Čo si zbaliť do pôrodnice

Čo si zbaliť do pôrodnice? Podrobný zoznam a výbava do pôrodnice pre mamičku

Blížiaci sa pôrod prichádza s mnohými hektickými a obavy vzbudzujúcimi situáciami, ktoré sa vzťahujú na predpôrodnú prípravu. Neoddeliteľnou súčasťou týchto stresových a neistých období je aj balenie tašky do pôrodnice. Ak považujete balenie sa pred dovolenkou za ťažký úkon, predstavte si, aký pocit musia mať budúce rodičky pred pôrodom. A to hlavne vzhľadom na to, že každá pôrodnica si môže stanoviť vlastný zoznam požadovaných vecí, čo si treba zbaliť do pôrodnice.

Publikované: 03.07.2023
Aktualizované: 20.12.2023
Obsah článku:

Ak vás zaujíma, čo je potrebné si zbaliť v rámci mamičkovskej i novorodeneckej výbavičky a či existujú konkrétne požiadavky v závislosti od jednotlivých nemocníc a kliník, prečítajte si náš článok, v ktorom sme zhrnuli všetko podstatné, čo by budúce rodičky ohľadom tejto témy mali vedieť.

Najdôležitejšie doklady, čo treba do pôrodnice

Keďže každý pacient musí byť v nemocniciach automaticky evidovaný, je potrebné, aby ste si v posledných dňoch pred pôrodom pripravili všetky náležité doklady na miesto, kde ich budete môcť ľahko schmatnúť a vziať so sebou, keď sa váš pôrod spustí.

Dostatočný predstih prípravy týchto papierov je veľmi podstatným aspektom v prípade, že u vás nastane predčasný pôrod či iné komplikácie, ktoré by mohli nejakým spôsobom ovplyvniť rýchle zozbieranie potrebných dokladov.

Medzi základné nevyhnutnosti určite patrí váš občiansky preukaz, zdravotná kartička a tehotenský preukaz, v ktorom figurujú všetky podstatné informácie ohľadom celej doby vášho tehotenstva. V prípade, že ste v priebehu tehotenstva absolvovali vyšetrenia u špecialistov, rozhodne by ste nemali zabudnúť pribaliť papiere s príslušnými výsledkami.

Z hľadiska dokumentácie, ktorá sa vykonáva približne deň po narodení bábätka, je nutné, aby ste mali pri sebe niekoľko dôležitých dokumentov, a to v závislosti od vášho aktuálneho stavu. Zatiaľ čo v prípade manželského zväzku je nutné predložiť sobášny list, ženy po rozvode musia vydokladovať túto skutočnosť súdnym rozsudkom, na ktorom musí byť viditeľná pečiatka a dátum nadobudnutia platnosti.

Ak však vydatá nie ste, no máte partnera uznávajúceho otcovstvo novorodenca, je potrebné, aby ste si do nemocnice priniesli na matrike vybavenú zápisnicu zohľadňujúcu určenie otcovstva a súhlas s touto vecou. Taktiež je vhodné, ak už máte vopred rozmysleného pediatra, ku ktorému budete po narodení dieťatka chodiť. Na meno a adresu ordinácie detského lekára sa vás totiž bude pýtať nemocničný personál.

Čo si zbaliť do nemocnice zoznam

Výbava do pôrodnice pre mamičku

Ako sme už vyššie spomínali, závisí od vami zvolenej nemocnice, čo všetko budete do pôrodnice potrebovať. Inštitúcie majú podrobný zoznam zväčša uvedený na príslušných webových stránkach, pričom niektoré kliniky ponúkajú aj službu v podobe krátkej inštruktáže či prehliadky pôrodnej sály a izby, kde sa vaša pôrodná a popôrodná starostlivosť bude odohrávať.

Kým v prípade vybraných nemocníc nočné košele, vložky či župan do pôrodnice nosiť nemusíte, iné službu požičania menovaných predmetov či iných základných potrieb pre dieťa i matku neposkytujú. Všetko teda závisí od konkrétnej nemocnice, resp. pôrodnice, pre ktorú sa ešte pred oficiálnym príchodom dieťatka rozhodnete.

