Escapelle – recenzie, skúsenosti a vedľajšie účinky tabletky po styku
O účinnosti rozličných antikoncepčných metód niet pochýb, avšak ani na najspoľahlivejšiu antikoncepciu sa nemožno stopercentne spoliehať. Práve v situáciách, keď ich efektivita zlyhala, alebo v prípade, že došlo ku kompletne nechránenému sexu, je potrebné vybrať sa cestou núdzovej antikoncepcie. Ide o tabletku po styku, ktorá sa z hľadiska princípu viaže na istý časový limit, a pôsobí ako najúčinnejšia forma poslednej ochrany pred počatím.
Aby sa zabránilo potenciálnej nutnosti ukončenia nechceného tehotenstva formou potratu, ktorý má na zdravie ženy dlhodobý vplyv, je nevyhnutné si povedať niečo o formách, v akých je možné si tabletku po styku zaobstarať, ale taktiež o účinnosti Escapelle a Postinoru, pričom nemenej dôležité sú i informácie ohľadom procesu, ktorý sa v ženskom tele spustí po užití núdzovej antikoncepcie, či pravidlá užívania tabletky po styku.
Princíp fungovania tabletky po styku Escapelle
Všetky základné informácie o Escapelle sú typicky uvedené v príbalovom letáku (nájdete ho napr. na webe ADC), avšak nikdy nie je na škodu sa ešte pred kúpou neznámych liekov o nich poinformovať. V súvislosti s Escapelle je možné konštatovať, že ide o veľmi populárnu núdzovú antikoncepciu, ktorú maďarská spoločnosť Gedeon Richter Plc. dokázala v priebehu posledných štyroch desaťročí povýšiť na celosvetovo používaný a uznávaný prostriedok proti otehotneniu po nechránenom sexe.
Táto núdzová antikoncepcia funguje na princípe uvoľnenia hormónu levenorgestrelu, ktorý figuruje aj v zložení mnohých antikoncepčných tabletiek ponúkaných na farmaceutickom trhu. Na rozdiel od nich však Escapelle účinkuje aj po styku, a to vďaka schopnosti oddialiť ovuláciu prostredníctvom oneskorenia zvyšovania hladiny luteinizačného hormónu, ktorý stimuluje samotný ovulačný proces. Vajíčko tým pádom nedokáže opustiť vajíčkovod, ovulácia vôbec neprebehne, a teda sa oplodnenie stáva nereálnym. Spermie vo vajíčkovode ešte pár dní prežívajú, no keďže oplodniteľné vajíčko neprichádza, spermie odumierajú bez naplnenia svojej základnej funkcie.
Užívanie tabletky proti otehotneniu Escapelle
Časové vymedzenie užitia núdzovej antikoncepcie v záujme zamedziť možnosti oplodnenia súvisí práve so spomínanou schopnosťou spermií prežiť niekoľko dní v ženskom tele. Žena by mala po nechránenom pohlavnom styku, alebo po zlyhaní inej antikoncepčnej metódy, požiť núdzovú antikoncepciu Escapelle do 72 hodín. Čím dlhšie však čaká, tým viac sa znižuje účinnosť tabletky. V prípade Escapelle je v priebehu prvých 24 hodín účinnosť 99 %, pričom do ďalšieho dňa sa znižuje na 85 %. Počas tretieho dňa od styku sa efektivita antikoncepcie rapídne znižuje na 58 %.
Spoločnosť Gedeon Richter Plc. však dáva na výber spomedzi dvoch typov núdzovej antikoncepcie. Kým tabletka po styku Escapelle je bežnou tabletkou určenou na prehĺtanie prostredníctvom zapitia vodou, existuje aj alternatívny variant Postinor, ktorý postačí nechať rozpustiť na jazyku. Zloženie tabletiek po styku je totožné, a teda závisí od ženy, pre ktorú formu sa rozhodne.
Je však veľmi dôležité podotknúť, že pravidelné užívanie núdzovej antikoncepcie sa neodporúča. Kým niektorí odborníci povoľujú jednu tabletku v rámci jedného menštruačného cyklu, iní zastávajú názor, že tabletku po styku by mala žena požiť výhradne raz za tri mesiace. Aj keď ide o veľmi spoľahlivý spôsob, ako „zachrániť situáciu“, núdzová antikoncepcia nenahrádza antikoncepčné metódy s dlhodobým účinkom. Odporúča sa konzultácia s lekárom alebo iným odborníkom, ktorí najlepšie vedia, aká forma antikoncepcie je pre ženu najvhodnejšou vzhľadom na jej doterajšiu anamnézu.
Escapelle a vedľajšie účinky
Tabletka po styku Escapelle sa nevyznačuje extrémnymi vedľajšími účinkami, ktoré by mohli od jej užívania ženu odradiť. Nežiaduce účinky po užití Escapelle totiž neovplyvňujú ženské telo dlhodobým spôsobom ako potrat a jeho možné následky. Lekára je však potrebné vyhľadať v prípade, ak pociťujete po užití Escapelle bolesti brucha, a to najmä v podbruší. Dostaviť sa však môže po Escapelle aj krvácanie súvisiace s menštruáciou, no pozornosť lekára si tento príznak vyžaduje v prípade, že dochádza k nezvyčajne slabému alebo intenzívnemu krvácaniu.
Keďže núdzová antikoncepcia funguje na princípe oddialenia, resp. zastavenia ovulácie v záujme zabránenia stretu zrelého vajíčka a živých spermií v ženskom tele, žena môže zažívať akýsi posun v menštruačnom cykle. Kedy teda dostane žena menzes po Escapelle? Ak si žena dôkladne sleduje svoj cyklus, v porovnaní s pôvodným menštruačným „rozvrhom“ si môže všimnúť isté meškanie. To by nemalo presiahnuť päť dní, pretože v takom prípade už treba brať do úvahy možnosť vzniku tehotenstva či iného možného problému, ktorý by mal preveriť odborník.
U jednej zo sto žien sa môže v dôsledku užitia Escapelle objaviť nevoľnosť, resp. zvracanie. V prípade, že sa tento vedľajší účinok dostaví do troch hodín od užitia, je nevyhnutné si čím skôr zaobstarať ďalšiu tabletku po styku Escapelle. Zvracanie totiž môže spôsobiť, že sa látky obsiahnuté v tabletke nestihnú v ženskom tele absorbovať, a tým pádom nenaplnia svoju základnú funkciu. Ak sa tento nežiaduci účinok dostaví po uplynutí troch hodín, ďalšiu tabletku brať netreba.
Escapelle a cena
Cena núdzovej antikoncepcie sa líši v závislosti od danej lekárne, v ktorej si chcete tabletku „po“ zakúpiť, avšak zaplatíte za ňu približne 20 eur. Keďže zdravotné poisťovne na Slovensku neuhrádzajú, resp. nepreplácajú žiadnu formu antikoncepcie, peniaze na ne treba hľadať vo vlastnom vrecku. Výnimkou sú antikoncepčné metódy v prípade, že žene bez aplikácie antikoncepcie hrozia vážne zdravotné komplikácie.
Escapelle – skúsenosti
Viaceré recenzie na Escapelle sa v rámci diskusných fór nesú v podobnom duchu, a to prevažne v pozitívnych odozvách, ktoré svedčia o účinnosti tohto druhu antikoncepcie. Samozrejme, že sa nájdu aj prípady, pri ktorých došlo k oneskorenému, resp. neúspešnému zastaveniu ovulácie, čo viedlo k oplodneniu. Diskutujúci sa zameriavajú skôr na vedľajšie účinky, ktoré sa týkajú najmä rozhádzaného menštruačného cyklu. Menzes buď príde skôr, alebo sa o pár dní omešká. Niektoré diskutujúce ženy dokonca medzi nežiaduce účinky zaradili okrem miernych bolestí hlavy alebo podbrušia aj náhle výkyvy nálad či spomalené reflexy, čo sa deje v dôsledku hormonálnej zložky tabletky po styku Escapelle.
Vo veľkej miere sa na diskusných fórach rozoberá zmysel a funkcia núdzovej antikoncepcie. Množstvo ľudí, i dospelých žien, je totiž ešte stále v mylnom presvedčení, že tabletka po styku Escapelle je potratovou tabletkou alebo nejakou formou umelého ukončenia už existujúceho tehotenstva. To, samozrejme, vôbec nie je pravda, pretože ako mnohí diskutujúci upresnili, ide o antikoncepciu, ktorá zabraňuje ovulačnému procesu. To znamená, že neexistuje plod, ku ktorého potrateniu by mohlo užitím Escapelle dôjsť.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Ako sme vyššie uviedli, veľké množstvo ľudí má ešte stále zmätok v rozličných antikoncepčných metódach a akým spôsobom presne fungujú. Aj preto je dôležité šíriť osvetu o jednotlivých druhoch, ich charakteristických črtách a princípoch ich pôsobenia. V našom texte sme obsiahli najpodstatnejšie aspekty tabletky po styku Escapelle, ktorá patrí k celosvetovo najrozšírenejším núdzovým antikoncepciám. Zopár na tému nadväzujúcich informácií sme zhrnuli aj v sekcii otázok a odpovedí, pričom akékoľvek ďalšie poznámky, otázky či skúsenosti našich čitateľov smerované do sekcie komentárov sú vrelo vítané.
Aký je rozdiel medzi núdzovou antikoncepciou Escapelle a ellaOne?
Ako viem, že Escapelle zabrala?
Kedy mám užiť tabletku po styku Escapelle?
Pridať komentár