Čo signalizujú červené líca u detí?
Červené líca u detí nemusia hneď znamenať vážny problém. U novorodencov ide dokonca o bežný jav nazývaný polycytémia, čo je prejav nadbytku červených krviniek v organizme. Začervenanie líc však môže poukazovať aj na poruchu prekrvenia alebo prítomnosť zápalu v tele. Tento viditeľný symptóm však môže byť pokojne podmienený i detskou vírusovou infekciou spôsobenou parvovírusom B19, a to tzv. piatou chorobou. Intenzívna červeň na oboch lícach viedla k tomu, že sa v spoločnosti pre toto ochorenie rozšíril laický názov „facka“.
Pre vysoko nákazlivú piatu chorobu je príznačný sezónny výskyt, a to konkrétne v zimnom a jarnom období. K najrozsiahlejšiemu šíreniu vzduchom dochádza v rámci väčších kolektívov, a teda medzi deťmi v predškolskom a školskom veku. Nakazený jedinec je infekčný týždeň pred prvými náznakmi typických symptómov choroby. Prítomnosť samotných prejavov už značí pominutie nákazlivosti ochorenia. Hoci charakteristickou črtou piatej choroby je zmienené začervenanie líc, primárne príznaky sa objavujú v podobe nadmernej únavy, bolesti hlavy, nádchy a pocitov nevoľnosti.
O pár dní neskôr sa objavujú začervenané vyrážky, a to najmä na lícach. U niektorých detí je výrazná červeň na lícach prvým a jediným zaznamenaným prejavom piatej choroby. K aktivovaniu tohto symptómu dopomáha fyzická aktivita, pobyt na priamom slnku či v teplom prostredí, no prispieť môže aj stres. Červené vyrážky majú tendenciu zmiznúť a opäť sa ukázať na inej časti tela. Výsev zasahuje najmä oblasti oboch párov končatín a oblasť trupu dieťaťa. Piatou chorobou sa môže infikovať aj dospelý človek, u ktorého sa k spomínaným príznakom pridružuje aj pretrvávajúca bolesť zápästných, kolenných a členkových kĺbov. Zriedkavo môže byť piata choroba sprevádzaná zvýšenou telesnou teplotou na úrovni 37 °C.
Presúvajúce sa vyrážky, ktoré často pripomínajú tvar polmesiaca, ustupujú po 10 až 14 dňoch. Dovtedy liečba tohto infekčného ochorenia funguje na symptomatickej báze. Ak teda dieťa zažíva bolesti hlavy, je vhodné podať lieky na bolesť. Okrem podávania príslušných medikamentov by sa mala infikovaná osoba držať pokojového režimu a prijímať dostatok tekutín. Samozrejme, diagnostika prebieha prostredníctvom konzultácie s lekárom, ktorého je vhodné vopred telefonicky informovať o príznakoch. Očkovacia látka v prípade danej nákazlivej choroby neexistuje. Imunita voči nej sa zväčša automaticky vytvorí po prekonaní choroby.
Vo všeobecnosti je pre piatu chorobu charakteristický mierny priebeh, hoci ťažšie môžu nákazu znášať tehotné ženy a imunitne slabšie osoby. Nákaza v priebehu tehotenstva je označovaná za nebezpečnú, pretože môže dochádzať k neželanému prenosu ochorenia na plod, u ktorého vplyvom parvovírusu B19 môže potenciálne vzniknúť anémia. Tá následne spôsobuje komplikácie vo vývojom procese plodu, no tiež v rámci tvorby červených krviniek. V zriedkavých prípadoch nákazy tehotných žien môže piata choroba viesť k potratu.
Červené líčka však nemusia vždy signalizovať to najhoršie. Malé deti totižto disponujú veľmi citlivou pokožkou, ktorá je často náchylná na rôzne ekzémy. Alergické reakcie vo forme intenzívnej červene na lícach tiež nie sú vylúčené. Niektoré mamičky totiž majú skúsenosti s detskou alergiou na chladné podmienky v zime. V takomto prípade je potrebné k starostlivosti o detskú pokožku pristupovať dôkladnejšie. Pred prechádzkou je vhodné potierať detskú tváričku hrubšou vrstvou Indulony alebo iného prípravku zabezpečujúceho hydratáciu nadmerne suchej a citlivej pokožky.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár