Čo nejesť počas dojčenia – sú vhodné mak, zázvor, bryndza či čokoláda počas kojenia?
Jedálniček počas dojčenia má svoje určité pravidlá, ktoré sa mamičkám rozhodne neodporúča obchádzať. Ide predsa o zdravie matky i bábätka. Strava počas dojčenia má mnohé obmedzenia. V tomto období sú určité zakázané potraviny, ktorým sa musia mamičky vyhýbať. Dôvodom je, že tieto látky sa dostávajú aj do materského mlieka, ktorého kvalita môže byť následne ohrozená. Dieťa môže materské mlieko dokonca úplne odmietať alebo mu môže spôsobiť zažívacie ťažkosti. Dôležitá je vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a potrebné živiny, no s tým, že niektoré stravovacie návyky bude potrebné na istý čas upraviť. Čo sa nesmie jesť pri kojení?
- Zdravá strava počas dojčenia má význam
- Pitný režim pri kojení nepodceňujte
- Čo nejesť počas dojčenia
- Mlieko a mliečne výrobky
- Mäso a ryby ako zdroj bielkovín počas dojčenia
- Sacharidy a vláknina pri kojení
- Ovocie a zelenina počas dojčenia
- Orechy a arašidy
- Čokoláda počas kojenia
- Mak počas dojčenia
- Bylinky pri dojčení
- Kofeín – káva počas kojenia
- Fajčenie a lieky pri dojčení
- Skúsenosti
- Najčastejšie otázky – FAQ
- Diskusia
Viaceré mamičky sa po pôrode, okrem iných radostí, tešia aj na to, že si konečne vychutnajú jedlá, ktoré si počas tehotenstva nemohli dopriať. Avšak fáza dojčenia im to nie vždy umožní a opätovne je potrebné dbať na to, čo nejesť počas kojenia. Strava pri kojení novorodenca má svoje obmedzenia a myslite na to, že niektoré potraviny budete musieť na určitý čas z vášho stravovacieho plánu vyradiť. Dojčenie predstavuje obdobie, v ktorom by sa mala mamička vyvarovať určitých potravín. Dodržiavať je potrebné tiež výdatný pitný režim. Čo také ovocie a zelenina počas dojčenia? Existuje určitý zoznam potravín pre dojčiace matky, ktorým by sa mali vyhýbať?
Zdravá strava počas dojčenia má význam
Po pôrode si musí mamička uvedomiť, že do rodiny pribudol ďalší stravník, ktorý si vyžaduje extra starostlivosť. Dojčenie a strava sú úzko spojené. Je dôležité, aby si matka sledovala, čo je a pije, čo môže a čo nie. Pestrá, vyvážená a vhodná strava má význam hlavne z dôvodu, že mnohé chute, pachy či zložky sa prenášajú do materského mlieka, ktoré konzumuje samotné dieťa. Potrebné je dopĺňať vitamíny a minerály. Kvalitná a výdatná strava má tiež vplyv na tvorbu materského mlieka. Sú potraviny, ktoré laktáciu podporia, no zároveň sú tiež zakázané potraviny, ktoré môžu laktáciu pozastaviť.
Vaše stravovacie návyky teda majú priamy vplyv na kvalitu materského mlieka. Vyvážená strava by mala obsahovať dostatočné množstvo sacharidov a vlákniny (obilniny, cestoviny, ryža, pečivo), bielkovín (hydina, mäso, tepelne upravené vajcia či ryby), mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny. S tým, že aj tu platia určité obmedzenie, o ktorých sa dočítate nižšie. Pestrý jedálny lístok je možné mať aj s určitými obmedzeniami. Vedzte však, že radikálne obmedzenie v strave nie sú nutnosťou, niektoré zakázané potraviny sú skôr prevenciou. Potravinu vysaďte úplne až keď máte podozrenie, že robí vám alebo vášmu dieťatku zle.
