Farba stolice u bábätka. Čo znamená hnedá, žltá, zelená?
Na sfarbenie stolice u bábätka vplýva nielen vek, ale aj strava či jeho aktuálny zdravotný stav. Práve z hľadiska posledného faktora je potrebné stolicu dôkladne vizuálne skontrolovať pri pravidelnom prebaľovaní. Vďaka takejto rodičovskej dôslednosti je totiž možné rýchlo zasiahnuť v prípade spozorovania akýchkoľvek farebných odchýlok v stolici, ktoré môžu, no nemusia, naznačovať prítomnosť vážnejšieho problému vzťahujúceho sa na funkciu tráviaceho systému dieťaťa.
Ešte v pôrodnici by malo prebehnúť vylúčenie tzv. smolky. Ide o stolicu s čiernou farbou, ktorá vzniká ako dôsledok strávenej plodovej vody. Zväčša sa objaví v priebehu prvého až druhého dňa po pôrode, pričom zo vzorky čiernej novorodeneckej stolice v pôrodnici vykonajú rozbor potrebný na kontrolu správnosti funkcie tráviaceho systému novonarodeného dieťaťa. Do dvoch až troch dní sa tráviaci trakt prispôsobí životu mimo materského tela, a tým pádom dochádza aj k zmene farby stolice. Dá sa povedať, že čierna stolica, resp. smolka, je len jednorazovou záležitosťou.
Sfarbenie stolice je rozličné v závislosti od toho, či bábätko prijíma materské, alebo umelé mlieko. Pre dojčené deti, ktoré približne do šiesteho mesiaca prijímajú výhradne materské mlieko, je príznačná žltá farba stolice. Konkrétnejšie ide o horčicovožlté sfarbenie, ktoré by malo byť viac-menej nemenné. Odchýlky sa však môžu týkať konzistencie, na ktorej sa odzrkadľuje množstvo prijatého mlieka. Hoci bábätká kŕmené umelým mliekom majú zväčša svetlohnedú až hnedastú stolicu, presný odtieň sa môže meniť na základe zloženia konkrétneho umelého mlieka, ktoré rodičia dieťatku podávajú.
Veľmi častým, no menej prirodzeným sfarbením detskej stolice je zelená. Tá môže signalizovať ťažkosti tráviaceho traktu, ale tiež jednoduchú potravinovú alergiu v období zavádzania prvých alergénov. V prípade alergickej reakcie na prijatú stravu sa výrazne mení aj konzistencia a vôňa stolice. Zelenú stolicu môže spôsobiť aj lekárom predpísané hypoalergénne mlieko slúžiace ako preventívne opatrenie u detí, u ktorých je z hľadiska rodinnej anamnézy vysoko pravdepodobný vznik alergie.
Mlieko, konkrétne materské, môže byť príčinou vylučovania zelenej stolice v prípade zlej dojčiacej techniky, v rámci ktorej dochádza k príjmu výlučne „predného“ mlieka. Hoci sa v porovnaní so samotným materským mliekom spúšťa z matkiných pŕs omnoho rýchlejšie, je menej výživné a obsahuje viac mliečneho cukru, ktorý má tendenciu kvasiť v priebehu trávenia, čo sa u bábätka prejaví aj nezvyčajným sfarbením stolice. Rovnaký výsledok má aj zoxidovanie stolice, a teda stolice, ktorá sa dostala do kontaktu s kyslíkom z dôvodu dlhšieho pobudnutia v plienke.
Na zelené sfarbenie stolice môžu mať značný vplyv taktiež užívané lieky či vitamínové doplnky. „Vinu“ možno v mnohých prípadoch pripísať aj potravinovému farbivu obsiahnutému v prijatej strave. Rodič by sa mal preto predovšetkým zamyslieť nad tým, čo všetko dieťa za uplynulých 24 hodín zjedlo. Vyhne sa tak zbytočným obavám o zdravie svojho dieťatka. Zelená stolica však často vzniká aj v dôsledku vážnejších dôvodov, ako je črevná infekcia či novorodenecká žltačka. Žlčové farbivo bilirubín sa totiž v prípade žltačky prejavuje nielen na koži a v slizniciach, ale i v stolici chorého bábätka.
Postrehnutie spenenia stolice akejkoľvek farby je nutné ihneď riešiť s lekárom. Ide totiž o signál, že sa v tele bábätka deje niečo vážne. Spozornieť treba aj pri bielej či červenej stolici. Zatiaľ čo biele sfarbenie poukazuje na pečeňové problémy, červená farba je typická pre stolicu s obsahom krvi. Krv v stolici nemusí nevyhnutne znamenať vážny problém, no každopádne odporúčame návštevu lekára, aby sa mohli okamžite vykonať všetky potrebné vyšetrenia na vylúčenie akýchkoľvek serióznych zdravotných komplikácií.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár