odporúča na farbenie vlasov hena. Táto alternatíva vlasovej farby však nie je vhodná na už predtým farbené vlasy, pričom neposkytuje ani účinné zakrytie šedín, čo je v prípade niektorých tehotných žien hlavným dôvodom, prečo sa zafarbenie vlasov vôbec rozhodli. Na zafarbenie odrastených častí vlasov, a teda i šedivých prameňov, môžete použiť farebné šampóny a spreje určené na rýchle zahladenie nedostatkov.
Niektorí vlasoví experti často odporúčajú dočasnú farbu na vlasy, ktorá sa síce veľmi rýchlo vymyje, no na druhej strane je podstatne šetrnejšia voči vlasom. Melír je v tehotenstve tiež vítanou zmenou, ktorá neškodí pokožke hlavy, a teda chráni telo pred prípadnými alergickými reakciami. Od svojho bežného prípravku na farbenie vlasov neočakávajte žiadne zázraky. Hormóny totiž vo veľkej miere pôsobia na schopnosť prípravku chytiť tak, ako zvykne. Aj preto je vhodnejšie, ak sa s farbením vlasov v období tehotenstva obrátite na odborníka. Avšak ani skúsený kaderník nedokáže vždy predpovedať, či farba chytí podľa predstáv.
Na každú ženu môžu tehotenské hormóny vplývať iným spôsobom, a teda každý prípad je individuálny. Kým u niektorých farba s použitím amoniaku vyjde perfektne, u iných tehotných žien nepomôže ani ruka profesionála. Aby ste predišli nečakaným účinkom prípravku na farbu vašich vlasov, voľte radšej bio farbu na vlasy pre tehotné, u ktorej k rozličnostiam vo výsledkoch vplyvom tehotenských hormónov zväčša nedochádza. Takúto farbu na vlasy bez amoniaku je vhodné nanášať aj svojpomocne v bezpečí domova.
Amoniak v tehotenstve
Amoniak patrí medzi škodlivé zásadité chemické látky, ktorým by sa mali predovšetkým tehotné ženy vyhýbať. Už len vdychovanie samotných výparov tejto chemikálie sa považuje za nezdravé. Preto je dôležitý výber správneho prípravku na vlasy, ktorý túto zložku neobsahuje, a teda je zhotovený na naturálnej báze. Voľba účinného, no zároveň bezpečného prostriedku na farbenie vlasov v tehotenstve rozhodne stojí za konzultáciu s odborníkom.
Amoniak má najškodlivejší vplyv v súvislosti s farbením vlasov najmä na tehotné kaderníčky. Tie by mali svojim zákazníčkam vždy farbiť vlasy za použitia ochranných rukavíc, pričom miestnosť, kde farbenie vykonávajú, by mala byť čo najlepšie vetraná. To isté platí aj v prípade, že si farbíte vlasy doma. Farbu je nutné aplikovať v rukaviciach v čo najkratšom čase a v miestnosti, kde je umožnené vetranie.
Farbenie vlasov v tehotenstve – skúsenosti
Téme farbenia vlasov v tehotenstve sa venovali aj dámy na známom diskusnom portáli Modrýkoník. Väčšina diskutujúcich sa zhodla v tom, že dnešné farby na vlasy neobsahujú také škodlivé látky ako v minulosti, a teda je melír, farbenie vlasov či odfarbovanie na blond úplne bezpečné. Hlavné je všetko prekonzultovať s odborníkom, ktorý vás ubezpečí a ešte vám prípadne poradí rad vlasových prípravkov, ktoré by ste mali v tehotenstve zaradiť do svojej vlasovej rutiny. Na rovinu tiež diskutujúce uviedli, že je lepšie s farbením počkať do konca prvého trimestra.
Na tehotenstvo vplýva množstvo oveľa škodlivejších vecí, ako napríklad chémia v ovzduší, potravinách, domácnosti, ale aj stres, nervozita a zbytočné obavy. Ak máte strach z farbenia vlasov, rozhodne sa oplatí túto tému prediskutovať s lekárom alebo vlasovým expertom, pričom najlepšie ušetríte nervy tak, že s farbením vlasov na nejaký čas v priebehu tehotenstva úplne prestanete. Ak je to, samozrejme, možné.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Nedozvedeli ste sa o farbení vlasov v tehotenstve a vplyve tehotenských hormónov na vlasy všetko? Ak odpoveď na vaše otázky neodznela v texte článku ani v sekcii otázok a odpovedí, napíšte nám do komentárov, čo vás zaujíma. Odpovieme čo najskôr.
Dochádza po pôrode k vypadávaniu vlasov?
Čo robiť pre zvýšenie kvality vlasov počas tehotenstva?
Môžem si farbiť vlasy v tehotenstve aj doma?
Akym látkam bežne obsiahnutým vo farbách na vlasy sa treba v tehotenstve vyhýbať?
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať