Diastáza u detí

Diastáza u detí aj malého bábätka. Ako vyzerá diastáza brušných svalov?

diastáze, ktorá hrozí matkám po pôrode, sme už našich čitateľov v minulosti informovali. Vedeli ste však, že diastázou môžu trpieť aj deti a bábätká po narodení? Ide o vážny problém, ku ktorému je potrebné pristupovať veľmi dôkladným a zodpovedným spôsobom. Prevratný zdravotný stav, akým je diastáza, môže mať totiž obrovský vplyv na psychomotorický vývoj dieťaťa, čo môže predurčovať ďalšie komplikácie v budúcom živote potomstva.

Publikované: 28.10.2024
Aktualizované: 28.10.2024
Obsah článku:

O tom, ako sa diastáza u detí prejavuje, čo tento svalový problém spôsobuje a aké prevenčné opatrenia je potrebné aplikovať, aby sa predišlo zhoršeniu už beztak vážnej diastázy, sa dočítate v nasledujúcich odsekoch nášho článku. Zamerali sme sa tiež na cviky a metódy, ktoré môžu diastázu značným spôsobom zlepšiť.

Čo je diastáza?

Diastáza predstavuje rozostúpenie brušných svalov v oblasti väziva linea alba, ktoré prepája pravú a ľavú stranu svalstva brucha. Typická je zvýšená aktivita priameho brušného svalu, zatiaľ čo priečne a šikmé svalstvo brucha ostáva pasívne. Nepoužívané svalstvo je tým pádom oslabené, čo prispieva k viditeľnejšiemu prejavu diastázy. Rozostúpenie brušných svalov tak spôsobuje disfunkciu jednej z najpodstatnejších skupín ľudských svalov.

Pre dostatočnú oporu chrbtice a existenciu efektívnej spojnice s panvovým dnom je funkčnosť brušných svalov nevyhnutná. Tento stav je veľmi častý najmä u žien a matiek po pôrode, no diastáza nie je vylúčená ani u bábätka či dieťaťa v predškolskom veku. V súčasnosti sa diastáza u detí diagnostikuje čoraz častejšie, keďže stúpa vek prvorodičiek, čo taktiež zvyšuje pravdepodobnosť komplikovaného pôrodu a zdravotných ťažkostí u bábätka.

Čo je diastáza?

Príčina diastázy brušných svalov

Diastáza je často pozorovateľná u bábätiek, ktoré sa počas tehotenstva neotočili správnym smerom, a preto ich prechod pôrodnými cestami prebieha panvou nadol. Z takýchto komplikovaných pôrodov vznikajú zdravotné problémy rôzneho charakteru, medzi ktoré zaraďujeme aj samotnú diastázu. Dôvod oslabeného brušného svalstva v niektorých prípadoch tkvie v nedostatočne vyvinutej väzivovej spojnici medzi ľavou a pravou stranou brušných svalov. Najčastejšie sa to týka predčasne narodených detí. Diastáza môže vyplynúť i z chyby v motorickom vývoji, pričom vylúčená nie je ani genetická predispozícia na zhoršenú kvalitu väzivových tkanív v oblasti linea alba.

Diastáza a jej príznaky

Bábätko s diastázou nedokáže zaujať niektoré z najzákladnejších polôh, ktoré sú súčasťou prirodzeného psychomotorického vývoja dieťaťa. Ide najmä o tie, ktoré vyžadujú zapojenie a zaťaženie brušného svalstva. Príkladom je tzv. pasenie koníčkov, pri ktorom by malo bábätko zaujať pozíciu ľahu na brušku, pričom pomocou lakťov a lonovej kosti vytvára pomyselný trojuholník. Diastáza u detí však spôsobí, že z dôvodu nepohodlia začnú polohy na brušku odmietať. Pre pasivitu niektorých brušných svalov totiž omnoho viac zaťažujú hrudníkovú časť trupu, pretože ich základný ťažiskový bod sa nachádza vyššie ako by za ideálnych okolností mal.

S odstupom času je tiež evidentné, že dieťa nerobí psychomotorické pokroky. Nedokáže sa zodvihnúť do druhého vzpriamenia a problémy mu robí aj „jednoduché“ lozenie po štyroch. Zreteľnejšie príznaky diastázy je možné pozorovať po dosiahnutí vývojového štádia, keď sa dieťa dokáže postaviť na nohy. Charakteristické je vypuklé bruško u detí, ktoré sa ešte väčšmi zdôrazní po konzumácii jedla. Nafúknuté bruško dokonca spôsobuje viditeľné rozostúpenie rebier. U starších detí je tiež čoraz viditeľnejšia lordóza, a teda prehnutie driekovej časti chrbtice smerom vpred.

Menované príznaky sú veľmi časté u detí s diastázou a ich spozorovanie môže prispieť k včasnej diagnostike problému, no dôležité je tiež vedieť, ako vyzerá diastáza. Tú je možné zaregistrovať v čase, keď dieťa napne brušné svaly v ľahu na chrbte. V strede brucha sa totiž vytvorí akási vertikálna „strieška“, ktorá evidentným spôsobom zapríčiňuje rozostúpenie dvoch strán brušného svalstva.

Diastáza u bábätka cvičenie

Diagnostika brušnej diastázy

Diastázu je potrebné začať riešiť čo najskôr, aby sa predišlo možným problémom s tlačením pri vyprázdňovaní tráviaceho traktu, chôdzi či celkovým držaním tela. Rozostúpenie brušných svalov totiž spôsobuje komplikácie z hľadiska chrbticovej stability, čo má následne dopad na postavenie chodidiel a členkov dieťaťa. V zriedkavých prípadoch môže diastáza dokonca vplývať na dýchanie a rozprávanie dieťaťa. Čo sa týka dýchania, u detí s diastázou je možné pozorovať neprirodzenú dýchaciu metódu. Kým za bežných okolností sa bruško pri nádychu nafukuje a výdychom následne klesá, u detí s diastázou je to presne naopak. U bábätiek sa diastáza prejavuje častým výskytom refluxu, brušných kolíkzníženou schopnosťou sania pri dojčení.

Ak sa u dieťaťa niektoré z týchto ďalších fyziologických príznakov diastázy objavia, je potrebné navštíviť pediatra, ktorý po základnom vyšetrení dieťaťa a potvrdení diagnózy odporučí rodičom konzultáciu s fyzioterapeutom. Ten v závislosti od miery diastázy a jednotlivých príznakov stanoví liečebnú metódu. Najčastejšie ide o cviky, ktoré sa odvíjajú od veku dieťaťa. Fyzioterapeut jednotlivé cvičenia názorne predvedie rodičom, ktorí ich v domácom prostredí pravidelne aplikujú, aby došlo k nutnému zlepšeniu stavu rozostúpenia brušných svalov. Fyzioterapeutický odborník tiež naplánuje termín kontroly, ktorá slúži na odsledovanie pokrokov v liečbe diastázy. Na každej kontrole sa môžu jednotlivé cviky meniť, pretože sa prispôsobujú pokračujúcemu vývoju dieťaťa.

Diastáza u detí diagnostika

Cvičenia na diastázu

Ako sme už vyššie uviedli, cviky a riešenia diastázy sa prispôsobujú veku konkrétneho dieťaťa. Väčšinu je možné vykonávať v domácom prostredí, no rozhodne sa neodporúča cvičenie s dieťaťom na základe videí dostupných na internete. Tie môžu byť veľmi nápomocné, no vždy je lepšie vyhľadať dobrého fyzioterapeuta, ktorý rodičom vysvetlí jednotlivé cviky i dôvody, prečo sú pre ich dieťatko potrebné. Nevhodná manipulácia s bábätkom pri vykonávaní cvikov na diastázu totiž dokáže spomaliť a skomplikovať liečbu tohto zdravotného stavu.

Diastáza u bábätka si vyžaduje aplikáciu tzv. Vojtovej metódy, ktorá je postavená na princípe reflexnej lokomócie. Zoslabnuté brušné svaly sa aktivizujú vyvíjaním tlaku a ťahu na problémovú zónu. Robí sa tak za pomoci polohovania a kombinovaného pohybu trupu s končatinami pod rôznym uhlom. Vzniknutý tlak alebo ťah vo svaloch brucha, ktoré dieťa bežne odmieta používať, vyvolá v bábätku reakciu v podobe odporu voči danému pohybu, čím sa automaticky aktivizujú cieľové svaly. Keďže dieťa s diastázou brušných svalov má tendenciu otáčať sa na bruško len jednou preferovanou stranou, odporúča sa primäť dieťa k tomu, aby sa prevracalo aj za pomoci druhej strany. Motiváciou môžu byť hračky, obľúbené predmety, hrkálky či iné zvukové stimulácie.

U starších detí sa diastáza zmierňuje posilňovaním brušného svalstva, avšak s dôrazom na nepreťaženie priamych svalov. Vhodná je tiež dýchacia gymnastika so zameraním na fúkacie aktivity a zvyšovanie brušnej stability za pomoci balančných cvikov. U starších detí sa tiež pristupuje k tejpingu, no ide výhradne o doplnkovú formu riešenia diastázy, ktorá je vhodná v kombinácii s cvikmi posilňujúcimi šikmé brušné svaly. V každom veku je najdôležitejšia pravidelnosť a dôslednosť cvičenia. Ak sa diastáza brušného svalstva začne včas riešiť, u bábätiek sa predpokladá zlepšenie do dovŕšenia prvého roku života, pričom u starších detí je tento proces o niečo dlhší. Dvoj- až päťročným deťom sa diastáza zlepší približne do troch až šiestich mesiacov.

Diastáza u detí liečba

Prevencia zhoršovania diastázy u detí

Nesprávna manipulácia s dieťaťom prispieva k zhoršovaniu diastázy, a preto sa musí rodič čím skôr naučiť spôsoby, ako správne držať a nosiť svojho potomka na rukách. Základom je neustále pridržiavanie hlavičky dieťaťa. V rámci prevencie diastázy je potrebné v čo možno najväčšej miere zabrániť dieťaťu, aby zaujímalo polosedavú polohu. Platí to nielen pre polohovanie v domácom prostredí, ale aj v kočíku na prechádzke. Takáto pozícia totiž môže dieťa lákať k naťahovaniu sa do sedu, čím neprimeraným spôsobom zaťažuje oslabené brušné svalstvo.

Hoci deti trpiace diastázou odmietajú polohu na brušku, je potrebné ich k nej viesť, pretože len tak sa naučia do vykonávania určitých pohybov zapájať všetky brušné svaly, a to aj tie oslabené. Rodičom sa tiež neodporúča urýchľovať motorický vývoj svojho potomka formou ťahania dieťatka za rúčky do sedavej polohy, predčasného stavania dieťaťa na nohy a nútenia do chôdze. K veľkým pokrokom v psychomotorickom vývoji sa každé dieťa prepracuje v rámci individuálneho tempa. Samozrejme, postupne ich treba motivovať, aby k týmto veľkým vývojovým krokom došlo, no všetko treba robiť s mierou a dávkou opatrnosti. Najmä, ak ide o dieťa s diastázou. Starším deťom je tiež potrebné zamedziť visiace polohy, ktoré nadmerne zaťažujú neaktivované brušné svaly.

Pruh u detí

Umbilikálna hernia alebo pupočný pruh je známy podobnými príznakmi ako diastáza. Pruh u bábätka sa prejavuje vyklenutím brucha v pupkovej časti vplyvom vystúpenia prevažnej väčšiny obsahu brušnej dutiny smerom von. K tomuto javu dochádza najmä pri plakaní či vyprázdňovaní, keď sa na brucho vyvíja značný tlak. Niekedy je pupočný pruh u detí viditeľný taktiež v stave úplného pokoja. Pruh, ktorý nezmizne a naďalej spôsobuje problémy u detí v predškolskom veku, je potrebné riešiť operačným zákrokom. Hlavne u dievčat treba tento pupočný pruh riešiť čím skôr, aby sa predišlo jeho vplyvu na budúce tehotenstvá.

Čo zaberá na diastázu? – skúsenosti

Zo skúseností zverejnených na diskusných fórach možno konštatovať, že najväčšou pomocou pri zmiernení diastázy je cvičenie na základe Vojtovej metódy. Existujú mamičky, ktoré išli po spozorovaní vystúpenej striešky na brušku dieťatka k lekárovi, pričom ten ich poslal domov s tým, že postačí priebežné pozorovanie stavu. Vo viacerých prípadoch vraj diastáza sama ustúpila, pričom niektorým mamičkám ešte stále robí problémy. V jednom z príspevkov sa spomenula operácia diastázy, avšak tá nie je zväčša potrebná, ak sa k cvičeniu a riešeniu problému zodpovedne pristupuje.

Diastáza u detí skúsenosti Modrykonik

Diastáza u detí diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

Ako sme v článku uviedli, diastáza je vážnym problémom, ktorý má značný vplyv na rozličné aspekty života dieťaťa. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité pristúpiť k riešeniu diastázy z veľkou dávkou zodpovednosti a trpezlivosti. Okrem najpodstatnejších informácií v článku sme si do sekcie otázok a odpovedí pripravili niekoľko zaujímavostí vzťahujúcich sa na danú tému. Ak sa však predsa len nájdu nejaké dodatočné otázky, pripomienky či skúsenosti s detskou diastázou, sekcia komentárov plní práve túto funkciu.

Áno, ergonomické nosiče sú v prípade diastázy u detí prijateľné, avšak treba prihliadať na mieru využívania tejto pomôcky. Malo by totiž dochádzať k častejšiemu striedaniu pobytu dieťaťa v nosiči a času stráveného voľným pohybom mimo nosiča. Keď už dieťa predsa len do ergonomického nosiča vložíte, odporúčame priebežne meniť polohovanie dieťatka, aby nedochádzalo k dlhodobému preťaženiu rovnakých častí tela dieťaťa. Rodičia by si tiež mali dávať pozor na vlastné držanie tela počas využívania ergonomického nosiča, pretože tento faktor má značný vplyv aj na telo samotného bábätka nachádzajúceho sa v nosiči.

Nie, diastáza sa nemusí nevyhnutne prejaviť hneď v počiatočných dňoch života dieťaťa mimo matkinho tela. Prvotné príznaky sú typické najmä pre obdobie, keď dozrieva centrálna nervová sústava dieťaťa. V tomto čase by malo dieťa robiť značné pokroky z hľadiska psychomotorického vývoja, avšak diastáza tento proces podstatne spomaľuje.

Áno, diastáza sa u detí môže prejaviť bez predošlého náznaku problému, avšak nikdy to nie je bez príčiny. Vo väčšine prípadov je náhly vznik diastázy pripisovaný úrazom či poruche funkčnosti brušného svalstva. Pri úraze je však problém vopred signalizovaný bolesťou brucha u detí v oblasti pupka, pričom tento symptóm deti preukazujú zvýšenou plačlivosťou a podráždenou náladou.

Áno, sú známe ojedinelé prípady, v ktorých k zmiznutiu diastázy naozaj došlo, no ide o výnimočný jav. Diastázu je preto potrebné riešiť s odborníkmi čo najskôr, pretože čakať na akýsi zázrak by sa mohlo negatívne odzrkadliť na ďalšom vývoji dieťaťa.


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Deti

Vaše hodnotenie:
(91.6%)