Espumisan v tehotenstve?

Espumisan v tehotenstve?

Publikované: 27.09.2024
Aktualizované: 27.09.2024

Nadúvanie a plynatosť sa často považuje za neoddeliteľnú súčasť tehotenstva. Tieto príznaky môžu mať značný vplyv na bežné činnosti každodenného života tehotnej ženy. Najmä v počiatkoch gravidity je plynatosť spôsobená zvyšujúcou sa hladinou hormónu progesterónu, pričom v neskorších štádiách tehotenstva je vinníkom postupne klesajúca maternica, ktorá vyvíja tlak na tráviaci trakt gravidnej ženy. Aby sa predišlo vzniku tohto zdravotného problému zaťažujúceho tráviacu sústavu, resp. aby došlo k zmierneniu nepríjemných príznakov, je vhodné v tehotenstve užívať liek Espumisan.

Espumisan je účinným liekom obsahujúcim látku simetikón, ktorá sa efektívne zbavuje plynových bublín pochádzajúcich z natráveného jedla. Rozpadnuté a uvoľnené plyny sa následne absorbujú do črevnej steny, pričom z tela sa dostávajú prostredníctvom črevnej peristaltiky. Z opisu tohto procesu vyplýva, že Espumisan účinkuje priamo v črevách, ostáva výhradne v tráviacej sústave, a teda nijakým spôsobom neprechádza do zvyšných častí organizmu tehotnej ženy. Akékoľvek škodlivé účinky na bábätko sú tým pádom vylúčené, čo znamená, že užívanie Espumisanu je bezpečné pre tehotenstvo. Užívať ho môžu taktiež dojčiace matky.

Pre dospelú osobu trpiacu nadúvaním a plynatosťou je vhodné v rámci troch až štyroch denných dávok užívať dve žlté kapsuly Espumisanu. Tento liek je možné brať dlhodobo, no ak uvoľnenie nahromadených plynov v črevách vyžaduje niekoľkonásobnú dávku liečiva Espumisan, odporúča sa náhrada liečivom s podobným zložením – Regumisanom. Na tehotenskú plynatosť pomôže aj Hylak Forte či probiotikum PROBIO-FIX.

V prípade, že tehotná žena netúži po pravidelnom užívaní liekov proti plynatosti, je na mieste zvážiť zmenu stravovacích návykov a zavedenie preventívnych opatrení, vďaka ktorým je možné predísť intenzívnejšej plynatosti alebo celkovému vzniku tejto nepríjemnej tráviacej ťažkosti. Tehotná žena by mala vynechať akékoľvek jedlá a potraviny, ktoré prispievajú k plynatosti. Ide najmä o strukoviny, ale tiež niektoré druhy zeleniny, ako je karfiol a brokolica. Sýtené a sladené nápoje taktiež prispievajú k hromadeniu črevných plynov, a preto by sa im mala tehotná žena radšej vyhýbať.

Espumisan je možné nahradiť probiotikami. Tie je tiež možné čerpať z prírodných zdrojov. Naturálny druh probiotík je obsiahnutý v niektorých mliečnych výrobkoch, ako sú obľúbené jogurty či mliečne nápoje Activia. Probiotiká účinne zabraňujú premnoženiu škodlivých črevných baktérií, ktoré zvyšujú tvorbu plynov v oblasti čriev. Probiotická zložka je prospešná nielen pre tehotnú ženu trpiacu plynatosťou, ale aj pre samotné bábätko. U detí, ktorých matky užívali probiotiká, štúdie potvrdili znížený výskyt tráviacich ťažkostí v podobe hnačiek, zápch a kolík.

Podľa skúseností zverejnených v diskusných fórach zaberá na plynatosť pravidelné pitie feniklového a rascového čaju, pričom účinné sú aj žuvacie tabletky Rennie, ktoré sa zväčša používajú na liečbu pálenia záhy. Z názorov žien tiež vyplýva, že kým existujú tehotné ženy, ktoré sú odhodlané prečkať náznaky plynatosti bez akejkoľvek pomoci medikamentov, iné liek Espumisan užívajú preventívne, aby predišli horšiemu priebehu nadúvania a plynatosti.

Espumisan v tehotenstve skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)