Myslieť treba na to, že čím je bábätko menšie, tým môže byť citlivejšie na určité zložky potravy. Každé bábätko je iné, to, že u jedného môže konzumácia arašidov spôsobiť alergiu neznamená, že to tak bude aj u druhého. S pribúdajúcimi týždňami (od 2. – 3. mesiaca) môžete postupne skúšať pridávať do jedálnička potraviny, ktoré obľubujete, no sledujte vždy reakcie bábätka a prípadné komplikácie si poznačte do denníka. Budete tak mať prehľad o tom, že dieťatku nevyhovuje. Naopak, čo škodí vám, škodiť bude aj bábätku. Taktiež nejedzte nasilu nič len preto, že vám niekto povedal alebo ste sa to dočítali. Obmedzeniami sa nenechajte znechutiť a držte sa hesla „dojčím, preto jem“. Tak a čo nejesť, keď kojím?
Pitný režim pri kojení nepodceňujte
Dojčiacim ženám sa odporúča vypiť minimálne 2,5 – 3 litre tekutín. Pitný režim je minimálne rovnako dôležitý ako stravovacie návyky. Množstvo mamičiek sa domnieva, že zvýšením príjmu tekutín sa podporí laktácia a zvýši tvorba mlieka. Je pravdou, že pri nedostatku tekutín môže byť laktácia pomalšia, no zvýšený príjem tekutín nemá priamy vplyv na tvorbu množstva mlieka, keďže nadbytok tekutín telo vylúči v moči.
Vhodné je piť neperlivé minerálne vody, vodu z vodovodu, 100 % ovocné džúsy bez konzervantov a farbív, mlieko (sledujte prípadné reakcie bábätka) alebo ovocné a bylinné čaje bez zvýšeného obsahu kofeínu. Veľmi vhodný je medovkový čaj počas dojčenia, vhodné sú tiež čaje z alchemilky, fenikla alebo harmančeka. Pozor však na spomínaný obsah kofeínu v čiernych a zelených čajoch. Opatrne tiež so sladenými nápojmi, ako Coca cola či Kofola. Absolútne sa vyvarujte alkoholu, ktorý počas dojčenia nie je vhodným. Neuškodí napríklad nealkoholické pivo a absolútnym zlom nie je ani káva (s mierou).
Čo nejesť počas dojčenia
Čo by nemala jesť dojčiaca matka? Je dôležité povedať, že viaceré potraviny, o ktorých negatívnych účinkoch sa pri dojčení hovorí, sa nemusia v prípade vás a vášho bábätka potvrdiť. Všeobecne sú tieto odporúčanie platné predovšetkým pre prvé týždne a mesiace kojenia, kedy je dieťa citlivé na viaceré látky a zložky potravín. Ak zistíte, že dieťa je na danú potravinu citlivé, zapíšte si to do denníka. Ak by sme mali vytvoriť zoznam druhov potravín pre dojčiace matky, ktoré potraviny nemôžu, zaradili by sme tam práve tieto skupiny potravín.
- Aromatické potraviny, pikantné či kyslé jedlá. Pri konzumácii pokrmov sa počas dojčenia vyvarujte silných korenín (kari, škorica, tymian, rozmarín, chilli).
- Zelenina, predovšetkým taká, ktorá spôsobuje nadúvanie – kaleráb, kel, kapusta, karfiol, brokolica, ale tiež aromatická zelenina, ako cibuľa, cesnak alebo chren. Alergické reakcie môžu vyvolať zeler, paradajky alebo paprika.
- Ovocie, ktoré nadúva – marhule, broskyne, hrušky, hrozno. Takisto sa v počiatkoch vyhýbajte príliš kyslému ovociu a ovociu, ktoré je potenciálnym silným alergénom – jahody, pomaranče, citróny, mandarínky či pomelo.
- Strukoviny spôsobujú nadúvanie, ich príjem sa snažte obmedziť – hrach, šošovica, fazuľa, cícer. Opatrne tiež so sójou, ktorá môže byť alergénom.
- Nulová tolerancia alkoholu? Alkohol mení chuť materského mlieka. Hoci by niekto povedal, že pohár vína počas dojčenia neuškodí, víno nie je rozhodne nutnosťou. Ak už si chcete dopriať 2 dcl vína, kojiť nezačnite skôr ako o 2 až 3 hodiny. Zároveň zvýšte príjem nealkoholických tekutín.
- Žiadne energetické nápoje.
- Orechy patria do skupiny silných alergénov a väčšina lekárov neodporúča ich konzumáciu v čase, keď dieťa dojčíte – arašidy, lieskovce, para orechy alebo mandle.
- Čokoláda počas kojenia môže byť takisto silným alergénom podobne ako v obchodoch predávané sladkosti, ktoré často obsahujú emulgátory, konzervanty či farbivá.
- Tepelne neupravené mäsové výrobky alebo surové ryby.
- Nepasterizované mliečne výrobky. Opatrne tiež s možnými alergiami – intoleranciami na kravské, ovčie, kozie alebo rastlinné sójové mlieko.
Mlieko a mliečne výrobky
Najlepšie sú nízkotučné mliečne produkty s nižším obsahom tuku. Sú perfektným zdrojom bielkovín a vápnika. Zaradiť môžete do vášho stravovacieho plánu kyslomliečne výrobky (kefír, tvaroh), biele jogurty alebo neslané a neúdené syry. Radšej z jedálnička vynechajte majonézu, tatársku omáčku, ktoré sú zdrojom množstva nezdravých tukov, ale tiež plné emulgátorov, konzervantov či farbív.
Napríklad bryndza je počas dojčenia vhodná, problémom je len, ak nie je pasterizovaná. Môže totiž obsahovať infekčnú listériu. Takéto mliečne výrobky, teda aj bryndza, ktoré neprešli tepelnou úpravou, sú vždy do istej miery rizikom a neodporúča sa ich konzumovať tehotným ani dojčiacim ženám. Zároveň však v obchodoch takmer bežne kúpite pasterizovanú bryndzu. Stále platí, že vyhýbať by ste sa mali tučným syrom a mliečnym výrobkom s vysokým obsahom tuku. Vsaďte preto radšej na nízkotučné produkty s nižším obsahom živočíšneho tuku.
Mäso a ryby ako zdroj bielkovín počas dojčenia
Skvelým zdrojom bielkovín a železa je mäso, ktoré má zároveň vysokú energetickú hodnotu. Ideálne je chudé biele mäso, ako kuracie či morčacie. Vhodné je tiež mäso z králika alebo červené mäso (skvelý zdroj železa) zo svaloviny – jahňacie, hovädzie či bravčové. Veľmi vhodnou voľbou príjmu tekutín a kvalitných živín sú tiež mäsové vývary, resp. mäsovo-zeleninové polievky.
Vhodným zdrojom bielkovín sú aj vajíčka pri dojčení, avšak opatrne, pretože môžu občas spôsobovať nadúvanie. V neposlednom rade sú to ryby, ktoré predstavujú nielen zdroj bielkovín, ale aj jódu. Ideálne sú ryby, ako losos, treska či pstruh. Konzervované ryby radšej do jedálnička nezaraďujte. Z pohľadu rýb sa počas dojčenia vyhýbajte morským plodom a predovšetkým rybám v surovom stave. To isté sa týka aj tataráku či inak tepelne neupraveného mäsitého pokrmu.
Sacharidy a vláknina pri kojení
Najlepším zdrojom vlákniny sú v tomto prípade obilniny. Rozhodne teda neopomínajte pečivo, ideálne z celozrnnej múky, no problémom nie je ani tradičný pšeničný chlieb. V prípade čerstvého pečiva si dávajte pozor na nadúvanie (kvások). Medzi skvelé zdroje sacharidov patria cestoviny, ryža alebo zemiaky. Ak vám neprekážajú ovsené vločky, kuskus alebo bulgur, stravu počas dojčenia môžete obohatiť aj o tieto potraviny.
