Čo na hrncový kašeľ?

Čo na hrncový kašeľ?

Publikované: 16.08.2024
Aktualizované: 16.08.2024

Kašeľ akéhokoľvek rázu sa zaraďuje medzi symptómy jednotlivých respiračných ochorení bežného i vážnejšieho charakteru. Hrncový kašeľ pomenúva suchý, dráždivý kašeľ, ktorý často spôsobuje kašľové záchvaty. Spustí sa i pri tom najmenšom podráždení dýchacej trubice, pričom niekedy má chorý pacient problém kašeľ zastaviť s cieľom nadýchnuť sa. Takýto druh kašľa nazývame tiež neproduktívnym, pretože sa pri ňom netvoria žiadne hlieny, ktorých by sa potreboval respiračný aparát zbaviť.

Hrncový kašeľ je charakteristický pre chrípku, ale aj bakteriálnu infekciu spôsobujúcu priedušnicový alebo pľúcny zápal. Suchý kašeľ často  sprevádza srdcové ochorenie, astmu alebo infekčné ochorenie COVID-19. Suché a vlhké vykašliavanie sa môže v priebehu choroby striedať, čo spôsobuje problém pri aplikácii správnej liečebnej látky. Na suchý kašeľ najúčinnejšie pôsobia tzv. antitusiká, no tieto medikamenty je možné užívať aj v prípade nejednoznačného zaradenia kašľa do konkrétnej kategórie.

Antitusiká sa ďalej rozdeľujú na základe konkrétnej látky, ktorá je v nich obsiahnutá. Z hľadiska liečby hrncového kašľa u dieťaťa je najefektívnejšou zložkou dropropizin. Nachádza sa v kvapkách na kašeľ Ditustat. Tento liečebný prípravok má tiež vlastnosti príznačné pre antihistaminiká, a teda je ho možné užívať aj na potlačenie alergickej reakcie v podobe suchého, dráždivého kašľa. Veľmi účinnou látkou na boj proti hrncovému kašľu je butamirát, ktorý je možné nájsť v medikamentoch StoptussinTussin či Sinecod. Butamirátové prípravky sú vhodné ako pre deti, tak i pre dospelých.

V známom sirupe na kašeľ Robitussin sa nachádza dextrometorfán, ktorý s nadmernou účinnosťou bojuje proti suchému kašľu. Táto zložka je tiež obsiahnutá v prípravku Dinarex. Pri dextrometorfáne si však treba dávať pozor na jeho opiátové pôsobenie. Pri všetkých menovaných antitusikách platí, že by sa bez vysloveného lekárskeho odporúčania nemali dlhodobo užívať. Ak sa do piatich dní ich užívania kašeľ nezmierni, mali by sa úplne vysadiť.

Všeliekom na ktorýkoľvek druh kašľa je homeopatikum Stodal. Je vhodný nielen pre deti, ale aj tehotné a dojčiace ženy. Pre dospelých sa na liečbu suchého kašľa odporúča užívanie bylinkových pastiliek. Odhliadnuc od všetkých uvedených liečiv je v čase ochorenia sprevádzaného suchým, dráždivým kašľom najlepšie dodržiavať pokojový režim v bezpečí domáceho prostredia, pričom by sa malo tiež prihliadať na zdravú a vyváženú stravu s množstvom prospešných vitamínov a minerálov.

Niektoré diskutujúce osoby zdôraznili potrebu prispôsobenia vlhkosti vzduchu v domácnosti konkrétnemu druhu kašľa, pričom tiež odporučili príjem vyšších dávok vitamínu C. Taktiež by mal na väčšinu chorôb zabrať aj vitamín D, no jeho užívanie je potrebné najmä v zimnom období, keď tento druh vitamínu nemožno načerpať zo slnka. Z liečiv najčastejšie diskutujúce svojim ratolestiam podávajú Fenistil kvapky alebo sirup Stoptussin. V prípade, že suchý kašeľ do troch dní neodznie, je potrebné navštíviť lekára, ktorý predpíše ďalšiu liečbu na základe diagnostikovaného ochorenia.

Čo na hrncový kašeľ? skúsenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.sk


Pridať komentár

 

Ďalšie články z kategórie Detská poradňa

Vaše hodnotenie:
(91.6%)