Čo na pálenie záhy v tehotenstve?

Čo na pálenie záhy v tehotenstve?

Publikované: 02.08.2024
Aktualizované: 02.08.2024

Pálenie záhy zaťažuje prevažnú väčšinu tehotných žien, pričom najčastejšie sa objavuje v období druhého trimestra. Spôsobujú ju zmeny v tele, na ktoré má značný vplyv i zvýšená hladina uvoľňujúceho hormónu relaxínu. Tento hormón má na svedomí prispôsobenie ženského tela postupujúcemu tehotenstvu a následnému pôrodu, a to formou uvoľňovania svalstva a kĺbov. Tento jav však zasahuje aj do tráviaceho traktu poľavením zvierača pažeráka, čím vzniká pálenie záhy. Hoci ide o zdravotný stav, ktorý dokáže podstatne znepríjemniť i tie najobyčajnejšie činnosti každodenného dňa, existujú spôsoby, ako pálenie záhy zmierniť.

Prvým krokom je premena jedálnička do takej podoby, ktorá sa čo najviac vzdiali od stravovania podporujúceho vznik pálenia záhy. Tehotná žena by mala predovšetkým vyradiť konzumáciu mastných, korenistých, štipľavých, kyslých a ťažko stráviteľných jedál. Do konca tehotenstva by sa mala žena tiež vyhýbať citrusovým plodom, paradajkám, nadmernému množstvu cesnaku či cibule v jedlách, no tiež káve, čokoláde a mäte. Uprednostniť by sa mali potraviny obsahujúce vlákninu, ktorá prispieva k zlepšeniu pohybu čriev. Spomedzi ovocných kandidátov sú to jablká, hrušky a melóny.

Dôležitý je tiež spôsob, akým sa tehotná žena stravuje, pričom zaváži aj aktivita vykonávaná po jedle. Vhodné je jesť pomaly, formou menších dávok v rámci častejších intervalov. Pálenie záhy vraj zmierňuje taktiež žuvačka, ktorú by si mala tehotná žena dať približne do pol hodiny od konzumácie jedla. Rozhodne sa po dojedení neodporúča relax v polohe ľahu, pretože tým žena podnecuje vznik pálenia záhy. Ak si teda po dobrom jedle chce tehotná žena pozrieť obľúbený seriál, uprednostniť by mala sedavú polohu, pričom najlepšie je podoprieť vrchnú časť tela niekoľkými vankúšmi. Podopretie hlavy a hrudníka vankúšmi je vhodné aplikovať aj počas spánku.

Čo sa týka spánku, pre zlepšenie trávenia u tehotných i netehotných osôb je obrovským prínosom dodržiavanie pravidla troch hodín, ktoré spočíva v neprijímaní potravy či tekutín tri hodiny pred spánkom. V rámci pitného režimu je potrebné tiež poznamenať, že pálenie záhy často podmieňuje príjem tekutín počas jedla. Správne pitie je takisto veľmi podstatným faktorom z hľadiska zmiernenia pálenia záhy. Tehotné ženy by mali prihliadať na častejšie prijímanie menších dávok tekutín. Preferovať by sa mali nesladené a nesýtené vody. Mnoho tehotných žien favorizuje minerálnu vodu Fatra.

Ak sa chce tehotná žena vyhnúť páleniu záhy ihneď po jedle, je vhodné absolvovať krátku prechádzku na čerstvom vzduchu alebo inú formu fyzickej aktivity, ktorá telu prospeje, no nezaťaží ju. Nadmerná pohybová záťaž či náročné cvičenie by malo byť rozhodne vylúčené, pričom upratovanie alebo iné domáce práce je taktiež lepšie nechať na neskôr. Veľmi dôležitým faktorom, ktorý v značnej miere prispieva k vzniku rozličných zdravotných ťažkostí, a teda i zažívacích, je stres. Pre zdravie tehotnej ženy i jej vyvíjajúceho sa bábätka je nevyhnutné, aby sa množstvo stresu znížilo, resp. úplne eliminovalo.

Aj na pálenie záhy sa vzťahujú určité babské rady, ktoré nemožno nespomenúť. U skúsených mamičiek zaberajú najmä zázvorové výrobky, ako ďumbierový čaj či zázvorové keksíky. Účinné je vraj teplé mlieko, najlepšie polotučné či nízkotučné, so štipkou kurkumy. Ak žiadne z preventívnych opatrení či babských rád nezaberá, na pálenie záhy existujú efektívne lieky, ktoré je možné zakúpiť bez lekárskeho predpisu. Najčastejšie ide o formu žuvacích tabliet, pričom rozšírené sú rozličné emulzie na perorálne užitie. U niektorých tehotných žien je však pálenie záhy také extrémne, že ho zhoršia aj užité lieky, ktoré by mali túto zdravotnú ťažkosť zmierňovať. V prípade, že pálenie záhy neustupuje ani po užití voľne dostupných liečiv, je vhodné sa obrátiť na lekára.

Čo na pálenie záhy v tehotenstve? skúsenosti Modrykonik

Čo na pálenie záhy v tehotenstve? diskusia Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Tehotenská poradňa

Vaše hodnotenie:
(90%)