Ovocie a zelenina počas dojčenia
Sú hlavným zdrojom vitamínov a minerálov. S niektorými druhmi ovocia a zeleniny však veľmi opatrne. Hlavne v počiatkoch dojčenia, kedy je dieťa veľmi citlivé na niektoré zložky a práve ovocie a zelenina môžu vyvolať silnú alergickú reakciu. Medzi vhodné druhy ovocia patria banány, jablká, čučoriedky alebo slivky. Pozor v prípade ananásu a jahôd, ktoré môžu byť silným alergénom.
V prípade zeleniny sa vyhýbajte tej, ktorá nafukuje, hlavne listovej zelenine a tej, ktorá je príliš aromatická. Spomedzi listovej zeleniny je vhodný počas kojenia napríklad špenát. Problematické sú paradajky, paprika, cesnak alebo cibuľa a nadúvajúca je napríklad aj reďkovka. Veľmi vhodná je pri dojčení mrkva, baklažán, tekvica, cvikla, zemiaky alebo cuketa. Vždy však sledujte reakcie či niektoré druhy ovocia alebo zeleniny nerobia bábätku problémy.
Orechy a arašidy
Často diskutovanými potravinami sú orechy. Je o nich dobre známe, že ide o silné alergény. Pri dojčení s nimi preto treba veľmi opatrne a niektorí lekári ich odporúčajú mamičkám zo stravy počas kojenia vysadiť úplne. Mandle, pistácie, vlašské orechy, lieskovce, para orechy alebo arašidy. Sú skvelým zdrojom zdravých tukov a omega-3 mastných kyselín. Také arašidy lekári donedávna neodporúčali deťom konzumovať až do veku 3 rokov. Moderné výskumy však poukázali na fakt, že ak mamička počas dojčenia konzumuje arašidy a dieťa do 1 roka príde do kontaktu s ich zložením, je až päťkrát nižšia pravdepodobnosť vzniku alergie.
Čokoláda počas kojenia
Chuť na sladké je všemocná a dojčiace mamičky to veľmi dobre vedia. Upokojíme vás, napriek tomu, že čokoláda je takisto považovaná za potenciálny alergén, občasná konzumácia čokolády by nemala spôsobiť problém. Čokoláda výraznejšie neovplyvňuje kvalitu materského mlieka. Ideálne je dopriať si pár kúskov horkej čokolády, no ak sem-tam zhrešíte nejakou tou čokoládovou sušienkou, nič sa nestane. Všetkého však s mierou a ak už, skúste sa vyhýbať rôznym „komerčným“ sladkostiam, nahraďte ich banánom alebo jablkom.
Mak počas dojčenia
Väčšina lekárov mak počas dojčenia neodporúča, a to aj v neskorších týždňoch. Dôvodom je, že predovšetkým v rannom veku môže vyvolať alergické reakcie či koliku (bolesť bruška). Hoci je skvelým zdrojom vápnika, skúste mak minimálne počas prvých mesiacov kojenia vynechať. Postupne ho môžete zaradiť do stravy. Potom, čo si vychutnáte makový koláč, sledujte reakciu bábätka. Každé dieťa na mak môže reagovať inak a vôbec nemusí vyvolať alergickú reakciu.
Bylinky pri dojčení
Bylinkové čaje sú pri dojčení skvelým spôsobom, ako obohatiť pitný režim. Zároveň mnohé bylinky sú pre dojčiace matky skvelou zmenou za klasickú pitnú vodu alebo neperlivé minerálky. Bylinkové čaje pri dojčení navyše napomáhajú s trávením, upokojujú alebo podporujú laktáciu. Veľmi upokojujúco pôsobí medovka, alchemilka zasa dokáže priaznivo vplývať na podporu laktácie. Fenikel pomáha pri trávení, no prekážať môže jeho silná aromatickosť. Veľmi dobrou voľbou je tiež harmančekový čaj, ktorý taktiež napomáha s trávením. Vyhnúť sa treba čajovým bylinným zmesiam, ktoré obsahujú vyšší podiel zeleného alebo čierneho čaju. Tie totiž obsahujú teín, čo je označenie pre kofeín vyskytujúci sa v čajoch. S množstvom čajov to teda takisto netreba preháňať.