Oblečenie pre mamičku do pôrodnice

V rámci zoznamu vecí do pôrodnice určite nesmú chýbať položky patriace do kategórie nevyhnutného oblečenia, obuvi na prezutie a spodnej bielizne pre rodičky. V súvislosti s týmito potrebami je nutné myslieť na to, že po pôrode dochádza k výraznejšiemu poteniu či špineniu, pričom vás môže ogrckať aj váš nakŕmený novorodenec. Radšej si teda z jednotlivých častí oblečenia zbaľte viac kusov.

Vo všeobecnosti budete v nemocnici z odevov potrebovať nočné košele, prípadne župan, ktorý sa hodí na presun po chodbách budovy, pri návštevách, ale najmä v chladných mesiacoch, keď spanie v nočnej košeli určite nie je najpríjemnejšie. Čo sa týka nočných košieľ, špecificky by ste mali voliť tie s predným rozopínaním, aby ste si tak zjednodušili dojčenie.

Rozhodne by ste nemali zabudnúť na ponožky, ktoré sa jednak hodia na presun po chladných nemocničných chodbách, ale aj počas samotného pôrodu. V pôrodných sálach totiž zvykne byť niektorým rodičkám zima na nohy. Tento problém je preto možné eliminovať jednoduchým zabalením aspoň troch párov ponožiek do vašej tašky do pôrodnice, pričom na tento odevný artikel si treba spomenúť hlavne v momente, keď sa budete presúvať na pôrodnú sálu.

Špecifickosť zoznamu pre ženu pri narodení dieťaťa sa odzrkadľuje najmä v prípade spodnej bielizne. Nohavičky i podprsenky by mali byť prispôsobené popôrodným potrebám ženy. Nohavičky by mali byť voľnejšie a pružnejšie, aby ste sa v nich jednak cítili pohodlne, no tiež aby sa do nich zmestili veľké gynekologické vložky. Lekári zvyknú odporúčať, aby ste v nemocničnom lôžku ležali bez spodnej bielizne, no na chodbové presuny je vhodnejšie ich mať po ruke.

Využívanie podprseniek v pôrodnici je veľmi individuálne, no prsia plné materského mlieka vás môžu bez opory ťažiť, pričom sa často stáva, že po dojčení ešte tečie mlieko, čo vedie k zašpineniu nočnej košele. Je preto lepšie mať podprsenku vystlanú prsnými vložkami. Z hľadiska praktickosti je najvhodnejšie voliť podprsenky na dojčenie.

Obuv do pôrodnice pozostáva najmä z papúč, ktoré využijete pri presune na toaletu, ale tiež počas pobytu vo vašej nemocničnej izbe. Voľte pohodlné, nešmykľavé a veľkostne primerané papuče na prezutie, aby nedošlo k nechcenému pošmyknutiu alebo potknutiu. Čo sa týka sprchy, niektoré mamičky odporúčajú gumené šľapky, ktoré si počas umývania nemusíte vyzuť, a teda sa vyhnete získaniu nejakého druhu plesňového ochorenia chodidiel.

Mali by ste však myslieť aj na vašu cestu domov. Na odchod z pôrodnice niekedy postačí oblečenie, ktoré ste mali na sebe pri vašom príchode, no často sa stáva, že rodičky prichádzajú vo veciach, v ktorých im odtiekla plodová voda, a teda sú už na cestu z nemocnice nepoužiteľné.

Buď si teda pribaľte do tašky do pôrodnice nejaké pohodlné oblečenie, v ktorom budete odchádzať, alebo inštruujte partnera či inú blízku osobu, aby vám takýto outfit potom priamo do nemocnice doručili.

Čo si zbaliť do pôrodnice – oblečenie pre mamičku

Hygienické potreby pre mamičku

Vo vašej kozmetickej taške by rozhodne nemala chýbať základná toaletná výbava, ako zubná pasta a kefka, mydlo či sprchový gél, šampón na vlasy, telové mlieko, krém na tvár, ktorá sa môže vplyvom hormónov počas pôrodu veľmi rýchlo vysušiť, no tiež papierové vreckovky, toaletný papier a uteráky. Je lepšie si priniesť jeden veľký uterák a jednu osušku na tvár.

Myslíte na to, že sprchový gél, šampón a mydlo by mali byť neparfumované, pretože príliš silné vône môžu prekryť vašu prirodzenú vôňu, čo môže zmiasť bábätko. Je to však lepšie aj z toho dôvodu, že intenzívne parfumy nemusia čuchu novorodenca vôbec sedieť.

Aby ste sa po pôrode cítili na nemocničnom lôžku pohodlne, oplatí sa pred pôrodom zainvestovať do jednorazových podložiek určených do postele. V predaji sú v zdravotníckych potrebách, pričom je vhodné, ak si zaopatríte aspoň osem až desať kusov.

Najnutnejšie spomedzi hygienických potrieb sú vložky. Keďže po pôrode dochádza k následnému vylučovaniu zvyškov placenty alebo krvi v dôsledku nastrihnutia, resp. natrhnutia hrádze, rodičky by mali po pôrode nosiť špeciálne gynekologické vložky, ktoré síce pôsobia giganticky, no ich veľkosť je vzhľadom na ich funkciu primeraná. Odporúčame si zbaliť do tehotenskej tašky minimálne dve či tri balenia.

Ak sa rozhodnete nosiť po pôrode podprsenku, je po kojení vhodné ju mať vystlanú špeciálnymi tampónmi do podprsenky. Zabránite tak zašpineniu samotnej podprsenky a nočnej košele vplyvom tečúceho materského mlieka po dojčení.

Určite sa zíde žiletka či holiaci strojček na oholenie pred pôrodom. Nezabudnite si pribaliť lieky, ktoré pravidelne užívate. Hodí sa vám taktiež kalciová masť pomáhajúca v prípade popraskaných bradaviek, sprej do nosa uvoľňujúci upchatý nos v čase pôrodu či masť na hemoroidy, ktorými niektoré ženy môžu po pôrode trpieť.

Taška do pôrodnice hygienické potreby

Čo ešte potrebujem do pôrodnice?

Okrem oblečenia a toaletných potrieb si nezabudnite pribaliť nabíjačku na smartfón či inú elektroniku, ktorú si so sebou vezmete do pôrodnice na skrátenie dlhej chvíle pred pôrodom či v čase, keď bude vaše nenarodené bábätko spinkať. Ak uprednostňujete iné spôsoby trávenia voľného času, tak si môžete priniesť krížovky, časopisy, prípadne knižku.

Oplatí sa myslieť aj na dodržiavanie pitného režimu po pôrode, a teda mať po ruke aspoň fľašu vody či nesýtenej minerálky. Bublinkové nápoje by vám mohli po pôrode zaťažujúcom celý váš organizmus a dýchacie cesty spôsobiť zachrípnutie. Vodu, prípadne iné potraviny môže pre vás v nasledujúcich dňoch zabezpečiť váš partner či iná návšteva.

Vopred by ste sa mali informovať ohľadom stolovacích potrieb, ako sú príbory, pohár, prípadne šálka či miska na polievku. Kým niektoré inštitúcie nimi disponujú, a teda ich dodávajú všetkým rodičkám, iné vyžadujú, aby ste si doniesli svoje vlastné.

Základné potreby a oblečenie pre novorodenca do pôrodnice

Väčšina nemocníc poskytuje dojčenské košieľky pre novorodencov, takže nad oblečením pre vaše bábätko si nemusíte lámať hlavu. Ak si chcete predsa len zobrať vlastné veci, rozhodne by ste mali myslieť na body alebo spomínané dojčenské košieľky, dupačky či polodupačky. Pre prvorodičky sú najvhodnejšie polodupačky, pretože kompletné dupačky im môžu robiť sprvu problém pri obliekaní.

Z košieľok i dupačiek do pôrodnice vezmite aspoň tri až päť kusov. Keďže novorodené detičky sú veľmi citlivé na chlad, oplatí sa zabaliť do tašky čiapočku a bavlnené ponožky. Zbaliť si môžete aj rukavičky, ktoré chránia bábätko pred poškriabaním.

Pri odchode z nemocnice sa vám určite zídu i dva bavlnené svetríky. V rámci každého vymenovaného druhu detského oblečenia platí, že je lepšie mať aspoň jeden ďalší kus v zálohe v prípade, že dôjde ku „grckajúcej nehode“.

Najdôležitejšie sú pre bábätko jednorazové plienky. Keďže je každé bábätko individuálne, je možné, že u nich dôjde k ekzému alebo inej vyrážke z konkrétneho typu plienok. Odporúča sa teda nenakupovať dlhodobé zásoby plienok, aby ste ich následne nemuseli vyhadzovať či posúvať iným ľuďom. Do pôrodnice si zakúpte jedno až dve balenia s označením 0 či 1.

Plienky označené číslom 0 sú určené pre predčasne narodené bábätká s hmotnosťou zväčša do troch kilogramov, pričom označenie 1 prislúcha plienkam pre deti s pôrodnou hmotnosťou v rozmedzí od dvoch do piatich kilogramov.

Na prebaľovanie sa vám budú hodiť detské vlhčené obrúsky, no tiež prebaľovacia podložka, ktorú môžete prípadne využiť namiesto spomínaných podložiek do postele. Popri jednorazových plienkach netreba zabúdať ani na tie látkové, ktoré zužitkujete jednak pri odgrgávaní bábätka a jeho grckaní, jednak počas kúpania. Keďže sa látkové plienky pre svoju funkciu rýchlo zašpinia, zbaľte si z nich minimálne tri kusy.

Cumlíky v pôrodnici sú témou, ktorá rozdeľuje mamičky na dva tábory. Kým niektoré s radosťou dávajú dieťatku cumlík hneď po narodení, iné by najradšej k tomuto návyku svoje dieťatko ani neprivádzali. Každopádne je to však vec každej mamičky, a teda je na vás, či si ich do tašky do pôrodnice pribalíte.

Keďže je detská pokožka veľmi citlivá, je nutné, aby sa na ňu nanášali jemné hygienické prípravky. Vezmite si teda do pôrodnice detský umývací gél, no tiež krém na prevenciu vzniku zaparenín a detský olejček, ktorý uchráni pokožku vášho bábätka pred vysušením. Oplatí sa mať po ruke aj vatové tyčinky do ušiek vášho dieťatka.

Mnohé mamičky vám potvrdia, že zavinovačka do pôrodnice skrátka patrí. Využijete ju nielen počas návštev, ale aj pri odchode z nemocnice, keď budete dieťatko vkladať do autosedačky. Tú by ste mali v aute, ktoré vás bude odvážať, zabezpečiť už pred pôrodom.

Do tašky do pôrodnice si okrem zavinovačky môžete zabaliť detskú deku, ktorá vášmu dieťatku poslúži na príjemnejšie zaspávanie, presun v kočíku a autosedačke, a to až do jeho troch rokov.

Oblečenie do pôrodnice pre bábätko

Zoznam vecí do pôrodnice – skúsenosti

Diskutujúce mamičky ozrejmili nejeden aspekt zoznamu potrebných vecí do pôrodnice. Vyzdvihli, že pôrodnice majú podrobný zoznam uvedený na príslušných webových stránkach, takže je potrebné sa riadiť podľa nich. Tiež potvrdili, že závisí od nemocnice, čo všetko rodičkám a ich novorodencom ponúknu na požičanie počas ich pobytu v danom zariadení.

V súvislosti s tampónmi do podprseniek diskutujúce uviedli, že je ich potreba veľmi individuálna, keďže sa spustenie materského mlieka môže u každej rodičky líšiť. Zatiaľ čo u niektorých sa spustí už niekoľko hodín po pôrode, u iných je to až po odchode z pôrodnice. Jedna diskutujúca mamička dokonca poskytla zaujímavú radu ohľadom fénu. Ten totiž využijú ženu nielen na vysušenie vlasov, ale aj na upokojenie novorodencov, keď plačú „bezpríčinne“.

Čo si zbaliť do pôrodnice? skúsenosti Modrykonik

Čo si zbaliť do pôrodnice? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk

Najčastejšie otázky – FAQ

V článku sme sa zamerali na najdôležitejšie aspekty vzťahujúce sa na tému zoznamu vecí potrebných do pôrodnice pre mamičku i novorodenca. Niekoľko dodatočných zaujímavostí k tejto problematike sme si pripravili v sekcii Otázok a odpovedí. Ak však ani v tejto časti článku nenachádzate informácie, ktoré vás zaujímajú, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Snažíme sa odpovedať čo najskôr.

Keďže pôrod sa môže pri bezproblémovom tehotenstve spustiť kedykoľvek po 35. týždni, je vhodné mať plne pripravenú tašku do pôrodnice už od 36. týždňa gravidity. Majte na pamäti aj jej správne umiestnenie tak, aby vám síce nezavadzala v ceste, no tiež aby bola po ruke v prípade, že vám plodová voda odtečie a vy sa budete musieť v rýchlosti presunúť do pôrodnice.

Tehotenskú knižku pred pôrodom odovzdávate príslušnému personálu nemocnice či kliniky, pričom túto dokumentáciu celého vášho tehotenstva už pri odchode z nemocnice naspäť nedostanete. Nemocnica drží vaše informácie a tehotenskú knižku v archíve maximálne dva mesiace, takže je dobré, ak sa na návrat tehotenskej knižky do vašich rúk spýtate zdravotnej sestry alebo lekára včas. Môžu vám ju na požiadanie vydať. Keďže majú budúce mamičky často v tejto knižke odložené aj priebežné fotky z ultrazvukov, odporúča sa vytvorenie jej kópie na pamiatku ešte pred pôrodom. Môže sa totiž stať, že na túto vec zabudnete a spomeniete si, keď už bude neskoro.

Aj keď niektoré pôrodnice ponúkajú službu vypožičania nočných košieľ pre rodičky, vždy je lepšie mať záložné vo vlastnej taške. Môže sa totiž stať, že v čase vášho nemocničného pobytu nebudú disponovať dostatkom kusov. Radšej prísť s preplnenou taškou, ako byť nedostatočne pripravená na všetky okolnosti a situácie, ktoré môžu nastať.

Je na vás, či tieto prostriedky budete chcieť využívať už v čase vášho pobytu v nemocnici, alebo vám stačia vo vašej domácnosti. Mnohé nemocnice a kliniky ponúkajú odsávačky a monitory dychu na požičanie, takže je len na vás, či ich bude vaša taška do pôrodnice obsahovať.


Komentáre
Katarína 04.Jul.2023
To fakt len na Slovensku, aby človek myslel pred pôrodom na to, čo všetko si má zabaliť. Ja som si v Dánsku okrem spodného prádla a ponožiek nebrala do nemocnice nič. Sestričky mi ešte aj zubnú kefku dali. Nehovoriac o tom, ako vám do detailu vysvetľujú každý krok pred aj po pôrode. Tu aby si človek bral príručnú batožinu a ešte sa bál či mu ju nečmajznú. :-)

Odpovedať

Simonka 17.Jul.2023

Katuš, to s tým musíš počítať. Ja som mala veci do pôrodnice pobalené mesiac pred termínom, aby som sa nestresovala. Od toaletného cez zubnú kefku, prebaľovacie podložky, dojčenecké podprsenky, vlhčené obrúsky atď., Aj nočné košele, hoci mi vraveli, že to nie je problém. Radšej mať všetko zabezepčené, ako byť odkázaná na náhodu.

adriana 28.Jun.2024
Ja som mala tiež veci do pôrodnice možno aj 2 mesiace dopredu. Proste chcela som mať všetko. Brala som si kefu na vlasy, gumičku, rolku toaletného papiera, papuče gumené aby som ich mohla aj vziať do sprchy, nočné košele na dojčenie a hlavne mäkké pohodlné menštruačné nohavičky Bellinda, aby sa mi nič nelepilo a neťahalo ma a boli naozaj super - nezašpinila som krvou posteľ

Odpovedať

Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Pôrod

Vaše hodnotenie:
(89.6%)