Čo nerobiť počas tehotenstva?
Tehotenstvom pre ženu začína obdobie zmeny dovtedy zaužívaného životného štýlu. Telo tehotnej ženy sa mení ako navonok, tak i zvnútra. Diferencie v hormonálnych hladinách či typické tehotenské symptómy sú len zlomkom z toho, čo sa stáva neoddeliteľnou každodennou súčasťou života gravidnej ženy. Existuje však veľa vecí, ktoré by mala implementovať do svojho života každá žena, ak túži po zdravo sa vyvíjajúcom bábätku. V prvom rade ide o základný krok v podobe eliminácie návykových látok, ako sú cigarety, drogy či alkohol. Užívanie týchto substancií počas tehotenstva má značný vplyv na zdravý maternicový rast a vývoj plodu.
Okrem vyššie uvedených látok by mala tehotná žena obmedziť aj pravidelný prísun kofeínu. Ak je to nevyhnutné, pri nerizikovom tehotenstve je prijateľná jedna šálka kávy denne. Tehotná žena by mala tiež obmeniť svoje stravovacie návyky. Rozhodne by sa nemala púšťať do rozličných diét s cieľom schudnúť, pretože takto dochádza k obmedzenému prísunu potrebných zložiek a vitamínov do tela samotného plodu. Po celú dobu tehotenstva je ideálnou voľbou vyvážená strava. Tehotná žena by nemala jesť surové mäso, nedostatočne tepelne upravené vajcia, no tiež nepasterizované mliečne produkty.
Kontraproduktívnym je aj vegetariánstvo a vegánstvo. Počas tehotenstva je potrebné telu dodávať dostatočné množstvo bielkovín, vitamínov skupiny B, ale aj minerálnych látok, ako je vápnik, železo a zinok. Tieto látky sú prirodzene obsiahnuté v živočíšnych potravinách, a teda v mäse. Ak je však tehotná žena pevne rozhodnutá a odmieta jesť mäso, je potrebné nájsť vhodné alternatívne spôsoby, ako do organizmu dostať tieto nevyhnutné výživné látky. Väčšina ľudí nejediacich mäso a ryby nahrádza vitamíny a minerály doplnkami výživy, no v tehotenstve je potrebné akékoľvek podporné látky a bylinky prekonzultovať s lekárom. Platí to aj pre bežné lieky a antibiotiká. Tie sú vhodné len v prípade, že sa v príbalovom letáku nachádza informácia o vhodnosti užívania pre tehotné ženy.
Ani tehotným ženám sa nevyhýbajú zranenia či zdravotné problémy, ktoré vyžadujú vyšetrenia röntgenovým alebo ultrazvukovým prístrojom. Kým ultrazvuk je pre plod neškodný, o röntgene nemožno tvrdiť to isté. Je preto potrebné zdravotný personál vopred informovať o svojom stave tehotenstva, aby mohli pred vyšetrením aplikovať ochranné faktory. Röntgenové vyšetrenie je najnebezpečnejšie pre trojtýždňový až štvormesačný plod. Ak bola takáto lekárska prehliadka vykonaná v čase, keď žena nevedela o svojej gravidite, je potrebné čo najskôr informovať svojho lekára, ktorý po zistení tehotenstva skontroluje stav plodu.
Lekárska konzultácia je vhodná aj pri snahe zaviesť do svojho života väčšiu fyzickú aktivitu. Ak telo tehotnej ženy nie je zvyknuté na nadmerný pohyb či zdvíhanie ťažkého závažia, môže byť takáto činnosť nebezpečná pre prebiehajúce tehotenstvo. Najmä v prvom trimestri môže vplyvom veľkej fyzickej záťaže dôjsť k spontánnemu potratu. Ideálnymi športmi pre tehotné ženy je plávanie alebo tehotenská joga, ktorá aplikuje pohyby vhodné pre ženy v rozličnom štádiu gravidity. Pohlavný styk sa tiež považuje za fyzickú aktivitu, no v prípade nerizikového tehotenstva nie je dôvod sa obmedzovať. V štádiách tehotenstva, kedy je už bruško výrazne väčšie, je však ideálne vyhnúť sa niektorým polohám vyvíjajúcim väčší tlak na túto oblasť ženského tela, a teda i samotný plod.
Ak má tehotná žena zaužívané návštevy solária, je lepšie tento zvyk odložiť na obdobie života, keď jej pokožka nebude nadmerne citlivá na akékoľvek vonkajšie vplyvy. Odporúča sa skôr pobyt na prirodzenom slnečnom svetle ako umelé opaľovanie v salóne. Prirodzené opaľovanie však taktiež treba limitovať, pretože koža tehotnej ženy je oveľa citlivejšia a náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn tmavšieho charakteru. Pobyt na slnku by mal ideálne prebiehať neskoro popoludní, no stále s pokrývkou na hlave a účinným opaľovacím krémom na pokožke.
Okrem citlivosti pokožky však nadmerné vystavovanie tela priamemu slnku vplýva aj na tlak, ktorý sa v dôsledku prehriatia organizmu znižuje. Môže tak dochádzať k ohrozeniu prísunu kyslíka do krvného obehu plodu. Tehotné ženy by preto mali obmedziť návštevy teplých kúpeľov a sáun. Negatívny dopad na zdravý vývin dieťatka majú aj chemikálie obsiahnuté v rozličných čistiacich prípravkoch alebo produktoch na starostlivosť o vlasy. Počas tehotenstva preto treba aplikovať ochranné opatrenia, ktoré zabránia priamemu vdychovaniu takýchto chemických zlúčenín. Ak má tehotná žena zaužívané pravidelné farbenie vlasov, malo by sa vykonávať len s prípravkami bez amoniaku a iných, pre tehotné ženy nebezpečných, chemických zložiek. Túto tému je vhodné prekonzultovať s odborníkom na vlasovú starostlivosť.
Existuje nesmierne veľa nezmyselných rád limitujúcich životy tehotných žien. Najmä prvorodičky majú tendenciu uveriť každej hlúposti, ktorú na internete zazrú. Pravdou však je, že v tehotenstve je možné žiť ako predtým, no niektoré aspekty je potrebné do istej miery zmeniť, resp. úplne eliminovať. Ako mnohé ženy na diskusných fórach zdôraznili, tehotenstvo nie je choroba. Áno, treba v tomto období života postupovať opatrnejšie a myslieť na dobro plodu, no obmedzovanie sa v dôsledku nepodložených rád ešte nikdy nikomu nepomohlo.
Zdroj: Modrykonik.sk
Pridať komentár