Zázvor a dojčenie
V tomto prípade existuje skupina mamičiek i lekárov, ktorá hovorí o tom, že počas dojčenia zázvor nijakým negatívnym spôsobom neovplyvňuje kvalitu materského mlieka ani samotný organizmus mamičky. Druhá skupina zázvor počas kojenia neodporúča. Silná štipľavá chuť zázvoru môže mať podľa nich podobný účinok ako chilli. Na druhej strane v malom množstve, v prípade zázvorového čaju alebo strúhaného zázvoru, by jeho účinky určite nemali byť škodlivé. Najlepšie urobíte, ak sa poradíte so svojím ošetrujúcim lekárom.
Kofeín – káva počas kojenia
Káva je pre mnohé mamičky niečo, na čo sa po tehotenstve tešili najviac. Je vôbec káva počas dojčenia vhodná? Káva počas kojenia je predmetom mnohých diskusií, pričom je však záver často podobný. Kávu počas kojenia môžu mamičky konzumovať, no v obmedzenej miere. Koncentráciu kofeínu v káve je ťažké odhadnúť vzhľadom na rôzne druhy káv.
Účelom kofeínu je dodať telu po krátku dobu energiu a stimulovať organizmus. Kofeín skrz materské mlieko prechádza v malom množstve aj do tela dieťaťa. Myslite na to, že ak pijete čaje, nepatrné množstvo kofeínu sa nachádza aj v nich. Neodporúča sa preto piť viac ako 1 kávu denne. Nadmerný príjem kofeínu môže zapríčiniť zlý spánok alebo nepokoj. U detí napríklad aj plačlivosť a hyperaktivitu.
Fajčenie a lieky pri dojčení
V tomto prípade je potrebné urobiť červenú čiaru, pretože fajčenie počas dojčenia je lekármi prísne zakázané. Samotný nikotín totiž vplýva na proces tvorby mlieka a takisto ovplyvňuje jeho kvalitu a chuť. Fajčenie počas dojčenia má na svedomí aj časté zažívacie ťažkosti.
O užívaní liekov v tehotenstve sa vždy poraďte s lekárom. Vo väčšine prípadov nie je problémom, ak pri bolestiach hlavy, brucha alebo nádche užijete napríklad Ibalgin, Novalgin, Paralen, Theraflu alebo Flector. Tieto lieky nijakým spôsobom neovplyvňujú kvalitu materského mlieka. Neplatí to však pre antihistaminiká a lieky proti kašľu (Zodac, Stoptussin, Mucosolvan).
Skúsenosti
Čerstvé pečivo, strukoviny, kapusta a orechy sú len niektoré z potravín, ktorým by sa dojčiace ženy mali vyhýbať. Mamičky uviedli, že kapusta je vhodná len v surovom stave, kyslá by mohla spôsobovať ťažkosti, neodporúčajú sa citrusy a ovocie celkovo tiež treba konzumovať opatrne, predovšetkým jahodám sa treba vyhýbať. Veľmi vhodné nie je ani štipľavé či perlivá voda.
Zdroj: Modrykonik.sk
Najčastejšie otázky – FAQ
Viete už, čo nejesť počas kojenia? Sú vhodné kyslé uhorky počas dojčenia? Čo taká bryndza, kaleráb, jahody alebo káva počas kojenia? V našom článku nájdete odpovede na tieto otázky. Zároveň však budeme čitateľkám – mamičkám vďační, ak sa v rámci diskusie pod článkom podelia o svoje vlastné skúsenosti so stravou počas dojčenia. Čomu ste sa vyhýbali počas dojčenia vy? Čo vám naopak chutilo a vyhovovalo?
Čo môže spôsobiť nevhodná strava počas dojčenia?
Ako sa stravovať počas dojčenia?
Môžem piť kravské mlieko počas dojčenia?
Aký by mal byť pitný režim pri kojení?
Sú vhodné kyslé uhorky počas dojčenia?
Môžem jesť tresku v majonéze pri kojení?
Galéria obrázkov
Komentáre
Pridať komentár
Odpovedať
Odpovedať